آرشیو

نسبت مرجعیت دینی با نهاد ولایت فقیه

بی‌تردید همه فقهای شیعه در عصر غیبت دارای اقتداری شرعی‌اند و می‌توانند در حوزه‌های متعددی تصرف کنند؛ اما آن‌گاه که یکی از میان آنان، ولایت بر امور نوعیه را بر عهده گیرد و از اقتداری سیاسی برخوردار شود، عملاً بسیاری از آنان دچار تزاحم ولایات می شوند. حال ماهیت این تزاحم‌ها چیست و چگونه می‌توان الگویی جهت حل یا کاهش پیامدهای منفی آنها ترسیم کرد، پرسش‌های مهمی‌اند که این اثر می‌کوشد با توجه به نظریه‌های فقهی و نیز تجارب جمهوری اسلامی پاسخگو به آنها باشد

متکلمان ناشناخته امامیه

متکلمان ناشناخته امامیه در فاصله زمانی دو مدرسه کلامی کوفه و بغداد  (آستانه غیبت صغری تا شکل‌گیری مدرسه کلامی بغداد به محوریت شیخ مفید) در مناطقی چون بصره، کوفه، بغداد، اهواز، قم، ری، خراسان، ماوراء النهر، مصر و شام فعال بوده‌اند. در این بازه زمانی، کلام امامیه به دلیل نامناسب‌بودن پاره‏‌‌ای از شرایط سیاسی و اجتماعی تمرکز جغرافیایی لازم را نداشته است؛ با این حال متکلمان امامی پیگیر فعالیت‌های کلامی خویش بوده‌اند. در این اثر نویسنده کوشیده است با معرفی متکلمان ناشناخته امامیه ـ در میانه مدرسه کلامی کوفه و مدرسه کلامی بغداد ـ و بیان دیدگاه‏‌‌ها  و تلاش‏‌‌های علمی و تولیدات کلامی آنان، نشان دهد که شخصیت‏‌‌های برجستۀ کلامی در این دوره حضوری قابل توجه و تأثیرگذار داشته‌اند. این دیدگاه در مقابل نظرگاه کسانی است که به حضور کمرنگ متکلمان امامیه و عدم نقش‌آفرینی‌ آنها در این محدوده تاریخی باور دارند.

کارنامه تمدنی جمهوری اسلامی-چکیده کتاب عیار تمدنی حمهوری اسلامی-

کتاب حاضر خلاصه کتاب عیار تمدنی جمهوری اسلامی ایران است که مخاطب عمده خود را در میان جوانان دغدغه‌مند به موقف و توفیق تمدنی جمهوری اسلامی ایران می‌جوید.کتاب با نگاه به جنبه‌های عمدتاً نرم و انسانی تمدن به‌خصوص محوردانستن امت اسلامی به مثابه مفهوم هادی در مقاله آغازین «مفهوم‌شناسی امت»،بررسی خود را طی هشت مقاله بعدی در موضوعات «مواجهه تمدنی با غرب»، «جریان مقاومت»، «مدیریت اقوام و مذاهب»، «اسلامی‌سازی علوم انسانی»، «مناسک امت‌ساز حج»، «مردم‌سالاری دینی»، «الگوی پیشرفت» و «دوگانگی نهاد علم» با بررسی اسناد و اقدامات جمهوری اسلامی در هر موضوع به انجام رسانده است

عیار تمدنی جمهوری اسلامی

آورده‌های تمدنیِ جمهوری اسلامی چه بوده و آن را چگونه می‌توان محاسبه کرد؟ این سؤال، پرسش مرکزی در این کتاب است که پژوهشگران تمدن پاسخ آن را در سه ضلع نظریات پشتیبانِ انقلاب اسلامی و نظام برآمده از آن، اسناد بالادستی به‌وجودآمده در گذشتۀ نظام اسلامی و کارنامۀ عملی و تجربۀ تمدنی شکل‌گرفته در جمهوری اسلامی، و در هشت مسئلۀ تمدنی با رویکرد «امت‌محور» جستجو کرده‌اند. تأملات و پاسخ‌های شکل‌گرفته در این پژوهشِ گروهی و چندرشته‌ای که طیّ چهار سال مطالعه، گفتگو و نقد انجام یافته، گام نخستی است در گشودن چشم‌انداز نو، و طرح مسئله‌های جدید و متدهای پیشرفته در بررسی‌های مربوط به دیالکتیک بین نظر و عمل در تجربۀ چهل‌سالۀ تمدنیِ ایران.

عرفان در آیینه قرآن و روایات-عرفان عملی

در مقام بیان خاستگاه عرفان اسلامی می‌توان بر دو امر تکیه و تأکید کرد: نخست، فطرت و نوع خلقت انسان‌هاست که ایجاب می‌کند هر انسانی بتواند به اندازۀ قابلیّت و تلاشش، ذوقیّات و کمالات عرفانی را تجربه نماید و در خود شکوفا سازد؛ دوم، فرهنگ غنی و تعالیم ناب اسلام، قرآن و روایات اهل‌بیت(ع) است که مطمئن‌ترین بستر و نیز بهترین عامل برای رشد و به‌فعلیّت رسیدن قابلیّت‌های انسانی و بهترین شیوه و مصون‌ترین راه برای رسیدن به سر منزل مقصود است.

در آمدی بر مطالعات معنویت- مجموعه نشست ها و سخنرانی ها

تشدید نیاز به معنویت که در آیینۀ جنبش‌های مختلف معنوی انعکاس یافته و نیز رشد فزایندۀ مطالعه دربارۀ معنویت در رشته‌های مختلف علوم انسانی، حاکی از تحول اساسی در مسائل مربوط به معنویت است. با شکل‌گیری چنین تحولی، دین و از جمله اسلام، با پرسش‌های جدی دربارۀ معنویت مواجه شده‌ و زمانی می‌تواند مانند گذشته ظرفیت و توانایی خود را در پاسخ به نیازهای معنوی اثبات کند که پاسخ‌هایی قانع‌کننده برای چنین پرسش‌هایی داشته باشد. این کتاب تلاشی است برای شناسایی و فهرست پرسش‌های مختلف حوزۀ معنویت و پاسخ دانشوران دینی به برخی از آنها، با اتکا بر مبانی قرآنی و روایی و با توجه به سنت علمی مسلمانان.

جرم ترک انفاق

تصور کنید فرد محترمی با داشتن یک فرزند خردسال با همسرش دچار اختلاف می‌شود و همسر وی به جرم «ترک انفاق» که مدت‌ها پیش رخ داده، به دادگاه شکایت می‌کند. از قضا زوج اکنون درآمد خوبی دارد و حاضر به پرداخت نفقۀ سابق هم هست؛ اما قاضی با استناد به قانون، پدر را راهیِ زندان می‌کند. با توجه به تغییر قانون در سال 91 و افزایش مجازات حبس برای جرم ترک انفاق و صدور برخی احکام کیفری شدید مانند مجازات دو سال حبس برای ترک انفاق اندک، کتاب حاضر در صدد است از جهت قانونگذاری و احکامی که بر اساس آن صادر شده، این سیاست‌ها را بررسی کند و پیشنهادهایی برای اصلاح آن ارائه دهد. توجه‌دادن به فقه از اهداف مهم این تحقیق است

امنیت متعالیه

بحث اصلی اثر حاضر تشریح ویژگی‌ها و توضیح مبانی نظری دیدگاه اسلامی امنیت در قالب نظریه امنیت متعالیه است.در نوشته حاضر با رویکرد نظریه پردازی و روش استنباطی استنادی، مبانی مفهومی و نظری نظریه اسلامی امنیت به بحث گذاشته می‌شود. ظرفیت سنجی منابع، متون و آثار علمای اسلامی برای ارائه نظریه اسلامی امنیت و پاسخ به پرسشهای اصلی نظریه امنیت با رویکرد اسلامی و طرح ویژگی‌های نظریه امنیت متعالیه در محورهای مفهوم، ابعاد، سطوح، مرجع، دوست و دشمن، روش تحصیل و راهکارهای استراتژیک امنیت از دیگر مباحثی است که در این کتاب پی گرفته شده است.

چیستی تمدن

​​​​​​​مقاله‌هایی که در این کتاب گرد آمده، دربردارندۀ ادبیات جدید و آورده‌های تازه‌ در درک «تمدن» و ماهیّت آن است. طرح مسئله‌های جدید، به کارگیری روش‌های نو و استفاده از رویکردهای متنوع در لابلای مقاله‌ها، چارچوب‌های قدیمی در تمدن‌پژوهی و پیش‌فرض‌های نادرست در میان محققان تمدنی در ایران را در هم می‌ریزد و افق‌های نظری تازه‌ای را در مطالعات اسلامی ـ تمدنی پیش می‌نهد.

قواعد فقه سیاسی

اگرچه کتاب‌های متعددی در زمینۀ قواعد فقه نوشته شده است؛ اما نگارش قواعد فقهی در عرصه‌ای خاص مانند سیاست کمتر مورد توجه بوده است. با توجه به این‌که تاکنون اثری با عنوان قواعد فقه سیاسی، آن هم در حجم زیاد، به نگارش در نیامده است، می‌توان این اثر را بدیع دانست

بررسی تطبیقی نظریه‌های ولایت فقیه

در این کتاب، دو نظریۀ عمده درباب ولایت فقیه، یعنی نظریۀ ولایت انتخابی فقیه و نظریۀ ولایت انتصابی فقیه تبیین می‌شود و در این راستا در پژوهشی پسینی تفاوت‌ها و اشتراکات آنها و نقش مردم در حکومت براساس این دو نظریه مورد بررسی قرار می‌گیرد.

مبانی،اصول واهداف سیاست خارجی دولت اسلامی

سیاست خارجی دولت اسلامی در سه سطح مبانی، اصول و اهداف قابل بررسی می‌باشد. مقصود از «دولت اسلامی»،‌ هر دولتی است که آموزه‌های دین مبین اسلام را در راهبردهای خود مدنظر قرار دهد. اثر حاضر در صدد است سه مقوله مبانی، اصول و اهداف سیاست خارجی دولت اسلامی (با گرایش شیعی) را شناسایی کند و تفاوت‌های آن را با سیاست خارجی دولت‌های سکولار بازشناسد

جایگاه سیاسی عالِم دینی در دو مکتب اخباری و اصولی موضوع    اندیشه سیاسی

موضوع پژوهش حاضر، بررسی تحول و تطوری است که در فقه امامیه به گفتمان ولایت فقیه منجر شد. نویسنده با بررسی تطبیقی دو مکتب اخباری و اصولی در فقه امامیه،‌ بر آن است تا جایگاه سیاسی عالِم دینی را در این دو مکتب معرفی کند. از آن‌جا که نظام سیاسی کنونی جمهوری اسلامی مبتنی بر گفتمان ولایت فقیه است،‌ اهمیت این اثر در بازخوانی میراث اسلامی،‌ خود را به خوبی نشان می‌دهد.

آزادی در فقه و حدود آن

تحقیق حاضر علاوه بر تلاش در جهت شکل دهی به نظریه‌های سیاسی مستند به منابع دینی درباب آزادی، کوشش نموده از طریق مقایسه با آرای فلسفه سیاسی و حقوقی در این باب خواننده را با گسترۀ توجه منابع دینی به اینگونه مفاهیم بنیادین سیاسی آشنا نماید.

حقوق و وظایف غیرمسلمانان در جامعه اسلامی

سلام رابطه شهروندان کشور اسلامی را با حکومت به صورت متقابل پذیرفته است و به همین دلیل باید گفت که پذیرش حضور غیرمسلمانان در کشور اسلامی به همراه لزوم اجرای اصول بنیادین اسلام از جمله عدالت می‌طلبد تا برای غیر مسلمانان نیز حقوق متقابلی در نظر گرفته شود.

اندیشه سیاسی شرف الدین

اندیشه سیاسی شرف‌الدین نامی است که بر مجموعه‌ای از مقالات منتخب گذاشته شده است و هدف از آن، ترسیم کلیت آرا و نظرهای سیاسی شرف‌الدین به‌صورتی منسجم و نظام‌مند است. بررسی اندیشه سیاسی شرف‌الدین از آن رو اهمیت دارد که او از جمله عالمانی است که به صورت مستقیم با پدیده امپریالیسم فرانسه روبه‌رو شده است.

اندیشه سیاسی شیخ یوسف بحرانی

موضوع کلی اثر، اندیشه سیاسی یکی از فقهای بنام شیعه یعنی علامه شیخ یوسف بحرانی (1107 – 1186 هـ . ق) است و اهمیت آن در این است که بررسی اندیشه سیاسی فقهای شیعه به‌عنوان راویان و مفسران شریعت دست‌مایه‌ای برای دست‌یابی به حکومت مطلوب، و موجب ارتقای اندیشه سیاسی شیعه می‌باشد.

اندیشه سیاسی جلال الدین دوانی

محقق دوانی از فیلسوفان بزرگ و مشهور قرن نهم و دهم هجری است، او در دو حوزه حکمت نظری و حکمت عملی آثاری را از خود به جا گذارده است؛ بیان بنیادهای معرفتی و هستی‌شناختی اندیشه سیاسی دوانی توصیف و تحلیل چگونگی تأثیرگذاری این بنیادها بر دیدگاه‌ها و نظریات سیاسی وی در موضوعات و مسائل حکمت عملی، سیاست، جامعه و دولت‌داری از جمله موضوعات اساسی این کتاب می‌باشد

اندیشه سیاسی طبرسی

اثر حاضر، اندیشه سیاسی امین‌الاسلام فضل بن حسن طبرسی مؤلف تفسیر مجمع البیان را مورد پژوهش قرار داده و دیدگاه‌های او را درباره مهم‌ترین مسائل و پرسش‌های سیاسی – دینی بررسی می‌کند.در اهمیت این اثر می‌توان گفت که جامعه علمی ما با وجود بهره‌گیری گسترده از مهم‌ترین اثر طبرسی که تفسیر مجمع البیان باشد، با افکار و اندیشه‌های سیاسی او آشنایی ندارد و این در حالی است که طبرسی به‌عنوان بزرگ‌ترین مفسر عصر خویش می‌تواند دارای نظریه‌های ارزشمندی در حوزه اندیشه سیاسی نیز باشد، بنابراین اثر حاضر با طرح اندیشه سیاسی طبرسی توانسته است این خلأ را پر کرده، دین‌پژوهان امروز را با اندیشه سیاسی طبرسی آشنا سازد.

اندیشه سیاسی آیت الله خویی

اثر حاضر به بررسی و تبیین اندیشه سیاسی حضرت آیة‌اللّه خوئی در حوزه‌های مختلف پرداخته است و می‌تواند از جهاتی حایز اهمیت باشد: اول آن‌که به مهم‌ترین سؤالی که درباره‌ آیة‌الله خوئی و چگونگی اندیشه سیاسی او مطرح بود،‌ پاسخ داده است؛ دوم، توانسته است کاری را که تاکنون در این مورد - به رغم جایگاه بسیار برجسته صاحب این اندیشه -‌ انجام نگرفته بود،‌ به انجام رساند؛ و سوم خلأ ناشی از عدم پرداختن به اندیشه سیاسی آیة‌الله خوئی به‌عنوان یکی از بزرگ‌ترین فقهای معاصر را پر کند.
12345678910...>>>

مطالب مرتبط

پربازدید ترین مطالب

مطالب مرتبط

پربازدید ترین مطالب
[Control]
تعداد بازديد اين صفحه: 25088
Guest (PortalGuest)

پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامي - دفتر تبليغات اسلامي حوزه علميه قم
مجری سایت : شرکت سیگما