رياست پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی مطرح کرد: پیشنهاد تأسیس اندیشکده اربعین جلسه ای با حضور رئیس پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی و برخی دست اندرکاران با عنوان همایش اربعین حسینی برگزار شد به همت مرکز همکاری های علمی و بین الملل جلسه ای با عنوان همایش اربعین حسینی در روز سه شنبه 1398/03/21 ساعت 13:30 تا 16:00 در پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی، تالار امام مهدی(عج) برگزار گردید و سپس دکتر لک زایی ضمن خیرمقدم و خوش آمدگویی به حاضران اربعین را عرصه جدیدی برای بهره مندی از فیوضات الهی دانستند و تأکید کردند انتظار از مرکز آموزشی و پژوهشی آن است که بخش معرفتی این حرکت عظیم را تقویت نماید.
رئیس پژوهشگاه هدف این جلسه را هم افزایی و همکاری در خصوص چگونگی انجام این رسالت عظیم بیان کردند و با معرفی اعضای حاضر اظهار امیدواری نمودند که نتایج مطلوبی بدست آید.
  دکتر اصفهانیان(عضو ستاد معرفتی و علمی اربعین) ضمن تشکر از برگزاری جلسه با اشاره به آیاتی از سوره آل عمران جریان عظیم اربعین را مصداق امت واحد و تألیف قلوب ملت ها دانستند و تأکید نمودند اگر این گام های حسی را که احساسات عمومی مؤمنین در آن نقش اساسی دارد به گام های معرفتی تبدیل شود به یقین سریع تر نتیجه بخش خواهد بود.
ایشان با اشاره به کارهای انجام شده در سال های 1390 و 1391 و پس از آن، برگزاری همایش لقاء الحسین با همکاری عتبه حسینی و چند دانشگاه معتبر در ایران و عراق را مجموعه فعالیت هایی در راستای تقویت جنبه های علمی و معرفتی اربعین دانستند و ضمن گزارشی از این همایش ها اظهار امیدواری نمودند که با ورود مراکز پژوهشی از جمله پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی و دانشگاه باقرالعلوم(ع) این همکاری تقویت شود.
دکتر اصفهانیان محور همایش سال جاری اربعین را موضوع امت سازی بیان کردند و از محققان و اعضای هیأت علمی خواستند که در این زمینه همکاری نمایند، همچنین کارهای دیگر در دست انجام، بیانیه دوره پنجم همایش اربعین لقاء الحسین است که ذیل بیانیه گام دوم در دست بازنگری است و از اساتید و اعضای هیأت علمی در این زمینه جهت ارائه پیشنهادات درخواست همکاری شده است.
آقای ایمانی نیز(معاون فرهنگی مجمع جهانی اهل بیت) ضمن تشکر از برگزاری این جلسه با اشاره به فرمایشات مقام معظم رهبری مبنی بر حفظ میزبانی کشور عراق تأکید نمودند که در انجام کارهای علمی و مباحث معرفتی نیز این مسأله مورد توجه قرارگیرد و در ادامه گزارشی از فعالیت  مجمع جهانی اهل بیت(ع) در مراسم اربعین سال های گذشته بیان کردند.
سلیمانی(نماینده دفتر تبلیغات اسلامی در ستاد اربعین) با اشاره به حضور دفتر تبلیغات در بخش های تبلیغی، هنری و کودک، به ظرفیت های پژوهشی دفتر اشاره کردند و با تأکید بر وجود فرقه های انحرافی از جمله احمدالحسن و فرقه های دیگر، بر لزوم حضور جدی در عرصه های معرفتی و علمی و پاسخ گویی به شبهات تأکید کردند.

 در این جلسه دکتر لک زایی پیشنهاد تأسیس اندیشکده اربعین را مطرح نمودند و از حاضرین در جلسه خواستند در خصوص آن تأمل نمایند. ایشان با تأکید بر این که اربعین یک کار فراسازمانی است لازم است همه ما در این امر سهیم باشیم و توان علمی، مدیریتی و اجرایی خود را در خدمت اربعین قرار دهیم.
در پایان جلسه  اعضای حاضر به نقطه نظریات خود پرداختند.
منبع: مرکز همکاری های علمی و بین الملل
کلمات کليدي
اخبار مرکز همکاری های علمی و بی الملل, کمیته اربعین
 
امتیاز دهی
 
 

[Control]
تعداد بازديد اين صفحه: 81
Guest (PortalGuest)

پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامي - دفتر تبليغات اسلامي حوزه علميه قم
مجری سایت : شرکت سیگما