در نشست مشترک پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی و جامعه المصطفی مطرح شد ضرورت ترجمه آثار پژوهشی  به زبان های مختلف جلسه مشترک ریاست  محترم و مدیران پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی با ریاست  محترم و مدیران جامعه المصطفی العالمیه حجت‌الاسلام والمسلمین دکترعلی عباسی: رئیس محترم جامعة المصطفی العالمیه،ضمن خوش آمد گویی به اعضای حاضر و عرض تسلیت به مناسبت شهادت امام هادی علیه السلام جامعة المصطفی  و دفتر تبلیغات اسلامی را از بخش های مهم حوزه به معنای عام دانسته  و این دو را از مراکز مهم تاثیرگذار در  حوزه های محتلف به ویژه در آموزش و پژوهش دانستند. ایشان جامعة المصطفی  را  در واقع مهم ترین  بخش بین الملل حوزه های علمیه دانسته که از ابتدای انقلاب اسلامی به همین عنوان مشغول به فعالیت بوده است. 
دکتر عباسی که در جمع مدیران پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی صحبت می کرد ادامه داد:
جامعة المصطفی(ص)العالمیه یکی از حسنات بزرگ انقلاب اسلامی است و امروز گفتمان مهمی را در عالم نمایندگی می‌کند، المصطفی بر پایه ریشه‌های عمیق و بنیان‌های مستحکم حوزه علمیه بنا شده است، ویژگی ها و شاخصه هایی دارد که آن را به عنوان یک مجموعه صاحب پیام و مکتب در دنیا می شناسند.
عباسی ادامه داد: جامعه المصطفی (ع) یک مرکز علمی، پژوهشی و آموزشی با رسالتی برای همه بشریت و عالم است، چنانکه از نام مقدس حضرت مصطفی(ص) الهام گرفته است؛ توجه به ریشه‌های حوزوی این نهاد مقدس در کنار عنصر اقتضائات و نیازهای زمان لازم است.
وی تصریح کرد: آموزش و نشر معارف اهل بیت (ع) در کنار توجه به مسائل  حکومت اسلامی و وحدت امت اسلام، حامل و مبشر یک پیام انسانی، معنوی و عقلانی برای همه انسان‌ها است.
رئیس جامعه المصطفی(ص) العالمیه خاطرنشان کرد: به همین جهت رشته‌های آموزشی المصطفی(ع) با تنوع فراوانی جهت انطباق با این گونه نیازها با ملاحظه زیست بوم های فرهنگی جهان تهیه شد، امروز بیش از ۱۶۰رشته آموزشی در المصطفی (ع) در حال اجرا است و در طرح تحول آموزشی به بیش از ۴۰۰ رشته ارتقا پیدا می‌کند.
حجت‌الاسلام عباسی گفت: آموزش مذاهب و ادیان مختلف و مهارت آموزی‌ها همواره در برنامه های المصطفی(ص) حضور داشته و به یاری خداوند استمرار خواهد داشت، این مرکز بزرگ‌ترین مرکز آموزش زبان و ادب فارسی هم بوده است، صدها هزار نفر زبان فارسی را به عنوان زبان دوم دنیای اسلام و زبان انقلاب اسلامی در المصطفی(ص) آموخته‌اند.

وی تاکید کرد: در حقیقت گفتمان المصطفی(ص)، مضمون و محتوای گفتمان انقلاب اسلامی است، معنویت، عقلانیت و عدالت چیزهایی هستند که همه انسان ها در جست و جوی آن هستند و آینده روشن بشر در گرو تحقق این گفتمان و ایده خواهد بود.
رئیس جامعه المصطفی(ص) العالمیه گفت: امروز جامعه المصطفی(ص) به عنوان یک نهاد شناخته شده در عالم مورد توجه است، عضو اتحادیه های مختلف دانشگاهی جهان همراه با مراکز مختلف علمی و دینی در جهان است، به گونه‌ای که بسیاری از مراکز علمی کنفرانس ها و نشست هایی برای شناسایی این مرکز تشکیل داده اند.
وی ادامه داد:در جامعة المصطفي العالمية رشته ها ی اسلامی فقه، اصول  فقه، قرآن، حديث، فلسفه، عرفان، اخلاق، كلام و تاريخ اسلام و در حوزه علوم انسانی نيز رشته ها و گرایش هایی همچون علوم  تربيتي، حقوق، روان شناسي، اقتصاد، جامعه شناسي، علوم سياسي، بانكداري، ارتباطات، مديريت و زبان و ادبيات زبان های فارسی، عربی، انگلیسی، فرانسوی و روسی، با رويكرد اسلامي ارایه می شود. 
اين علوم در دو نظام آموزشی حوزه ای و آکادمیک در قالب 170 رشته و گرايش در سطوح نظام آموزشی حوزه ای و نظام آموزشی دانشگاهی ذيل تدريس مي شود.
دانشگاه مجازی المصطفی(صلی الله علیه و آله)  یکی دیگر ار بخش های مهم المصطفی  است که نهادي علمي، فرهنگی و بين المللي است که با هدف گسترش علوم اسلامي، انسانی و اجتماعی؛ اهتمام دارد که با بهره برداری از فناوری های نوین در فضای مجازی، فرصت برابر فراگیری علوم اسلامی و انسانی را برای انبوهی از علاقمندان از سراسر جهان بدون محدودیت در مذهب، ملیت، جنسیت و جغرافیا فراهم نماید؛ تا ضمن تربيت عالمان و متخصصان پارسا و متعهد، به باز تولید، تبيين و نشر و ترويج اسلام ناب محمدي (صلی الله علیه و آله) همت گمارد و همگان، با زلال معارف اسلامي و هدايت قرآن و اهل البیت (علیهم السلام) آشنا شوند.
مسلمانان سراسر جهان بدون محدودیت در مذهب و ملیت؛مخااطبان این دانشگاه،علاقه مندان فرهنگ و معارف اسلامی از ادیان، اقوام و ملیت های مختلف؛اقشار مختلف جامعه اعم از بانوان و مردان با سطوح مختلف تحصیلی.(دانشگاهی/ عمومی ) می باشد.
وی در مورد معرفی پژوهشگاه بین الملل ااضفه کرد:
پژوهشگاه بین المللی المصطفی در سال 1386 پس از تلفیق دو نهاد پژوهشکده سازمان مدارس خارج از کشور و پژوهشکده نور، تأسیس گردید و هم اکنون با شش پژوهشکده مشغول فعالیت می باشد.پژوهشگاه بین المللی المصطفی (ص) در راستای مأموریت بنیادین جامعه المصطفی العالمیه در تولید علم و اندیشه در حوزه علوم اسلامی و انسانی و پاسخگویی به نیازهای پژوهشی جامعه المصطفی و سایر مراکز علمی - پژوهشی در عرصه بین الملل، تأسیس گردیده است.
این پژوهشگاه دارای پژوهشکده های  ادیان و فرق،اسلام و غرب، مطالعات منطقه ایت،علوم انسانی، و علوم اسلامی است.
یکی از بخش های دیگر المصطفی مرکز آموزش زبان و معارف اسلامی وابسته به جامعه المصطفی (ص) العالمیه ،  است ،یکی از مهم‌ترین ورودی‌های جامعه المصطفی العالمیه با قدمتی قریب به ۳۰ سال می باشد. این مجموعه پس از پیروزی انقلاب اسلامی آغاز به کار کرده است.  و تا کنون توانسته بیش از ۱۱ هزار نفر از ۱۲۱ ملیت را با زبان فارسی آشنا سازد به صورتی که فارغ التحصیلان آن امکان حضور در مجامع آموزشی و علمی بالاتر را پیدا می‌کنند.
دانش آموختگان ما پس از گذرانیدن شش ماه دوره آموزش زبان در تمامی مهارت های چهارگانه زبانی آن چنان توانمند می شوند که به خوبی می توانند متون معمولی را بخوانند و آ،چه می شنوند بفهمند و با توان قابل قبولی صحبت کنند و حتی در موضوعات علمی محدود سخنرانی داشته باشند.
این مرکز در امر آموزش زبان صرفاً به گویش نپرداخته و بلکه آموزش‌های خود را در قالب چهار مهارت شنیدار ـ گفتار ـ خواندار و نوشتار ارایه می‌نماید ودارای سه بخش فارسی، عربی و معارف اسلامی است:
دستاوردهای علمي جامعة المصطفي العالميه در قالب کتاب و منشورات دیگر به زبان های فارسي، عربي، انگليسي، فرانسوي، آلماني، روسي، اردو، آذري، تركي استانبولي، هوسا، سواحيلي، بنگال، تاجيكي و... به همت مراكز بین المللی ترجمه و نشر المصطفي در قم، مشهد، تهران و اصفهان و نيز در کشورهای انگلستان، اندونزي، مالزي، لبنان، هند، پاکستان، افغانستان و تايلند چاپ و منتشر مي شود
در پایان رئیس محترم جامعه المصطفی معاونان محترم آموزشی،پژوهشی و فرهنگی و تربییتی و ریاست محترم پژوهشگاه و پژوهشکده ها را معرفی کردند.

در ادامه این نشست حجت السلام و المسلمین دکتر نجف لک زایی شهادت امام هادی را تسلیت گفته و انتصاب دکتر عباسی را به ریاست جامعه المصطفی تبریک گفته و برای ایشان آرزوی موفقیت کرده  و حضور در این جلسه را اعلام همکاری پژوهشگاه با المصطفی دانسته و به صورت خلاصه  به معرفی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی و آثار پژوهشی آن پرداختند.
پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی دارای  ده پژوهشکده به نام های پژوهشکده فرهنگ و معارف  قران، پژوهشکده تاریخ و سیره اهل بیت علیهم السلام،پژوهشکده مهدویت و آینده پژوهی،پژوهشکده اخلاق و معنویت،پژوهشکده الهیات  و خانواده،پژوهشکده اسلام تمدنی،پژوهشکده علوم و اندیشه سیاسی،پژوهشکده فقه و حقوق،پژوهشکده مدیریت اطلاعات و مدارک اسلامی،و پژوهشکده فلسفه و کلام اسلامی است.که پژوهشکده الهیات و خانواده در اصفهان و پژوهشکده اسلام تمدنی در مشهد مستقر می باشد.
هم چنین دارای سه مرکز به نام های مرکز احیای آثار اسلامی،مرکز مطالعات اجتماعی  و تمدنی و مرکز همکاری های علمی و بین االملل می باشیم.
و هم چنین 38 گروه پژوهشی در پژوهشگاه در پژوهشکده ها و مراکز پژوهشی مشغول فعالیت هستند.

معرفی پژوهشکده فرهنگ و معارف قران
خلأ تحقیقات علمی در عرصه قرآن و معارف قرآن، پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی را بر آن داشت که پژوهشکده مستقلی را بدین منظور پایه‌ریزی کند. این پژوهشکده با جذب فضلای قرآن‌پژوه و انجام پروژه‌های بزرگ و متعدد، هم‌اکنون بزرگ‌ترین مرکز قرآن‌پژوهی کشور به شمار می‌آید.که از آثار برتر آن می توان به کتاب فرهنگ قران و دائره المعارف قرآن کریم اشاره کرد.
پژوهشکده تاریخ و سیره اهل بیت علیم السلام
یکی از آثار مهم این پژوهشکده دانشنامه اهل بیت علیهم السلام است که به صورت الفبایی است و هنوز چیری از آن منتشر نشده است و تمام کسانی که در زمینه تاریخ تبحر دارند روی این پروژه فعالیت می کنند.
این دانش‌نامه مجموع اطلاعات روشمند و علمی با محوریت چهارده معصوم (ع) را در برمی‌گیرد، ازاین‌رو شخصیت‌ها، خاندان‌ها، شهرها و مکان‌ها، مفاهیم کلامی، قرآنی، سیاسی، اجتماعی، فقهی، اخلاقی و ... مرتبط با اهل‌بیت (ع) در این مجموعه موردتوجه قرار خواهد گرفت.
پژوهشکده مدیریت اطلاعات و مدارک اسلامی
سابقه پژوهشکده مدیریت اطلاعات و مدارک اسلامی به 25 سال قبل برمی‌گردد، که در قالب «واحد اصطلاحنامه علوم اسلامی» مرکز تحقیقات علوم اسلامی با حدود 15 محقق آغاز به کار کرد. این واحد که با هدف «تحقیق، مطالعه و پیاده سازی طرح مدیریت اطلاعات اسلامی در بستر فن آوری های نوین اطلاعاتی» تاسیس شده بود،ر سال 1384 بعد از ادغام با بخش اطلاع رسانی دفتر تبلیغات، با عنوان جدیدِ «مرکز اطلاعات و مدارک اسلامی» با توان و حوزه مأموریتی گسترده تر به کار خود ادامه داد، و بالأخره در آبان ماه 1395 با ابلاغ ریاست محترم هیات امنای دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم، به پژوهشکده‌ای با عنوان «پژوهشکده مدیریت اطلاعات و مدارک اسلامی» ارتقاء یافت،ییکی از آثار مهم این پژوهشکده تدوین اصطلاح نامه های علوم مختلف است که اخیرا اصطلاح نامه فقه  در 000/60 اصطلاح سامان یافت،و همین اصطلاخات فرهنگ نامه ان نیز نگارش می شود که برخی از بخش های آن انجام شده است و در محیط وب قابل مشاهده است.

پژوهشکده علوم و اندیشه سیاسی
این پژوهشکده به اهداف ذیل تاسیس شده است و فعالیت های پژوهشی خوبی داشته است 
تبیین نظام سیاسی اسلام از طریق توانمندسازی و توسعه اندیشه سیاسی اسلام؛. نقد و بررسی تراث سیاسی اسلامی. مقایسه، نقد و بررسی مکاتب سیاسی رقیب و پاسخگویی به پرسشهای اساسی و مشکلات فکری سیاسی در عرصه فرهنگ دینی و مبانی فکری نظام اسلامی

پژوهشکده مهدویت و آینده پژوهی
با توجه به ضرورت انجام مطالعات علمی در موضوع مهدویت، تأسیس نخستین مؤسسه حوزوی در این عرصه به نام پژوهشکده مهدویت و آینده‌پژوهی رقم خورد. این مؤسسه که از سال 1377 با عنوان «انتظار نور» آغاز به کار کرد، تأثیر بسزایی در گسترش مطالعات مهدوی(عج) در حوزه علمیه قم داشته است.

پژوهشکده فلسفه و کلام اسلامی
این پژوهشکده نیز جزء پژوهشکده های موفق است که می توان به همایش نفس و بدن که در سال 1389 برگزار کرد اشاره کرد و دو همایش به نام همایش علم دینی و کاربست های آن در نظام آموزش و پرورش و جاودانگی نفس در اسلام و مسیحیت که در سال آینده در دست اجرا دارد از کارهای مهم این پژوهشکده به شمار می آید.
دکتر لک زایی به پژوهشکده های دیگر و مراکز پژوهشی نیر به علت ضیق وقت به صورت گذرا اشاره کرده و در پایان اشاره کردند که هر کدام از پژوهشکده ها بنا است مجله تخصصی مربوط به خودشان را داشته باشند و برخی از پژوهشکده ها نیز در این زمینه فعال شده اند.
 در ادامه دکتر لک زایی مدیران محترم پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی را معرفی کرده و اعضای حاضر  در مورد کیفیت تعامل  علمی جامعه المصطفی و پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی به بحث و گفتگو پرداخته شد.


گزارش تصویری  نشست را در این بخش مشاهده کنید.
 
منبع: اختصاصی/ ایسکا
کلمات کليدي
حجت‌الاسلام‌والمسلمین نجف لک زایی, جامعه المصطفی, حجت الاسلام دکتر علی عباسی, نشست مشترک, اخبار اختصاصی ایسکا
 
امتیاز دهی
 
 

[Control]
تعداد بازديد اين صفحه: 238
Guest (PortalGuest)

پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامي - دفتر تبليغات اسلامي حوزه علميه قم
مجری سایت : شرکت سیگما