توسط علی زینتی انجام گرفت: گزارشی از کمیسیون تخصصی «نظریه انتظار و تمدن سازی نوین اسلامی» استاد حوزه و دانشگاه در ارائه گزارشی از کمیسیون تخصصی نظریه انتظار و تمدن سازی نوین اسلامی گفت: تمدن سازی با حرکت و عمل پدید می‌ آید. به گزارش پایگاه خبری دفتر تبلیغات اسلامی ( تبلیغ نیوز )، حجت الاسلام والمسلمین علی زینتی در همایش بین المللی «نظریه انتظار در اندیشه حضرت آیت الله العظمی خامنه ای» که به همت پژوهشکده مهدویت و آینده پژوهی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی در سالن شیخ طوسی این پژوهشگاه برگزار شد، در ارائه گزارشی از کمیسیون تخصصی «نظریه انتظار و تمدن سازی نوین اسلامی» اظهار داشت: اعضای حاضر در این کمیسیون ۲۳ نفر بودند و تعداد مقالات بررسی شده نیز ۷ مورد بود.
وی گفت: در مجموع ۳۲ نقد ارائه شد و از این تعداد حدود هشت یا ۹ نقد، وارد تلقی شد که نویسندگان محترم اقدام به تصحیح کردند و انشاءالله در تضارب آراء به یک اندیشه صائب رهنمون می‌ شوند.
عضو هیأت علمی جامعه المصطفی العالمیه تصریح کرد: در گزارش توصیفی و کیفی در این ۷ مقاله ارائه شده چند محور مورد قرار گرفت؛ اول ساخت تمدن به عنوان یک پدیده ممکن مورد توجه نویسنده محترم بود و بر این اساس رویکرد تأسیسی در تمدن اسلامی و نگاه تکلیف مدار در این تأسیس مورد توجه قرار می‌ گیرد.
وی با بیان این که محور بعدی مقاله، مختصات جامعه منتظر بود، افزود: در پایان این مقاله ۹ یا ۱۰ بایسته تمدن سازی در تمدن اسلامی مورد تأکید قرار گرفت.
حجت الاسلام والمسلمین زینتی اظهار داشت: ضرورت ها و الزامات نظام سازی در جامعه منتظر عنوان مقاله دیگری بود که از جمله آنها رسیدن جامعه اسلامی به قدرت و اقتدار تام است که اگر این چنین نباشد هرگز ضرورتی بر تأسیس تمدن وجود نخواهد داشت.
وی گفت: حرکت در مسیر مقابله با تمدن های رقیب و همین طور تحول در منابع استنباط و همین طور نگاه تکمیلی به امت اسلامی و تمدن سازی در فرایند رسیدن به مقدمات ظهور در این مقاله مورد بررسی قرار گرفت.
عضو هیأت علمی جامعه المصطفی العالمیه با اشاره به بررسی طراحی الگوی آینده نگری مهدویت بر اساس نظام فکری رهبر معظم انقلاب در مقاله دیگر تصریح کرد: در این مقاله بحث عاقبت به خیری با عنصر تقوا مورد بررسی قرار گرفت و همین طور توجه و اطمینان به وعده الهی و تسلط بر دانش روزآمد و بهره گرفتن از تجربه امم قبل مثل تاریخ اسلام و جریان شناسی معاصر که قدرت پیش بینی می‌ دهد، مورد مداقه قرار گرفت.
وی افزود: آخرین مقاله ای که در این کمیسیون مورد توجه قرار گرفت، عوامل زمینه سازی برای ظهور چه در جایگاه فردی و چه در جایگاه تمدنی است که تأکید می‌ کند همه ما برای زمینه سازی برای ظهور مسؤول هستیم و با ظهور به عرصه تکلیف، تازه انتظار شکل می‌ گیرد.
حجت الاسلام والمسلمین زینتی خاطرنشان کرد: با نشستن و معطل ماندن هرگز پا به محور تکلیف نگذاشته ایم و از این رو برای تمهید مقدمات ظهور باید تلاش کنیم.
منبع: پایگاه خبری دفتر تبلیغات اسلامی ( تبلیغ نیوز )
کلمات کليدي
کمیسیون های تخصصی همایش نظریه انتظار, همایش نظریه انتظار
 
امتیاز دهی
 
 

[Control]
تعداد بازديد اين صفحه: 188
Guest (PortalGuest)

پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامي - دفتر تبليغات اسلامي حوزه علميه قم
مجری سایت : شرکت سیگما