با همکاری پژوهشکده اسلام تمدنی و مرکز آخوند خراسانی؛ پنجمین کارگاه آموزشی و پژوهشی فلسفه علم اصول در دو روز برگزار گردید. به گزارش روابط عمومی پژوهشکده اسلام تمدنی، نخستین روز از پنجمین کارگاه آموزشی و پژوهشی«فلسفه علم اصول» با موضوع روش های کشف ملاک با حضور حجت الاسلام والمسلمین علی اکبریان مدیر گروه فلسفه و حقوق اسلامی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی در دفتر تبلیغات اسلامی خراسان رضوی برگزار گردید.
حجت الاسلام و المسلمین علی اکبریان گفت: به موضوع ملاکات احکام از دو منظر پرداخته می‌شود، گاهی از منظر فلسفه فقه و گاهی از نگاه علم اصول. در کارگاه حاضر بحث از ملاکات احکام یک بحث اصولی است. بسیاری از مباحث علم اصول و فلسفه علم اصول در هم تنیده است و باید ازهم تفکیک شود. قبلاً در اصول فقه شیعه، روش‌های کشف ملاک درعلم اصول بررسی می‌شد اما با هجمه اخباری‌ها و متهم کردن شیعه به سنی‌گری در اصول فقه این بحث به تدریج از اصول فقه شیعه حذف شد و پس از اخباری‌ها هم به آن پرداخته نشد. پس از پیروزی انقلاب اسلامی و ورود فقه به مسائل جدید لازم شد دوباره به بحث ملاک‌ها، فلسفه‌ها و حکمت‌های احکام پرداخته شود. در حال حاضر نیز تک نگاره‌هایی در این زمینه داریم اما این موضوع به طور کامل وارد پیکره اصول فقه ما نشده است.
وی ادامه داد: ما مباحث خود تحت عنوان «روش‌های کشف ملاکات احکام» را در چهار قسمت پیگیری می‌کنیم. قسمت اول: مفاهیم و کلیات؛ قسمت دوم، تأسیس اصل اولی، قسمت سوم: ادله لفظی کشف ملاکات احکام و قسمت چهارم: ادله غیر لفظی کشف ملاکات احکام
عضو هیئت علمی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی درادامه به تبیین سرفصل های مذکور پرداخت و گفت: در بخش اول چون در هم تنیدگی برخی مفاهیم در دو حوزه مذکور باعث اشتباه در مباحث می‌شود ابتدا باید یک سری مفاهیم تعریف و تبیین شود تا از خلط مباحث جلوگیری شود. (ملاک، مناط)/ (علت حکم، سبب حکم)/ (فلسفه حکم، حکمت حکم)/ (مقاصد شریعت، روح شریعت، مذاق شریعت)
وی در ادامه بخش اول پس از تبیین مفاهیم فوق در فضای بحث خود، دو مسئله دیگر تحت عنوان «تبعیت احکام از مصالح و مفاسد» و «جایگاه بحث از ملاکات احکام در اصول فقه» را تشریح کرد.
استاد سطوح عالی حوزه علمیه قم در قسمت دوم مباحث خود موضوع تأسیس اصل اولی را تبیین کرد و آن را در سه محور «اصل اولی در شک در علیت»، «اصل اولی در شک در علت و حکمت»، «اصل اولی در جواز استناد علت مشکوک به شارع» بررسی نمود.
مدیر گروه فلسفه فقه و حقوق پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی در بخش سوم مباحث، منابع غیر لفظی کشف ملاکات احکام را تحت عناوین «شناخت ملاک از تعلیل‌های آیات و روایات»، «شناخت ملاک از ویژگی‌های علیت»، «شناخت ملاک از قرائن لفظی» و «مناسبت حکم و موضوع» ارائه و تببین کرد.
استاد علی اکبریان آخرین سرفصل از مباحث خود را به  «منابع غیر لفظی کشف ملاکات احکام» اختصاص داد و در شمارش این منابع شش محور «عقل»، «حدس»، «روش سبر و تقسیم»، «استقراء»«تاریخ» و «علوم» را مورد بحث و بررسی قرار داد.

 
منبع: تولید محتوای پژوهشکده اسلام تمدنی
کلمات کليدي
اخبار پژوهشکده اسلام تمدنی, حجت الاسلام و المسلمین علی اکبریان, پژوهشکده اسلام تمدنی, کارگاه آموزشی و پژوهشی, فلسفه علم اصول فقه, مرکز آخوند خراسانی
 
امتیاز دهی
 
 

[Control]
تعداد بازديد اين صفحه: 49
Guest (PortalGuest)

پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامي - دفتر تبليغات اسلامي حوزه علميه قم
مجری سایت : شرکت سیگما