آیت‌الله محمدهادی یوسفی غروی آثار سیدجعفر مرتضی خلأهای زیادی را در تاریخ شیعه پر کرد استاد تاریخ اسلام حوزه با بیان اینکه جای کتاب جامع در مورد تاریخ شیعه در حوزه خالی بود، تصریح کرد: سید جعفر مرتضی این خلأ را با زحمات فراوان خود پر کرد. به گزارش پایگاه اطلاع رسانی ایسکا (پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی)  آیین تکریم از علامه سید جعفر مرتضی عاملی  روز چهارشنبه 25 دی ماه 1398 با حضور صاحب نظران حوزه کلام و تاریخ  در پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی برگزار گردید .

آیت‌الله محمدهادی یوسفی غروی، استاد تاریخ اسلام حوزه، ۲۵ دی‌ماه در آئین نکوداشت علامه سید جعفر مرتضی عاملی که در سالن شیخ طوسی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی و با حضور همسر و فرزند وی برگزار شد، به ذکر خاطراتی از او پرداخت و گفت: اوایل سال ۱۳۵۰ که ایشان در قم بودند، شب‌های پنجشنبه در جلسه هفتگی آیت‌الله سید محمدمهدی روحانی حاضر می‌شدیم و وی حضور فعالی در مباحث فقهی این روحانی برجسته داشت.
وی با بیان اینکه با فشار بعثی‌ها به طلاب نجف به خصوص لبنانی‌ها، جعفر مرتضی به قم مهاجرت کردند، افزود: در قم عده‌ای از طلاب از ایشان خواستند تاریخ اسلام را با دید تشیع تدریس کنند و کتاب فروغ ابدیت آیت‌الله سبحانی هم به ایشان پیشنهاد شد و با وجود اینکه ابتدا پذیرفت، ولی چون بعداً با آیت‌الله سبحانی اختلاف نظر داشتند، منبع دیگری را تدریس کردند.
یوسفی غروی با بیان اینکه استدلال علامه مرتضی این بود که اشتغال اصلی آیت‌الله سبحانی فقه و اصول است، ادامه داد: سیدجعفر مرتضی خودش تصمیم گرفت تاریخ اسلام را با رویکرد شیعه بنویسد و تا پیروزی انقلاب، چهار جلد چاپ کردند و بعد از انقلاب هم دو کتاب دیگر نوشتند و ۶ جلد در انتشارات جامعه مدرسین چاپ شد. 
این استاد تاریخ اسلام حوزه با بیان اینکه جای کتاب جامع در مورد تاریخ شیعه در حوزه خالی بود، تصریح کرد: سیدجعفر مرتضی این خلأ را با زحمات فراوان خود پر کرد.


 
منبع: اختصاصی/سایت ایسکا
کلمات کليدي
اخبار پژوهشکده تاریخ و سیره, حضرت آیت الله یوسفی غروی
 
امتیاز دهی
 
 

[Control]
تعداد بازديد اين صفحه: 123
Guest (PortalGuest)

پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامي - دفتر تبليغات اسلامي حوزه علميه قم
مجری سایت : شرکت سیگما