به همت پژوهشکده تاریخ و سیره اهل بیت ع برگزار شد:

سمینار طرح پژوهشی کتاب «بررسی سبک زندگی اهل بیت (ع) با رویکرد اخلاق»

سمینار طرح پژوهشی کتاب «بررسی سبک زندگی اهل بیت (ع) با رویکرد اخلاق» برگزار شد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی ایسکا (پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی ،سمینار طرح پژوهشی کتاب «بررسی سبک زندگی اهل بیت (ع) با رویکرد اخلاق جنسی»  در روز یکشنبه 1399/7/13 رأس ساعت 8 الی 10 با حضور رئیس پژوهشکده تاریخ و سیره اهل بیت(ع)، اعضای هیأت علمی گروه سیره اهل بیت(ع)، مجری و ناظر طرح، نمایندگان: رئیس پژوهشگاه، معاون پژوهشی پژوهشگاه و قطب اخلاق و سبک زندگی، در سالن شهید سلیمانی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی برگزار گردید.
در ابتداء جلسه حجت الاسلام و المسلمین علی اکبر ذاکری، مدیر گروه سیره اهل بیت (ع)؛ مجری طرح،  (حجت الاسلام دکتر محمدسعيدنجاتي)، ناظر طرح (حجت الاسلام دکتر رحمان ستایش) و اعضای محترم حاضر  در سمینار را معرفی کرد.
این طرح پژوهشی که از طرح‌های قطب اخلاق خانواده و سبک زندگی می‌باشد در 269 صفحه توسط حجت الاسلام دکتر محمد سعید نجاتی تدوین شده است. در این سمینار نویسنده به معرفی و محتوای اثر پرداختند:
آنچه اسلام ناب و اصیل درباره غریزه جنسی بیان کرده، جامعه ما دچار خودسانسوری زیانباری شده است. پس از چهل سال از شروع حرکت تمدن ساز انقلاب ‏اسلامی، به نظر می‌رسد تبیین مناسب نگاه اسلام و سیره معصومان (ع) درباره این غریزه، بتواند جایگزین مناسبی برای راه‌های آزموده ‏شده با همان ‏چارچوب معتدل و ضوابط شرعی، برای کنترل این غریزه در سطح کشور و جهان باشد.
می‌توان دستورات فراوانی را از اهل‌بیت (ع) در زمینه مسائل جنسی یافت که بر خلاف آنچه در جامعه ما مرسوم است، بیش از آنکه شکل ‏بازدارنده و منفی داشته باشد‌‌، دستوراتی ایجابی و مثبت و توصیه کننده است. 
در کنار این راه حل ‏ایجابی، برای پیشگیری از آسیب‌های آن راهکارهایی پیشگیرانه و بازدارنده مشخص شده‌ است. در نهایت نیز در موارد ‏تعدی و هنجارشکنی عقوبت و حد شرعی قرار دارد که بیشتر به عنوان یک ضمانت ‏اجرای قوانین قبلی مطرح‌ است تا یک راهکار اصلی برای کنترل غریزه.‏
‏ به اعتقاد ما سیره پیامبر اکرم (ص) و اهل‌بیت آن حضرت (ع) در این بُعد مهم از ابعاد زندگی انسان نیز کشتی نجاتی‌ ‏است. بی‌مهری و ‏کم‌توجهی به این سیره چه به خاطر باور نداشتن آن و چه از بیم ملامتگرانی چون غرب‌زدگان و فمینیست یا وهابیان ‏مرتجع جامعه ما را در ورطه هلاکت انداخته بخصوص که نگاه حیا آلود و تا حدی افراطی به مسائل مورد نیاز جنسی ‏باعث شده که تاکنون آن‌ چنان ‌که باید‌‌، به واکاوی و الگوگیری از سیره‌‌ این بزرگواران در این زمینه‌ها توجه نشده است.
این طرح پژوهشی تبیین کننده سبک زندگی معصومان (ع) در بهره‌مندی از غریزه جنسی است که ‏خود قسمتی از اخلاق جنسی در نگاه معصومان (ع) را پوشش می‌دهد. ‏در این طرح، به اثبات این مدعا می‌پردازیم که در ‏سیره ‏معصومان (ع)، غریزه جنسی جدای از اینکه به ‌عنوان وسیله‌ای مانند بسیاری از امور دنیوی ‏دیگر باعث خیر و ثواب است، به خودی‌خود اگر از راه صحیح مورد استفاده قرار گیرد مایه قرب الهی و کمال انسانی‌ ‏است.‏ 
در ادامه هر یک از اعضای جلسه نظرات خود را در خصوص این طرح بیان کردند و ناظر طرح بیان داشت: درست است که ما می‌خواهیم مطالعات بنیادین انجام بدهیم که چه بسا مشاوران هم از آن بتوانند استفاده کنند و چه بسا کاربر امروزی هم بتواند از آن استفاده کند. اما مستقیماً هدف ما این نیست. این کار نه جامع است، نه مانع. صرفاً گزارش رفتار است. قطعاً در این پژوهش نمی‌شود از آقای نجاتی انتظار داشت که همه موارد: سیره، اصول، روش‌ها و شیوه‌های استنباطی را بیان کند.
در پایان حجت الاسلام دکتر حمیدرضا مطهری، رئیس پژوهشکده تاریخ و سیره اهل بیت (ع) به این نکته اشاره کرد: سمینار پروژه‌ها در واقع جلسه علمی گروه برای نظارت بر پژوهش است. بنابراین به معنی پایان کار نیست. بلکه قسمتی از نظارت علمی گروه بر طرح‌ها و پروژه‌ها است که بعد از اعمال اصلاحات و ارزیابی نهایی به شورای پژوهشی ارسال خواهد شد و تصمیم نهایی درباره‌ی آن بر عهده‌ی شورای پژوهشی پژوهشکده خواهد بود.


 
منبع:اخبار پژوهشکده تاریخ و سیره اهل بیت علیهم السلام
عكس هاي مرتبط :
كلمات كليدي : اخبار پژوهشکده تاریخ و سیره , سمینار علمی-پژوهشکده تاریخ و سیره

تاریخ خبر: 1399/7/27 يكشنبه
تعداد بازدید کل: 13 تعداد بازدید امروز: 1
 
امتیاز دهی
 
 

نظر شما
نام
پست الكترونيک
وب سایت
متنی که در تصویر می بینید عینا تایپ نمایید
نظر
[Control]
تعداد بازديد اين صفحه: 14
Guest (PortalGuest)

پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامي - دفتر تبليغات اسلامي حوزه علميه قم
مجری سایت : شرکت سیگما