موسوعه علامه بلاغی

معرفی اجمالی موسوعه علامه بلاغی
کتاب موسوعه علامه بلاغی که در نه جلد تدوین شده است به زندگی، وفات و آثار این علامه بزرگوار می‌پردازد. تعلیقات، تخریجات، توضیح مطالب و پانوشت‌های علمی و فنی از ویژگی های این کتاب است.
در مدخل موسوعه ابتدا به بررسی عصر علامه و شرایط ویژه آن دوران می پردازد. آنگاه به ولادت، خانواده، حیات اجتماعی و علمی و معرفی اجمالی آثار وی اشاره می کند.
جلد اول و دوم موسوعه به کتاب «آلاء الرحمان فی تفسیر القرآن» اختصاص دارد. این کتاب تفسیری به اعجاز قرآن، جمع و قرائت های آن و آنگاه تفسیر سوره های حمد، بقره، آل عمران و بخشی از سوره نساء پرداخته است.
کتاب «الهدی الی دین المصطفی» جلد سوم و چهارم موسوعه به خود اختصاص داده است. این کتاب به شبهات و افتراهایی که علمای مسیحی به کرامت قرآن وارد کرده‌اند پاسخ می دهد.
جلد پنجم موسوعه به کتاب «الرحلة المدرسیه والمدرسة السیاره» پرداخته که موضوع آن رد مسیحیت و اثبات حقانیت دین اسلام است. رساله‌های کلامی علامه بلاغی از جمله انوارالهدی، البلاغ المبین، مساله فی البداء و التوحید والتثلیث در جلد ششم این موسوعه گرد آوری شده است.
رساله های فقهی مانند العقود المفصله، تعلیقه علی بیع المکاسب و رساله حرمت حلق الحیه در جلد هفتم و رساله های گوناگون، نامه‌ها و اشعار علامه در جلد هشتم آمده است.
مجموعه نه جلدی موسوعه العلامه البلاغی به همت مرکز احیای اثار اسلامی در 4172 صفحه منتشر و درسال 1387 به عنوان برگزیده کتاب سال حوزه معرفی شده است.

معرفی مختصر کتاب:
موسوعه حاضر با هدف گردآوری، تصحیح و تحقیق آثار، رساله‏ها، نامه‏ها و تحقیقات علامه بلاغی سامان یافته است. علامه بلاغی از متکلمان، فقیهان و عالمان برجسته شیعه در سده 14 هجری است. جلد 7 این اثر مشتمل بر چند رساله فقهی اصولی است. در رساله اول 5 مورد از عقود و قواعد فقهی بررسی و مبانی و احکام و مسائل و شواهد فقهی آنها ارائه شده سپس رساله‏ای که حاوی تعلیقات علامه بر بخش بیع و مسائل بیع معاطاة، بیع فضولی و شرایط عوضین، شروط متعاقدین و بیع وقف است آمده و رساله سوم درباره احکام و مسائل ریش‏تراشی است. در 4 فصل روایات، دیدگاهها و سیره معصومین و مبانی این مسئله بررسی و تحقیق شده است.

منبع: اختصاصي ايسكا
کلمات کليدي
موسوعه, طرح های پژوهشی, کلان پروژه ها, طرح های ویژه
 
امتیاز دهی
 
 

[Control]
تعداد بازديد اين صفحه: 10777
Guest (PortalGuest)

پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامي - دفتر تبليغات اسلامي حوزه علميه قم
مجری سایت : شرکت سیگما