حجت الاسلام واردی تشریح کرد؛ ویژگی های محتوایی و ساختاری پایگاه تخصصی آثار امام موسی صدر مدیر پروژه پایگاه امام موسی صدر با اشاره به ویژگی های ساختاری و محتوایی این پایگاه گفت: این سایت بر پایه نمایه زنی از کتاب 12 جلدی «گام به گام با امام» تولید شده است.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری ایسکاا، حجت الاسلام سید تقی واردی عضو هیأت علمی پژهشکده مدیریت اطلاعات و مدارک اسلامی در مراسم رونمایی از «پایگاه تخصصی بازنمایی آثار امام موسی صدر» که پیش از ظهر امروز در سالن همایش های پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی برگزار شد، اظهار داشت: امام موسی صدر، فرزند آیت الله العظمی سید صدرالدین صدر، از شخصیت‌های اثرگذار علمی، سیاسی و اجتماعی نیمه دوم قرن 20 میلادی و نیمه دوم قرن 14 هجری قمری در منطقه خاورمیانه و حتی در سطح بین المللی به شمار می‌آید.
مدیر پروژه پایگاه امام موسی صدر افزود: فعالیت‌های اصلاح‌گرانه او در کشور لبنان، منتج به مکانت و تشخص اجتماعی شیعیان و همگرایی و همنوایی آنان با سایر مسلمانان و مسیحیان و پیروان ادیان و مذاهب مختلف لبنان و کل منطقه شامات گردید و او را به عنوان رهایی‌بخش محرومان و رهبر بی‌بدیل شیعیان لبنان به جهان معرفی کرد.
وی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به هدف راه اندازی پایگاه تخصصی آثار امام موسی صدر خاطرنشان کرد: پژوهشکده مدیریت اطلاعات و مدارک اسلامی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی در راستای وظیفه ذاتی مدیریت محتوایی اطلاعات علوم و معارف اسلامی و بنا به درخواست مؤسسه فرهنگی تحقیقاتی امام موسی صدر، مجموعه 12 جلدی کتاب «گام به گام با امام موسی صدر» ترجمه مجموعه «مسیره الامام السید موسی صدر» را به روش نمایه سازی موضوعی ترکیبی سازماندهی و اطلاعات آن را مدیریت محتوایی کرده و در قالب یک پایگاه اطلاعاتی با نام «پایگاه بازنمایی آثار امام موسی صدر»( تحت وب) عرضه کرده است.
حجت الاسلام واردی به ویژگی‌های محتوایی پایگاه نیز اشاره و خاطرنشان کرد: مدیریت اطلاعات پایگاه بازنمایی آثار امام موسی صدر، همچون سایر پایگاه‌های پژوهشکده مدیریت اطلاعات و مدارک اسلامی، بر اساس اصطلاحنامه و به روش نمایه موضوعی ترکیبی راه اندازی شده است.
وی یکی از بخش های این سایت را اصطلاحنامه دانست و گفت: اصطلاحنامه مجموعه اصطلاحات استاندارد شده در یک حوزه معرفتی است که فهرستی از واژه‌های کلیدی و کاربردی آن حوزه را ارائه می‌دهد و روابط ترادف، سلسله مراتبی و وابستگی بین مفاهیم را شناسایی و به نمایش می گذارد و از نظر ساختاری، گنجینه واژگان کنترل شده و سازمان یافته از مباحث خاص دانش بشری است.
عضو هیأت علمی پژوهشکده مدیریت اطلاعات و مدارک اسلامی اضافه کرد: در پایگاه بازنمایی آثار امام موسی صدر به خاطر وجود اطلاعات گوناگون علمی و تداخل بین رشته‌ای در مجموعه کتاب 12 جلدی گام به گام با امام موسی صدر، امکان برقرای روابط کامل معنایی بین اصطلاحات نبوده و تنها از رابطه هم‌ارزی میان اصطلاحات که بین مترادف‌ها و شبه مترادف‌ها وجود دارد بهره گرفته شد.
وی نمایه سازی را یکی از بخش های اصلی این پایگاه معرفی کرد و گفت: نمایه سازی شیوه‌ای نوین و بنیادین برای سازماندهی منابع اطلاعاتی است، به گونه ای که سامان گرفتن اطلاعات( که به صور