حجت الاسلام والمسلمین مسعودی مطرح نمود؛ مهارت حل مسأله کمک می کند تا افراد، ذهن خلاق داشته باشند. هفته دهم از دوره تخصصی روش شناسی نظریه پردازی به همت گروه حکمت و کلام جدید پژوهشکده اسلام تمدنی با همکاری معاونت پژوهش و مرکز نخبگان و استعدادهای برتر حوزه علمیه خراسان با موضوع « روش شناسی حل مسأله دینی » برگزارشد.

 به گزارش پایگاه اطلاع رسانی ایسکا (پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی) به نقل از روابط عمومی پژوهشکده اسلام تمدنی، حجت الاسلام و المسلمین محمد مهدی مسعودی در هفته دهم از دوره تخصصی روش شناسی نظریه پردازی، با بیان اینکه حل مسأله یک مهارت و توانایی است، گفت: مساله یابی، فرآیندی شناختی و رفتاری است که فرد به کمک آن خواهد توانست برای مسائل ذهنی و عینی خویش، راه حل های مؤثر و مفیدی بیابد و آن هنگام که این مسائل به حوزه باورهای بشر ارتباط یابد، مسیر حیات بایسته او را تحت تاثیر قرار خواهد داد و نحوه سلوک و منش فردی، اجتماعی و… را سامان خواهد داد.


وی با اشاره به اینکه ما در طول حیات خویش با مسائل بسیاری مواجه هستیم که نیازمند به کشف، تجزیه، تحلیل و حل دارد، افزود: هدف نهایی حل مسئله، غلبه بر موانع و پیدا کردن بهترین راه حل برای معضلات و موضوعات است.

 رییس دفتر تبلیغات اسلامی خراسان رضوی، مهمترین معیار و گزینه برای حل مسأله را، بینش دانست و ادامه داد: این مهارت می تواند به فرد کمک کند تا به تفکر پرداخته و منطقی‌ترین راه حل را برای مقابله با چالش ها برگزیند. هم چنین بتواند از چالش پیش آمده به عنوان یک "فرصت" استفاده کرده و توانایی‌های خویش را شکوفا کند و نیز به دنبال آموختن مهارت جدیدی باشد تا از عهده ی مشکل پیش آمده برآید.

حجت الاسلام و المسلمین مسعودی با بیان اینکه مهارت حل مسأله کمک می کند تا افراد، ذهن خلاق داشته باشند و به دنبال ایده های جدید باشند، به گام های اساسی در مسیر حل مسأله اشاره و ابراز کرد: تعریف واضح و دقیق مسأله ، جمع آوری شواهد و داده ها، اعتبارسنجی داده ها و روش، شناسائی منابع و نحوه مراجعه به آنها، تجزیه و تحلیل اطلاعات به دست آمده و شناسایی علل و عوامل و ریشه ها و پیشنهاد راه حل یا راه حل ها، از مراحل اساسی در حل مسائل محسوب می شوند.

 وی در ادامه گفت: آن چه که در مسیر مسأله به ویژه مسائل دینی و پرسش های در پیش روی دین داران، از اهمیت به سزائی برخوردار است و هر تحقیق ممکن است به آن مبتلا گردد، آفت "توهم مسأله" است.

رییس دفتر تبلیغات اسلامی خراسان رضوی با بیان اینکه توهم مسأله‌ می تواند ناشی از تمایز ندادن میان مسأله و پرسش باشد، ادامه داد: درک صحیح محقق از تمایز مسأله و پرسش، برای تفکیک فعالیت علمی و پژوهشی از فعالیت ترویجی، ضرورت دارد.

وی اظهار داشت: در گستره ی چالش ها و مسأله های در پیش روی دین و دین داران که روندی رو به تزاید داشته و موضوعاتی هم چون گستره ی دین، کارآمدی دین، انتظار بشر از دین، روز آمدی و پاسخ به نیاز های روز آمد بشر، مواجهه دین و دین داری؛ جهان جدید و انسان جدید، آینده بشریت و… . آنچه از اهمیت و تاثیر شایانی برخوردار است، تصویر صحیح صورت مسأله و ارائه تبیین و تعریفی دقیق از آن باشد، در غیر این صورت مواجهه با مسأله خطا که خطا بودن و نا به صواب بودن آن مخفی و ناپیداست، هرگز پاسخ و راه حلی را در پی نخواهد داشت.


حجت الاسلام و المسلمین مسعودی با اشاره به اینکه مراجعه صحیح به منابع و گردآوری بایسته داده ها و به درستی کنار هم نهادن آنها، به دور از مفروضات پیشینی ذهن که مراجعه به متن را تحت الشعاع خویش قرار دهد، از اهمیت ویژه ای در مسیر حل مسأله به ویژه مراجعه با مسأله های دینی برخوردار است، در پایان گفت: قواعدی از این دست در روش شناسی بایسته حل مسأله و ارائه پارادایم های دینی صحیح، ضروری بوده و نیازمند به کارورزی در ضمن ارائه موردهای عینی و در دسترس می باشد.

منبع: اخبار پژوهشکده اسلام تمدنی
کلمات کليدي
اخبار پژوهشکده اسلام تمدنی, حجت الاسلام و المسلمین محمد مهدی مسعودی
 
امتیاز دهی
 
 

[Control]
تعداد بازديد اين صفحه: 53
Guest (PortalGuest)

پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامي - دفتر تبليغات اسلامي حوزه علميه قم
مجری سایت : شرکت سیگما