به همت پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی منتشر شد «سیر تدوین و تطور صحابه نگاری» در این کتاب به نقش شیعه و اهل سنت در تحولات ساختاری و محتوایی و بیان مزایا و نواقص صحابه نگاری‌ها پرداخته است.

 گروه فرهنگ و تمدن اسلامی پژوهشکده تاریخ و سیره اهل بیت علیهم السلام پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی کتاب سیر تدوین و تطور صحابه نگاری نوشته محمدرضا هدایت پناه را منتشر کرده است.
صحابه نگاری که قدمتی برابر با سیره نگاری دارد به فهرست و شرح حال و مسائل مختلف مربوط به یاران پیامبر (ص) می‌پردازد. 
صحابه نگاران در شرح حال صحابه آگاهی‌هایی داده اند که درباره حوادث دوران رسالت است، اما بسیاری از این آگاهی‌ها را مورخان و به خصوص سیره نگاران در ضمن شرح حوادث دوران رسالت بیان نکرده اند؛ بنابراین شرح حال نویسی صحابه بخشی از سیره شناسی و نیز شناخت حوادث قرن نخست به شمار می‌رود که شناخت این دو دوره (عصر رسالت و بعد از آن) بدون مطالعه کتب صحابه نگاری، شناخت جامعی نخواهد بود.
ذکر این نکته هم ضروری است که صحابه نگاری به دلیل چالشی بودن موضوع، تحت تأثیر شرایط سیاسی، اجتماعی و فرهنگی و دیدگاه‌های مختلف، تطورات بسیاری در طول تاریخ به خود دیده و از جهت ساختاری و محتوایی دستخوش تغییر و تحول فراوانی شده است. 
در کتاب «سیر تدوین و تطور صحابه نگاری» که نوشته حجت الاسلام و المسلمین استاد محمدرضا هدایت پناه می‌باشد، ضمن اشارات به سیر تدوین و تطور این دانش و مجموعه صحابه نگاری‌ها و صحابه نگاران، به نقش شیعه و اهل سنت در تحولات ساختاری و محتوایی و بیان مزایا و نواقص صحابه نگاری‌ها پرداخته است.

این اثر در شش بخش کلی، مباحث مذکور را مورد بررسی قرار داده است. عناوین این بخش‌ها که هر کدام از آن‌ها حاوی چند فصل نیز می‌باشد به این قرار است:
بخش اول: کلیات: تبیین و ساختار؛ تعاریف و نگرش‌ها
بخش دوم: سیر تدوین صحابه نگاری
بخش سوم: آشنایی با صحابه نگاران (آمار و گونه شناسی، شناخت و شرح حال) 
بخش چهارم: صحابه نگاری‌های مفقود (روش‌ها و بینش ها) 
بخش پنجم: مکاتب صحابه نگاری
بخش ششم: علل و عوامل ازدیاد صحابه

این کتاب ۷۷۵ صفحه‌ای به همت گروه فرهنگ و تمدن اسلامی پژوهشکده تاریخ و سیره اهل بیت علیهم السلام تهیه و به همت پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی منتشر شده است
منبع: اخبار پژوهشکده تاریخ و سیره اهل بیه علیهم السلام
کلمات کليدي
اخبار پژوهشکده تاریخ و سیره, آثار پژوهشی
 
امتیاز دهی
 
 

[Control]
تعداد بازديد اين صفحه: 186
Guest (PortalGuest)

پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامي - دفتر تبليغات اسلامي حوزه علميه قم
مجری سایت : شرکت سیگما