حجت الاسلام رحیم کارگر مطرح کرد: آینده‌پژوهی خانواده در ایران با تأکید بر سیاست‌های فرهنگی تحکیم آن به گزارش خبرنگار ایسکا حجت الاسلام رحیم کارگر عضو هیئت علمی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی در کتاب آینده‌پژوهی خانواده در ایران با تأکید بر سیاست‌های فرهنگی تحکیم آن که از پروزه های قطبی می باشد می گوید:
کتاب «آینده‌پژوهی خانواده در ایران با تأکید بر سیاست‌های فرهنگی تحکیم آن» در 600 صفحه ، توسط حجت الاسلام و المسلمین دکتر رحیم کارگر تالیف شده و از سوی پژوهشکده مهدویت و آینده پژوهی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی،  چاپ و منتشر شده است.
این کتاب یکی از پژوهشهای گسترده و کاربردی در زمینه آینده پژوهی خانواده در ایران و بررسی مسائل و مشکلات آن در آینده است که خانواده را از ابعاد مختلف و جامع مورد بررسی و پژوهش قرار داده است. این کتاب می‌کوشد با مطالعه روشمند آینده‌پژوهانه، تحولات و تغییرات و مسائل و چالش‌های آینده خانواده را شناسایی کند و برای حل مسئله‌های اولویت‌دار، سیاست‌های مناسب فرهنگی را پیشنهاد نماید.
در این راستا به مطالعه و بررسی روند تغییرات ارزشی خانواده  و نیز بررسی روندهای تغيير در  اطلاعات خانواده ؛ روندهای تغيير درکارکردهای خانواده ؛ روندهای تغییردر ساختار خانواده  و روندهای تغییر در ارتباطات (روابط) خانواده پرداخته  و نیروهای  پیشران موثر بر خانواده را در ابعاد مختلف آن ( پیشران های اجتماعی ،  فرهنگی ، فناورانه ، اقتصادی و حاکمیتی ) شناسایی نموده است.
سپس به  شناخت مسائل تحکیم خانواده مبادرت ورزیده و پیامدهای روند تغییرات در ارزش ها ، بینش و اطلاعات ، کارکردها  ، ساختار و ارتباطات خانواده بررسی و تبیین نموده است. در نهایت با توجه به مسائل پیش روی خانواده و اولویت بندی این مسائل به ارائه سیاست های فرهنگی تحکیم خانواده مبادرت ورزیده است.
در این راستا با بهره‌مندی از آموزه‌های مهدویت، ضمن پرداختن به وضعیت خانواده در آخرالزمان و عصر ظهور، به ترسیم چشم‌انداز مطلوب خانواده برای جمهوری اسلامی ایران می‌پردازد. در واقع به كمك روش‏ها و ابزار آينده پژوهى، دورنماى وضعيت خانواده را در آينده به دست آورده و بر اساس احتمالات و سناريوهاى مختلف مسائل و مشکلات اصلی را شناسایی نموده و سياست‏هاى اجرايى مناسبى را جهت  تدوين، تصويب و اجرا توصیه می کند.
یکی از مشکلات اساسی در مورد خانواده، نبود چشم انداز روشن از خانواده مطلوب و آرمانی در ایران و عدم توجه به الگوی آرمانی دین (بخصوص آرمانشهر مهدوی) در این زمینه است  که پژوهش حاضر با مراجعه به روایات مهدویت و شناخت مولفه های اصلی خانوده در اسلام به این امر مهم می پردازد.

 
منبع: پژوهشکده مهدویت و آینده پژوهی
کلمات کليدي
اخبارپژوهشکده مهدویت و آینده پژوهی پژوهشگاه, حجت الاسلام رحیم کارگر, معرفی کتاب آینده‌پژوهی خانواده در ایران با تأکید بر سیاست‌های فرهنگی تحکیم آن
 
امتیاز دهی
 
 


مطالب مرتبط

پربازدید ترین مطالب

مطالب مرتبط

پربازدید ترین مطالب
[Control]
تعداد بازديد اين صفحه: 31
Guest (PortalGuest)

پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامي - دفتر تبليغات اسلامي حوزه علميه قم
مجری سایت : شرکت سیگما