حجت الاسلام بهمنی:

رسانه ها شبه علم ترويج نكنند

به گزارش خبرنگار خبرگزاری ایسکا، حجت الاسلام سعید بهمنی عضو هیأت علمی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی در آیین افتتاحیه و رونمایی از سایت جدید پایگاه تخصصی فقه حکومتی وسائل که در سالن همایش های غدیر دفتر تبلیغات اسلامی برگزار شد، گفت: در مجامع علمی حتی در بحث های جا افتاده گاهی احساس می‌ شود که استناد آنها به قرآن و متون دینی صورت نمی گیرد.
وی افزود: به نظر می‌ رسد یکی از عواملی که موجب می شود بحث های ما میدانی شود و نمی تواند موج علمی در میدان عمل ایجاد کند این است که استنادی که به قرآن و دین می‌ دهیم تمام نیست و نظر های رقیب خودش را نمی تواند از میدان به در کند یا اساسا به نظریات رقیب بی اعتنا است.
عضو هیأت علمی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی در ادامه بیان داشت: مسأله دیگری که به تناسب رسانه ها با آن درگیر هستند و می خواهند دانش را گزارش کنند  پدیده شبه علم است.
وی با تأکید بر این که فقه حکومتی از مسائل بسیار دقیق و حساس است، گفت: در یک خبرگزاری با وجود افراد هرچند تحصیل کرده حوزوی و دانشگاهی چقدر ظرفیت وجود دارد که تمام مباحث دقیق علمی مطرح شده را منعکس کنند؟ آنچه که دیده می‌ شود همین شبه علم است، در حقیقت مراد ما این است که علم همراه دلیل است.
حجت الاسلام بهمنی خاطرنشان کرد: یعنی گاهی پیش می آید که شما به عنوان یک فقیه یا یک پژوهشگر بزرگ اگر وارد استدلال شدید اصلا  از حوصله خبرنگار و تیم منعکس کننده خبر خارج می‌ شوید، شاید بشود به این بحث برسیم که اگر جایی قرار است روایتگر دانش باشد باید بتواند شبه علم را از علم مستدل جدا کند.
وی یادآور شد: مثلا من می توانم نظریات شهید صدر را به شکل براق برجسته کنم ولی الزاما به این معنا نیست که من با دلایلی که شهید صدر مطرح کرده موافق باشم این همان شبه علم است.

عضو هیأت علمی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی در بخش پایانی سخنان خود با بیان این که پایگاه وسائل نباید صرفا شاهد ادعا و طرح مباحث فقهی باشد، گفت: اگر جمعی که در آنجا هستند به این سمت بروند که هرکسی در حوزه یا دانشگاه در ارتباط با فقه حکومتی چیزی را ادعا کرد بتوانند سؤالاتی را مطرح کنند و به لوازم نظرات او برسند ارزش دارد.
 
منبع:
عكس هاي مرتبط :
كلمات كليدي : اخبار پژوهشکده فرهنگ و معارف قرآن , سعید بهمنی

تاریخ خبر: 1398/3/12 يكشنبه
تعداد بازدید کل: 40 تعداد بازدید امروز: 1
 
امتیاز دهی
 
 


مطالب مرتبط

پربازدید ترین مطالب

مطالب مرتبط

پربازدید ترین مطالب
[Control]
تعداد بازديد اين صفحه: 41
Guest (PortalGuest)

پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامي - دفتر تبليغات اسلامي حوزه علميه قم
مجری سایت : شرکت سیگما