گزارشی از دیدار دبیر همایش بین المللی مدیران گروههای عربی دانشگاههای جهان با ریاست پژوهشگاه

شنبه نهم تیرماه دکتر خاقانی مدیر گروه زبان عربی دانشگاه اصفهان و دبیر علمی همایش بین المللی مدیران گروه های عربی دانشگاه های جهان با حجت الاسلام و المسلمین دکتر محسن قمی و حجت الاسلام و المسلمین دکتر نجف لک زایی دیدار و گفتگو کرد.

در این دیدار که آقایان دکتر عبدی پور مدیر اداره بین الملل پژوهشگاه و سید ابراهیم عباسی کارشناس بین الملل پژوهشگاه نیز حضور داشتند، در ابتدا دکتر عبدی پور پس از معرفی دکتر خاقانی و همایش بین المللی مدیران گروه های عربی جهان اظهار داشت: با توجه به ظرفیت هایی که حوزه های علمیه و نهادهای حوزوی دارند و ظرفیت مجمع اندیشمندان ایران و جهان عرب که در اختیار ماست و نیز توجه و تقویت زبان عربی به عنوان پل ارتباطی با جهان عرب و اسلام و ظرفیت اساتید زبان عربی که پایه اصلی مجمع اندیشمندان به حساب می آیند، همکاری و مشارکت فعال پژوهشگاه در این همایش مورد انتظار است.
سپس دکتر لک زایی اظهار داشتند:

از چند سال پیش سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی برنامه گفتکوهای فرهنگی ایران و جهان عرب را کلید زد و آن را در 5 بخش طراحی کرد که بخش نخبگان گفتکوهای فرهنگی ایران و جهان عرب را پژوهشگاه به عهده گرفت. در این راستا در این چند سال چندین همایش بین الملل برگزار کرده ایم که اولین و دومین همایش در پژوهشگاه و  دو همایش نیز در تونس و  عراق به میزبانی دانشگاه منوبه تونس و بیت الحکمه بغداد برگزار شد و هم اکنون "همایش  بین المللی گفتگوهای فرهنگی در چشم انداز تمدنی ایران و جهان عرب " را به میزبانی پژوهشگاه در دست اقدام داریم.

در همین راستا دانشگاه اصفهان به عنوان عضو مجمع اندیشمندان ایران و جهان عرب برگزاری همایش بین المللی مدیران گروه های عرب را برای سال 1398برنامه ریزی کرده و بر عهده گرفته است.

اینکه ما در دانشگاه های دنیا حضور داشته باشیم خیلی مهم است. از این رو با حمایت ریاست محترم دفتر جناب آقای دکتر واعظی تعداد ده نشست علمی تخصصی به ظرفیت 10 موضوع بین اساتید و متفکرین ایرانی و اروپایی و امریکایی برنامه ریزی کرده ایم.

در ادامه دکتر خاقانی گفت:

هم اکنون 100 گروه عربی در دانشگاه های کشور داریم: 50 گروه عربی دولتی و 50 گروه عربی دانشگاه های غیر دولتی 

احساس همکاران ما در دانشگاه ها این است  که انقلاب نتوانسته از ظرفیت فرهنگی خود برای ارتباط گیری و معرفی دستاوردهای فرهنگی و علمی نظام استفاده کند. تاکنون  7 دوره همایش گروه های عربی دانشگاه های داخل کشور  برگزار کرده ایم و در توجیه اهمیت برگزاری همایش به صورت بین المللی یک نگاه این بود که همایش را اول به صورت منطقه ای  و بعد از بازخوردگیری به صورت بین المللی برگزار کنیم. اما نگاه دیگر که استدلال های قوی تری داشت معتقد بود بیشترین شرکت کنندگان همایش منطقه ای ما اندیشمندان کشور های عربی منطقه خواهند بود در حالی که نیاز امروز ما ارتباط با مدیران گروه های عربی دانشگاه های غیر عرب است که به لحاظ نسبتشان با زبان عربی وضعیتی مشابه ما دارند و در عین حال دارای تجربیاتی عالمانه هستند که برای تقویت فعالیت های ما در حوزه ربان و ادبیات عربی راهگشاست.

وی در ادامه با تشکر از قبول این دیدار از سوی دکتر قمی  و دکتر نجف لک زایی انتظارات دبیرخانه همایش را به شرح زیر برشمرد :

 1. مساعدت در زمینه به حضور پذیرفتن اعضای ستاد همایش توسط مقام معظم رهبری (مدظله العالی)
 2. مساعدت در زمینه به حضور پذیرفتن میهمانان همایش پس از همایش توسط مقام معظم رهبری (مدظله العالی)

ایشان در ادامه گفت: در راستای استمرار بهره مندی از دستاوردهای همایش، پژوهشی با عنوان «طرح طبقه بندی  زبان و ادبیات عربی» طراحی کرده ایم. الان در دنیا در رشته های ریاضی فیزیک نجوم و کامپیوتر کدگذاری و طبقه بندی در حال انجام است. کدگذاری حسناتی دارد از جمله اینکه  با جستجوی کد هر دسته از علوم تمام علوم و معلومات و آثار و اساتید و بنیادگذاران آن علم در اختیار کاربر قرار می گیرد.

دکتر خاقانی ادامه داد : تشکیل انجمن بین المللی زبان و ادبیات عربی  برای بروزرسانی وضعیت این علم و امکان امتیاز بندی گروه های زبان و ادبیات عرب در دانشگاه های دنیا فراهم خواهد شد.

سپس دکتر قمی در پرسشی از مرجع مصوب برگزاری همایش سوأل کرد و دکتر خاقانی در پاسخ گفتند مراجع سه گانه زیر مرجع مصوب همایش هستند:

 1. شورای مرکز ی گروه های عربی دانشگاه های کشور
 2. وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری
 3. مجمع اندیشمندان ایران و جهان عرب

دکتر قمی از  پشتیبانان مالی  همایش و نحوه دریافت بودجه و هزینه های همایش سوأل کرد و دکتر خاقانی این گونه پاسخ داد:

عمده هزینه های همایش از طریق دریافت حق  ثبت نام از میهمانان خارجی و داخلی و نهدهای غیر دولتی تأمین می گردد ولی دغدغه های اصلی ما در بحث بودجه و هزینه ها بودجه طرح طبقه بندی زبان و ادبیات عربی  و نیز هزینه شخصیت های برنددار بین المللی در این رشته هستند که نمی توانیم از آن ها هزینه دریافت کنیم.

در ادامه دکتر قمی با توجه به شرایط اقتصادی کشور چند توصیه  مهم برای بهتر برگزار شدن همایش ارائه کردند:

 1. سعی کنید همایش را به صورت خودکفا و غیر وابسته به بودجه دولتی و عمومی با استفاده از پشتیبانان مالی خصوصی برگزار کنید و این موضوع را برجسته کنید.
 2. انتظار اینکه بتوانید در دقیقه 90 از نهاد های حاکمیتی ارشد نظام به شما کمک کنند نداشته باشید.
 3. هدف توجیهی همایش باید انتقال دو سویه تجربه باشد. اعلام کنید که می خواهیم با این همایش توفیقات بیشتری در حوزه علوم زبان و ادبیات عربی داشته باشیم و از تجربه کشورهای غیر عرب استفاده کنیم.
 4.  با توجه به سابقه درخشان گذشته ایرانیان در گسترش و تعمیق زبان و ادبیات عرب و اهمیت نظام بعد از انقلاب به زبان عربی  در قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران و نیز لزوم احیای  تمدن اسلامی که پایه اصلی آن زبان عربی است در صدد برگزاری چنین همایش بین المللی هستیم.
 5. مدارس علمیه در خارج از کشور را که دانشگاهی نیستند مثل هند ، پاکستان  و...ولی در زمینه زبان و ادبیات عرب قوی هستند  شناسایی و دعوت کنید.
 6. برپایی نمایشگاه مرتبط با چهل سالگی انقلاب و مرتبط کردن این همایش با دستاوردهای نظام اسلامی ایران در زمینه گسترش و تقویت زبان و ادبیات عرب در کشور و میان نخبگان  در قالب های کتاب، جزوه، سایت، فیلم مستند درباره رشد زبان عربی در این چهل سال انقلاب و نظام اسلامی انجام شود.
منبع:تولید محتوای مرکز همکاری های علمی و بین المللی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی
كلمات كليدي : اخبار

تاریخ خبر: 1397/4/17 يكشنبه
تعداد بازدید کل: 101 تعداد بازدید امروز: 1
 
امتیاز دهی
 
 

[Control]
تعداد بازديد اين صفحه: 102
Guest (PortalGuest)

پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامي - دفتر تبليغات اسلامي حوزه علميه قم
مجری سایت : شرکت سیگما