در پژوهشی بررسی می شود؛ نقش صداقت و پایبندی به راستگویی در مقدمات ظهور امام مهدی عج رئیس اداره پژوهش پژوهشکده مهدویت و آینده‌پژوهی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی در رابطه با پروژه «نقش صداقت و پایبندی به راست‌گویی در مقدمات ظهور امام مهدی عج» گفت: این پروژه در حال حاضر در دست تحقیق است و در آینده به‌صورت کتاب منتشر خواهد شد. به گزارش روابط عمومی دفتر تبلیغات اسلامی، سید حامد شاهرخی در گفت‌وگو با خبرنگار ما در رابطه با پروژه تحقیقاتی خود با عنوان «نقش صداقت و پایبندی به راست‌گویی در مقدمات ظهور امام مهدی (عج)» اظهار داشت: این پروژه از جمله پروژ ه های مربوط به میز اخلاق از قطب اخلاق،خانواده و سبک زندگی است.
وی در بیان مسأله این پژوهش گفت: مسأله ظهور و غیبت حضرت مهدی عج  به عنوان باوری فراگیر در میان فرق و مذاهب اسامی از جایگاه ویژه ای برخوردار است، لذا در این زمینه نظریه های مختلفی وجود دارد.

رییس اداره پژوهش پژوهشکده مهدویت و آینده پژوهی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی با اشاره به آراء مختلف در زمینه مهدویت تصریح کرد: این اختلاف آراء به گونه ای است که نتیجه یک دیدگاه می تواند آمادگی دائم برای قیام بر علیه ظلم و فساد و شكل دهى به حركتهای اصلاحى و سازنده اجتماعی باشد و در مقابل، دیدگاه دیگری وجود دارد که به تعطیلی بسیاری از احکام اجتماعی اسلام و موجب بى تفاوتى و بى اعتنایى نسبت به امور اجتماعی و اصلاح جامعه است.
وی گفت: این طرح بر اساس این دیدگاه که علاوه بر اراده الهی، اراده و اختیار بشر و رفتار او از جمله صداقت و راستگویی می تواند در رُخداد ظهور مؤثر باشد، تدوین شده است.
شاهرخی افزود: بر اساس منابع روایی، برای غیبت دلایلی چون حفظ جان آن حضرت، آزادگی از بیعت با دیگران، آزمایش و تربیت انسان های مناسب برای قیام و حکومت، ایجاد اشتیاق و آماده سازی برای حکومت جهانی حضرت و... بیان شده است.
وی با بیان این که برای ایجاد آمادگی و از بین بردن موانع غیبت در میان منتظران، نیاز به خودسازی و گسترش فضائل اخلاقی اعم از فردی و اجتماعی در جامعه است، گفت: از جمله مهمترین آنها، مسأله «صداقت و پایبندی به راستگویی » است.
رییس اداره پژوهش پژوهشکده مهدویت و آینده پژوهی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی تصریح کرد: بر اساس دلایل عقلی (فطرت) و نقلی (آیات و روایات)، پایبندی به صداقت در اندیشه، گفتار و عمل از بنیادی ترین پایه ها و اصول اخلاقی تشکیل دهنده جوامع انسانی است که می تواند در بهبود عملکرد و اثربخشی و تحقق اهداف حاکمان در ایجاد جامعه ای زمینه ساز برای ظهور حضرت حجّت عج بسیار مؤثر باشد.
وی افزود: بر اساس آموزه های دینی، باید آثار و لوازم صداقت در همه عرصه های زندگی فردی، خانوادگی و اجتماعی مؤمنان نمایان باشد؛ از این رو، منتظران باید برای گسترش فرهنگ و ارز شهای اخلاقی اسلام، به ویژه صداقت بكوشند و زمینه را برای نهادینه شدن آن فراهم كنند.
شاهرخی مهمترین اهداف این پژوهش را توجیه صداقت به عنوان مؤلف های اثر گذار در زمینه سازی ظهور، ارائه سیاست ها و راهكارهای گسترش فرهنگ راستگویی در میان منتظران، ترویج و ارتقای فرهنگ صداقت در جامعه با به كارگیری آموز ه های دینی (زمینه سازی ظهور) و ارائه سیاست ها و راهكارهای گسترش فرهنگ راستگویی در میان حاکمان و جامعه منتظر دانست.
وی افزود: در این پژوهش به معرفی اجمالی علل غیبت و زمینه های ظهور،استفاده از منابع اهل تسنن (با ملاحظات روشی در اتقان استناد)، مصادیق تاریخی بی صداقتی، مصادیق صداقت و دروغ در میان مردم و حاکمان واستفاده از ادبیات قابل فهم برای عامه مردم توجه ویژه شده است.

رئیس اداره پژوهش پژوهشکده مهدویت و آینده‌پژوهی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی خاطرنشان کرد: این پروژه علمی در حال حاضر در دست تحقیق است و در آینده به‌صورت کتاب منتشر خواهد شد
 
منبع: تولید محتوای پژوهشکده مهدویت و آینده‌پژوهی
کلمات کليدي
اخبار پژوهشکده مهدویت و آینده‌پژوهی, سید حامد شاهرخی
 
امتیاز دهی
 
 


مطالب مرتبط

پربازدید ترین مطالب

مطالب مرتبط

پربازدید ترین مطالب
[Control]
تعداد بازديد اين صفحه: 76
Guest (PortalGuest)

پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامي - دفتر تبليغات اسلامي حوزه علميه قم
مجری سایت : شرکت سیگما