پژوهشکده مهدویت و آینده پژوهی شناخت، بررسی و نقد کلامی جریان‌های انحرافی مهدویت این کتاب در پی شناسایی، معرفی، نقد و بررسی کلامی جریانات انحرافی مهدویت است و تلاش کرده است که برای پاسداری اندیشه مهدویت از خرافه‌ها، انحراف‌ها و کجی‌ها به نقد این جریان‌های انحرافی بپردازد و راه نادرست و انحرافی را به معتقدان به مهدویت نشان دهد. بر این اساس پرسش اصلی که این کتاب در پی پاسخ به آن است، این است که مهم‌ترین نقدهای کلامی وارد بر جریان‌های انحرافی مهدویت چیست؟   حجامی، حسین؛ شناخت، بررسی و نقد کلامی جریان‌های انحرافی مهدویت؛ تهیه‌کننده: پژوهشکده مهدویت و آینده‌پژوهی؛ چاپ اول، قم: پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی، وابسته به دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم، تابستان 1395، 444ص رقعی.
***

در آیین اسلام از مهدی موعود  که آخرین امام شیعیان دوازده‌امامی به‌شمار می‌رود، بسیار سخن به میان آمده است و روایات فراوان وارد شده و برخی آیات نیز به آن حضرت تفسیر و تأویل گردیده است.
جایگاه ممتاز و بزرگی که اندیشه مهدویت در میان مسلمانان به‌ویژه در میان شیعیان پیدا کرده است، دستمایه سوءاستفاده فرصت‌طلبان و بسیاری از افراد و گروه‌های انحرافی گردیده است. گرایش عمومی روزافزونی که اکنون در جامعه اسلامی ما دیده می‌شود، سوءاسفتاده‌کنندگان را بیش از پیش به‌سوی ایجاد بدعت‌ها و خرافه‌ها و انحراف‌های فکری و عملی سوق داده است؛ به‌طوری‌که در طول تاریخ و زمان حاضر حتی عده‌ای منحرفان خود را همان مهدی موعود و یا باب ارتباط با آن حضرت معرفی کرده‌اند.
عده‌ای دیگر مدعی رؤیت و ملاقات با امام زمان  در خواب یا بیداری شده‌اند و ازاین‌رو در این پژوهش منحرفان به دو گروه مدعیان مهدویت و مدعیان نیابت تقسیم گردیده‌اند. بدین جهت عرضه پژوهشی در بررسی و نقد و شناخت این جریان‌های انحرافی و بررسی آسیب‌هایی که این افراد و جریان‌ها به باورهای مردم می‌رسانند، ضروری به‌نظر می‌آید که این کتاب در همین زمینه تألیف شده است. 

این کتاب در پی شناسایی، معرفی، نقد و بررسی کلامی جریانات انحرافی مهدویت است و تلاش کرده است که برای پاسداری اندیشه مهدویت از خرافه‌ها، انحراف‌ها و کجی‌ها به نقد این جریان‌های انحرافی بپردازد و راه نادرست و انحرافی را به معتقدان به مهدویت نشان دهد. بر این اساس پرسش اصلی که این کتاب در پی پاسخ به آن است، این است که مهم‌ترین نقدهای کلامی وارد بر جریان‌های انحرافی مهدویت چیست؟ 
روش نویسنده، تحلیلی ـ توصیفی و انتقادی است که اطلاعات خود را به روش کتابخانه‌ای گرد آورده است. فرضیه نویسنده آن است که با شناسایی شاخصه‌های درست مهدویت به‌آسانی می‌توان به شناسایی و نقد گروه‌های انحرافی و مدعی مهدویت پرداخت. 

نویسنده مطالب کتاب را در پنج فصل تنظیم و مرتب کرده است:
فصل اول: کلیات و مبانی؛
فصل دوم: ویژگی‌های مشترک جریان‌های انحرافی؛
فصل سوم: نقد و بررسی زیان‌ها و آسیب‌های رواج جریان‌های انحرافی مهدویت؛
فصل چهارم: شناسایی و نقد و بررسی جریان‌های مدعی مهدویت؛
فصل پنجم: مدعیان بابیت. 
وی پس از بررسی و معرفی فرقه‌ها و افراد و جریان‌های انحرافی بر آن است که ادعای مهدویت در میان اهل‌سنت بیشتر مورد توجه مردم بوده است.
مهم‌ترین نقدها بر مدعیان مهدویت آن است که اوصاف آنان با اوصاف ذکرشده در روایات برای حضرت مهدی  علیه السلام همخوان نیست؛ یعنی نه نامشان محمد است، نه به حضرت فاطمه منسوب‌اند و نه همزمان با ادعای آنان، هیچ‌یک از نشانه‌های حتمی ظهور تحقق یافته است.
همچنین مهم‌ترین نقد بر مدعیان نیابت آن است که ادعای آنان با عقیده ختم نیابت خاصه منافات دارد و برخلاف ویژگی دوران غیبت کبرا که عصر انقطاع خبر از امام زمان  است، از سوی آن حضرت برای مردم پیام می‌آورند و با مراجع شیعه دشمنی می‌کنند.

نویسنده معتقد است که رؤیا یکی از عوامل اصلی شکل‌گیری جریان‌های انحرافی مهدویت و بابیت است و ادعای رؤیابینی در حوزه بابیت اهمیت بیشتری دارد و همه موجودیت و ماهیت مدعایان بابیت بر رؤیاها مبتنی است. نکته دیگر که در مدعیان بابیت و نیابت دیده می‌شود، این است که با روندی تدریجی ادعاهای خود را مطرح می‌سازند؛ یعنی ابتدا ادعا می‌کنند در خواب به دیدار امام نایل شده‌اند و کم‌کم با بیان رؤیاها و ادعاهای دروغین دیگر خود را پیام‌رسان و مأمور ویژه آن حضرت معرفی می‌کنند. 
تاریخ بروز رسانی شنبه بیست و سوم فرودین ماه 1399
منبع: اداره نشر پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی
http://shop.isca.ac.ir/index.php/books/428-D8B4D986D8A7D8AED8AA-D8A8D8B1D8B1D8B3DB8C-D988-D986D982D8AF-DAA9D984D8A7D985DB8C-D8ACD8B1DB8CD8A7D986-D987D8A7DB8C-D8A7D986D8ADD8B1D8A7D981DB8C-D985D987D8AFD988DB8CD8AA کلمات کليدي
معرفی آثار, آثار علمی پژوهشکده مهدویت و آینده پژوهی, حسین حجامی
 
امتیاز دهی
 
 

[Control]
تعداد بازديد اين صفحه: 28
Guest (PortalGuest)

پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامي - دفتر تبليغات اسلامي حوزه علميه قم
مجری سایت : شرکت سیگما