حجه الاسلام ذو علم
معاون وزیر آموزش و پرورش: وجود دو منبع علمی حوزه و دانشگاه برای آموزش و پرورش تناقض‌آفرین است معاون وزیر آموزش و پرورش بر لزوم تحقق شعار وحدت حوزه و دانشگاه تاکید کرد و گفت: حوزه باید بپذیرد که عقل و به ویژه عقل تجربی جایگاهی دارد و دانشگاه نیز باید بپذیرد که به دانش وحیانی نیز باید تکیه زد و از کتاب خدا به‌عنوان یک منبع علمی استفاده و قواعد علمی را از این کتاب گران‌بها استخراج کند. به گزارش پایگاه خبری دفتر تبلیغات اسلامی ( تبلیغ نیوز )، حجت‌الاسلام والمسلمین علی ذوعلم ظهر امروز در آیین اختتامیه پنجمین نمایشگاه دستاوردهای پژوهشی و فناوری دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم که در مرکز همایش‌های غدیر قم برگزار شد، اظهار داشت: آنچه که در فرهنگ ما وجود داشته، تحقیق است که امروز به پژوهش تبدیل شده است و ما در گذشته با واژه محقق و تحقیق روبرو بودیم که معنای این واژه‌ها بسیار عمیق‌تر از پژوهش است.

وی با بیان اینکه رسیدن به معنای حقیقی واژه تحقیق می‌تواند فرهنگ پژوهشی‌وار را تغییر دهد، گفت: تحقیق همان دستیابی به حق است و امروز تفاوت مبانی معرفت‌شناسی غربی همین موضوع است چراکه در غرب حقیقت مستقر و حقی مستقل از معرفت و شناخت ما قائل نیستند.

رئیس سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی وزارت آموزش و پرورش با اشاره به اینکه پیوند اساسی میان مباحث مهم جامعه و تحقیقات فعلی وجود ندارد، گفت: فرزندان ما نزدیک به ۱۳ سال در آموزش و پرورش تحصیل می کنند و این مهم‌ترین دغدغه ما است که طی این مدت، فرزندان چه نگاهی به ارزش‌ها پیدا می‌کنند.

وی افزود: نهضت وحدت حوزه و دانشگاه که توسط امام خمینی(ره) مطرح شد، اکنون به همکاری این دو مجموعه تقلیل پیدا کرده و در نگاه برخی از افراد نیز این هدف، نشدنی است، درحالی‌که امام راحل در اواخر عمر خود فرمودند که حوزه و دانشگاه باید در یکدیگر ذوب شوند و معنای این جمله، یکی شدن حوزه و دانشگاه است.

حجت‌الاسلام والمسلمین ذوعلم اظهار داشت: دانشگاه و حوزه به تعبیر امام راحل نتوانسته به جایگاه اصلی خود برسند اما این هدف زمانی که در کنار یکدیگر قرار گیرند رقم زده می‌شود.

وی اضافه کرد: وحدت حوزه و دانشگاه به‌عنوان یک موضوع محوری در سیاست، اداره، تعلیم و تربیت و تمدن نوین اسلامی مؤثر است چراکه اوج تحقق گام دوم انقلاب که همان پیشرفت به سمت تمدن نوین اسلامی است، نیازمند کارآمدی و این کارآمدی وابسته به وحدت حوزه و دانشگاه است.

معاون وزیر آموزش و پرورش با بیان اینکه کانون اصلی تفکر دانشگاهی ما از نگاه‌های ناظر بر تفکر در غرب شکل گرفته است، تصریح کرد: در این جامعه به این فکر می‌کنیم که وحی مورد نظر پیامبر(ص) و آموزه‌های دینی که با آموزه‌های غربی در تضاد است را به جامعه منتقل کنیم که این موضوع را می‌توان نشدنی دانست.

وی با تأکید بر اینکه امروزه یک شکاف اساسی میان حوزه و دانشگاه وجود دارد، افزود: وحدت میان حوزه و دانشگاه با مقالاتی نوشته‌شده و عملکردهای دنبال‌شده از نگاه برخی از افراد، به یک موضوع نشدنی تبدیل شده است.

حجت‌الاسلام والمسلمین ذوعلم با اشاره به اینکه مبانی حوزه و دانشگاه با یکدیگر سرستیز دارند، اظهار داشت: امروز استاد دانشگاه ما که در یک مرکز پژوهشی اثرگذار فعالیت می‌کند، اعتقاد دارد که باید مقابل غربی‌ها زانو زده و خوب یاد بگیریم تا بتوانیم خوب عمل کنیم و چیزی به اسم تولید علم دینی و تحول در علوم را قبول ندارد.

وی با بیان اینکه حوزه علمیه ما دانشگاه را به‌عنوان یک نهاد معتبر قبول ندارد، گفت: وحدتی که باید حاصل شود، همان وحدتی است که در نگاه معرفت‌شناسی به علم و منابع علمی باید اتفاق بیفتد، به این معنا که حوزه هم باید بپذیرد که عقل و به ویژه عقل تجربی نیز جایگاهی دارد و دانشگاه نیز باید بپذیرد که به دانش وحیانی نیز باید تکیه زد و علاوه بر اینکه قرآن را اول جلسه بخواند، از آن به‌عنوان یک منبع علمی استفاده و قواعد علمی را از این کتاب گران‌بها استخراج کند.

معاون وزیر آموزش و پرورش تصریح کرد: هر چند اختلاف نظر در عرصه‌های علمی وجود دارد اما این اختلاف نظر باید در یک چارچوب معرفتی رفع شود و وحدت حوزه و دانشگاه در چارچوب معیارهای معرفت‌شناسی معین است که معنادار می‌شود.

وی افزود: تا زمانی که دو ریل علمی متفاوت، محتوای کتب درسی دانش‌آموزان را تأمین کنند، شاهد تناقض اساسی و ریشه‌ای در آموزش و پرورش خواهیم بود چراکه کتاب تعلیمات دینی ما آموزه‌ای را به دانش‌آموز ارائه می‌کند که این آموزه با آموزه کتب‌های تاریخ و زیست در تضاد است.

حجت‌الاسلام والمسلمین ذوعلم اظهار داشت: ما شاهد یک تعارض درونی ناآشکار اما تأثیرگذار در نظام درسی و آموزش و پرورش هستیم چراکه از دو منبع علمی حوزه و دانشگاه آموزه‌های متفاوتی به کتب درسی و در نهایت به دانش‌آموزان می‌رسد و زمانی که وحدت حوزه و دانشگاه رقم زده شود، این مشکل رفع خواهد شد.

وی گفت: امروز کتب درسی را مجموعه‌هایی ارزشیابی می‌کنند که به علم و آموزش دینی توجهی ندارد و می‌گویند چرا حوزه‌های آموزشی با واژه تربیت نیز همراه می‌شود.

رئیس سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی وزارت آموزش و پرورش خاطرنشان کرد: امیدواریم دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم و پژوهشگاه فرهنگ و علوم اسلامی همانند گذشته به آموزش و پرورش توجه ویژه داشته تا این دو مجموعه در کنار یکدیگر بتوانند خلأهای موجود را در حد توان رفع کنند.
منبع: پایگاه خبری دفتر تبلیغات اسلامی ( تبلیغ نیوز )،
 
امتیاز دهی
 
 


مطالب مرتبط

پربازدید ترین مطالب

مطالب مرتبط

پربازدید ترین مطالب
[Control]
تعداد بازديد اين صفحه: 280
Guest (PortalGuest)

پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامي - دفتر تبليغات اسلامي حوزه علميه قم
مجری سایت : شرکت سیگما