به همت پژوهشکده فلسفه و کلام؛ سمینار کتاب ترجمه راه تفکر هایدگر برگزار گردید این جلسه در راستای لزوم برگزاری سمینار برای پروژه‌های فعال در پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی و در تاریخ 12/6/1398 با حضور مترجم محترم جناب آقای دکتر مجتبی درایتی، نمایندۀ ریاست محترم پژوهشگاه (آقای محمدرضا بهروز) و نمایندۀ معاونت محترم پژوهشی (سید‌حسین میرخلیلی)، در سالن جلسات پژوهشکده فلسفه و کلام اسلامی برگزار شد. در ابتدای جلسه آقای دکتر سوری، مدیر محترم گروه فلسفه با عرض خیر مقدم به مترجم و مهمانان جلسه، گزارش مختصری از فرایند اجرایی این کدفعالیت قطبی ارائه دادند. در ادامه مترجم محترم نخست به معرفی کتاب و نویسنده آن و نیز ارتباط تنگاتنگ او با هایدگر اشاره کرد و گفت نویسنده آقای پوگلر متخصص هگل‌شناس و از شاگردان نزدیک مارتین هایدگر است که برخی از درسگفتارهای او را نیز به صورت مستقیم در کتاب آورده است. کتاب ابتدا در سال 1963 منتشر شده و در آن کل تفکر هایدگر به صورت کلاسیک تبیین شده است و البته کتاب مورد تأیید خود هایدگر نیز هست. لذا هرچند ممکن است در زمینه هایدگر‌شناسی به لحاظ اینکه مؤلفی دیگر دارد، مرجع دست دوم تلقی شود، ولی چون هایدگر حضوری زنده در این کتاب دارد و کتاب را تأیید کرده است، می‌توان آن را مرجع دست اول در هایدگر‌پژوهی دانست.
نویسنده چندین ویراست از کتاب را منتشر کرده است. ویراست دوم در سال 1983 چاپ شده که درواقع همان ترجمه کتاب به زبان انگلیسی است که به ویراست آمریکایی معروف است. نویسنده مقدمه‌ای بر این ویراست نوشته است. ویراست سوم کتاب در سال 1990 و به زبان آلمانی منتشر شد که البته ذیل 80 صفحه‌ای به آلمانی دارد. البته به‌احتمال ویراست چهارمی هم از این کتاب منتشر شده که قابل دسترسی نبوده است.
این کتاب به اکثر زبان‌های دنیا مانند کره‌ای، چینی و ... ترجمه شده است. کتاب ده فصل دارد و نویسنده در مقدمه‌ای که بر ویراست آمریکایی دارد، درآمدی بر کتاب نوشته و در آن منظور خود از راه‌تفکر را شرح داده است. به باور او هایدگر فیلسوف نظام‌مند نیست و دیگران را به تفکری خاص دعوت نمی‌کند؛ بلکه راه و طریق تفکر را به دیگران می‌آموزد تا متناسب با فرهنگ و اندیشه خاص خود به مقصد برسند. نویسنده در این کتاب، برخلاف کتاب‌های مشابه در هایدگرپژوهی، هایدگر را نه به‌عنوان هایدگر متقدم و متأخر، بلکه به عنوان یک متفکر یکپارچه معرفی می‌کند و در آن به‌ترتیب تاریخی به تشریح و تبیین آثار وی می‌پردازد و درواقع راه تفکر هایدگر را به مخاطب خود معرفی می‌کند.

در ادامه مترجم محترم اشاره کردند که این کتاب در میان هایدگرشناسان، کتاب در خور اعتنایی است و امید است با دقت‌هایی که در ترجمه اثر صورت می‌گیرد، کتابی شایسته در اختیار مخاطبان فارسی‌زبان قرار گیرد.   
کلمات کليدي
اخبار پژوهشکده فلسفه و کلام, سمینار علمی-پژوهشکده فلسفه و کلام
 
امتیاز دهی
 
 

[Control]
تعداد بازديد اين صفحه: 198
Guest (PortalGuest)

پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامي - دفتر تبليغات اسلامي حوزه علميه قم
مجری سایت : شرکت سیگما