دکتراسفندیارعضو هیئت علمی پژوهشگاه فرهنگ اسلامی ظلم ستیزی، رمز عزت امت اسلامی امام خمینی(ره) با تأکید بر اسلامی بودن قضیه فلســطین بر قطع رابطه با رژیم صهیونیستی و اعلان حالت جنگ بین مســلمانان و این رژیم تأکید داشتند و هر گونه رابطه سیاسی، تجاری و نظامی با رژیم صهیونیستی را حرام می‌دانستند. ظلم ستیزی، رمز عزت امت اسلامی 
 امام خمینی(ره) با تأکید بر اسلامی بودن قضیه فلســطین بر قطع رابطه با رژیم صهیونیستی و اعلان حالت جنگ بین مســلمانان و این رژیم تأکید داشتند و هر گونه رابطه سیاسی، تجاری و نظامی با رژیم صهیونیستی را حرام می‌دانستند.
 از نظر امام خمینی(ره) راه حل مسئله فلسطین و رفع خطر رژیم صهیونیستی، تنها با اتحاد و همیاری امت اسلامی است. در قرآن به صراحت آمده است ظلم نکنید و مورد ظلم واقع نشوید؛ «التظلمون و التظلمون» (بقره: ۲۷۹ )
براساس آموزه‌های اسلام، عزتمندی در سایه دور ماندن از ظلم کردن و مورد ظلم واقع شدن معنا شده است. امام خمینی(ره)  میفرماید: «دستور اســلام این است که نه ظلم بکنید، نه زیر بار ظلم برویــد؛ انظلام یعنی زیر بار ظلم رفتن و از ظلم کمتر نیســت؛ انظلام به خود ظلم کردن اســت؛ به یک ملت ظلم کردن اســت. ظلم هم از همین قماش است؛ هردویش در اسالم ممنوع است. نه شما حق دارید به کسی ظلم کنید، نه حق دارید از کســی ظلم بکشید«.
 مبارزه با ظلم و ســتم که از محوری‌ترین اصول اسلام محسوب میشود، هدف بعثت انبیا بوده و سیره انبیا و منطق تمامی کسانی که وحی الهی را پذیرفته‌اند و توحید و سعادت را سرلوحه کار خود قرار داده‌اند، است. از محوری‌ترین موضوع‌هایی که در خصوص نفی ظلم و ستم در اسلام مطرح بوده این است که مسلمانان علاوه بر ظلم‌ستیزی باید بــه مظلومان نیز در غلبه بر ظالمان کمک کرده و از حقوق مظلومان دفــاع کنند.
به تعبیر امام خمینی «ما وظیفه داریم مردم مظلوم و محروم را نجات دهیم. ما وظیفه داریم پشتیبان مظلومین و دشمن ظالمین باشیم. همین وظیفه است که امیرالمؤمنین (ع) در وصیت معروف به دو فرزند بزرگوارش تذکر می‌دهد و می‌فرماید: دشــمن ستمگر و یاور و پشتیبان ستمدیده باشید».
 این موضوع در کلام امام خمینی(ره) به صورت اصلی محوری و قاعده‌ای اساسی مورد توجه قرار گرفته و از ارکان سیاســت خارجی جمهوری اسالمی ایران است: «ما خود چارچوب جدیدی ساخته‌ایم کــه در آن عدل را مالک دفــاع و ظلم را مالک حمله گرفته‌ایم. از هر عادلی دفاع می‌کنیم و بر هر ظالمی میتازیم
منبع: روزنامه قدس نهم خرداد ماه 1398
کلمات کليدي
رجبعلی اسفندیار, روز قدس
 
امتیاز دهی
 
 

[Control]
تعداد بازديد اين صفحه: 93
Guest (PortalGuest)

پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامي - دفتر تبليغات اسلامي حوزه علميه قم
مجری سایت : شرکت سیگما