گونه‌شناسي مباحث مهدويت در فرمایشات امام رضا ع
فلسفه سیاسی ملاصدرا
شاخصه های اساسی حکومت اسلامی
بعد از خروج از جلسات قرآن تغییر رفتار داریم؟
استادیار پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی در گفتگو با شبستان: همدلی دولت و ملت گام نخست در اصلاح سبک زندگی است
مهدوی‌راد: «آینه پژوهش» جای خالی نقد کتاب‌های دینی را در دهه 60 پر کرد/ آمار کتاب‌ها با تعداد مجلات نقد همخوانی ندارد
آینه پژوهش؛ 25 سال نقد کتاب در قم
آن چه درباره اربعین باید بدانیم
 • 1394/9/12 پنجشنبه پژوهشکده تاریخ و سیره اهل بیت(ع) آن چه درباره اربعین باید بدانیم
  حجة الاسلام مصطفی صادقی از پژوهشگران حوزه تاریخ اسلام، تشیع و اهل بیت(ع) و عضو هیئت علمی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی می باشند. در آستانه اربعین حسینی بر آن شدیم تا در یک مصاحبه کوتاه، نکات چندی را درباره این واقعه عظیم با ایشان در میان گذاشته و به بحث بنشینیم.
محدودیت مجلات علمی پژوهشی برای ایده‌پردازی
دکتر شریف لک زایی: شراره هایِ شر در منطقه از اسرائیل زبانه می کشد
 • 1394/4/23 سه‌شنبه دکتر شریف لک زایی: شراره هایِ شر در منطقه از اسرائیل زبانه می کشد
  شریف لک زایی، مدیر گروه فلسفه سیاسی پژوهشکده علوم و اندیشه سیاسی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی در گفتگو با خبرنگار اندیشه خبرگزاری شبستان با تاکید بر اهمیت راهپیمایی روز قدس، اظهار کرد: مطابق با تاکیدات آموزه های دین، انسان ها باید بتوانند در سرنوشت خود نقش آفرینی کرده و آن را تعیین کنند؛ با توجه به اینکه انسان مختار خلق شده، لذا مسوولیت دارد نسبت به رفتار و اعمال خود پاسخگو بوده و در تعیین سرنوشت خود مشارکت و حضور جدی داشته باشد.
معرفی شش هزار اصطلاح در فرهنگ‌نامه اصول فقه
 • 1394/4/9 سه‌شنبه مرکز اطلاعات و مدارک اسلامی معرفی شش هزار اصطلاح در فرهنگ‌نامه اصول فقه
  اشاره: فرهنگ نامه علوم اسلامی ، کلان پروژه ای است که برای مستندسازی اصطلاحات علوم اسلامی در سال های گذشته آغاز شده و بخش هایی از آن نیز به فرجام رسیده است. فرهنگ نامه اصول فقه شامل اصطلاحات معرفتی که حتی‌المقدور قواعد فارسی در انتخاب آنها رعایت شده، به همت مرکز اطلاعات و مدارک اسلامی تدوین شده است. به همین منظور مصاحبه ای با حجت الاسلام و المسلمین دکتر محمد هادی یعقوب نژاد، رئیس مرکز اطلاعات و مدارک اسلامی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی، انجام داده ایم که بخشی از آن در ادامه می آید:
اصطلاحنامه فقه با بیش از پنجاه هزار اصطلاح
 • 1394/4/9 سه‌شنبه مرکز اطلاعات و مدارک اسلامی اصطلاحنامه فقه با بیش از پنجاه هزار اصطلاح
  اشاره: اصطلاح نامه، مجموعه اصطلاحات کنترل شده در یک حوزه معرفتی است که فهرستی از واژه های کلیدی و کاربردی آن حوزه را ارائه می دهد. با توجه به انتشار اصطلاحنامه فقه در آینده ای نزدیک، مصاحبه ای با حجت الاسلام و المسلمین حسین حسن زاد ، مدیر گروه پژوهشی اصطلاحنامه مرکز اطلاعات و مدارک اسلامی ، انجام داده ایم که بخشی از آن در ادامه می آید:
مهم ترین مصوبات و خروجی فعالیت میز تخصصی مبانی سیاسی نظام جمهوری اسلامی ایران
حذف اخلاقیات تا حیازدایی با ورودِ بی‌قاعده به شبکه‌های اجتماعی!
گفتگوی عضو هیات علمی مرکز فرهنگ و معارف قران کریم
 • 1394/3/24 يكشنبه گفتگوی عضو هیات علمی مرکز فرهنگ و معارف قران کریم
  نشریه دال جدیدا مصاحبه ای با حجت الاسلام والمسلمین سید مجید پورطباطبائی، عضو هیات علمی مرکز فرهنگ و معارف قرآن کریم پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی انجام داده است که توجه شما را به مطالعه آن جلب می کنیم.
نظر آیت الله سیستانی درباره سخنان آیت الله آصفی
 • 1394/3/20 چهارشنبه حجت الاسلام لکزایی در گفتگو با مشرق مطرح کرد: نظر آیت الله سیستانی درباره سخنان آیت الله آصفی
  اندیشه سیاسی آیت الله آصفی عنوان کتابی است که توسط حجت الاسلام و المسلمین دکتر نجف لکزایی و جمعی از نویسندگان در سال گذشته منتشر شده است، نجف لکزایی فارغ‌التحصیل حوزه علمیه و دارای مدرک دکتری از دانشگاه امام صادق (ع) است و ریاست پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی و معاونت فرهنگی مجمع جهانی اهل‌بیت را برعهده دارد. ساعتی در منزل ایشان بودیم و مبانی فکری و سیره عملی آیت الله آصفی را در این زمان مرور کردیم.
الهام بخش بنده در تفکر سیاسی، قرآن است
بازدید مقام معظم رهبری از نمایشگاه کتاب به روایت سردبیر آینه پژوهش
 • 1394/2/30 چهارشنبه بازدید مقام معظم رهبری از نمایشگاه کتاب به روایت سردبیر آینه پژوهش
  اشاره: حجت الاسلام والمسلمین مهدوی راد از جمله محققان و پژوهشگرانی است که در زمینه ادبیات و علوم قرآنی دارای جایگاه ویژه‌ای نزد حوزویان و محققان دانشگاهی است. گستره مطالعات استاد باعث شده بسیاری از مراکز علمی حوزوی و دانشگاهی در تحقیقات خود از تجارب او بهره‌مند شوند. وی دارای تألیفات متعددی در حوزه علوم قرآن و حدیث است و اینک مسئولیت دبیر علمی کتاب سال جمهوری اسلامی ایران را نیز برعهده دارد. با استاد مهدوی راد درباره بازدید امروز رهبر انقلاب از نمایشگاه کتاب به گفت‌وگو نشسته‌ایم که در ادامه می‌خوانید.
ویژگی‎های اندیشه سیاسی صدرالمتالهین درگفت‎ و گوبا حجت الاسلام والمسلمین دکترنجف لک زایی
 • 1394/2/29 سه‌شنبه ملاصدرا به دقیق‎ترین وجه به سیاست توجه داشت ویژگی‎های اندیشه سیاسی صدرالمتالهین درگفت‎ و گوبا حجت الاسلام والمسلمین دکترنجف لک زایی
  گروهی از پژوهشگران علوم سیاسی معتقدند صدرالمتالهین هیچ نکته جدیدی بر مباحث سیاسی فارابی و ابن سینا نیفزوده، شمار دیگری بر این باورند که او صرفا به بسط مباحث مجمل و مبهم فارابی اکتفا کرده است. حجت‎الاسلام والمسلمین دکتر نجف لک زایی، رئیس پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی در سال 1381 با نگارش کتاب اندیشه سیاسی صدرالمتالهین نشان داده است که با طرح حکمت سیاسی متعالیه، دوره جدیدی در اندیشه سیاسی شیعه آغاز شد که نشان‎دهنده چالش و نزاع بیش از پیش میان سیاست دینی و نظم سلطانی بود و زمینه را برای تحقق علمی و عملی حکومت دینی در ادوار بعدی فراهم کرد. در گفت‎وگویی با وی ابعادی از اندیشه سیاسی ملاصدرا مورد بررسی قرار گرفت.
مصاحبه مجله رهنامه با حجت الاسلام والمسلمین حسن رمضانی درباره تفاوت فلسفه با عرفان
1 2
[Control]
تعداد بازديد اين صفحه: 1712
Guest (PortalGuest)

پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامي - دفتر تبليغات اسلامي حوزه علميه قم
مجری سایت : شرکت سیگما