آرشیو

نگره خطا

ریچارد بل و شاگرد بلافصل وی ویلیام مونتگمری وات، خاورشناسان قرآن‌پژوه پروتستان و اهل انگلستان هستند. این دو با خطاهای خواسته یا ناخواسته خود در مطالعات قرآن‌پژوهشی و اسلام‌شناسی بر الهی‌بودن اسلام و وحیانی‌بودن قرآن خدشه جدی وارد کردند.  ویلیام مونتگمری وات ضمن پرهیز از صراحت در نفی رسالت رسول اللّه(ص) اصرار دارد که نباید مسلمانان را از این جهت آزرده‌خاطر کرد؛ ولی خود با در پیش گرفتن روشی خاص بدون سر و صدا و جنجال در آثار خود بر طبل استاد می‌کوبد. در این اثر آرای خاورشناسان مذکور بررسی و نقد شده است.

موانع رشد اخلاقی با نگاهی قرآنی

در اثر پیش رو، با نگاهی قرآنی انواع موانع رشد اخلاقی در ساحت شناختی، عاطفی و رفتاری مربوط به هر یک از اخلاق بندگی، اخلاق فردی و اخلاق اجتماعی و ارتباط موانع و راهکار کلی پیش‌گیری و درمان آن بررسی شده است.

مهارت های ارتباطی با سالمندان بر اساس آموزه های قرآن و اهل بیت ع

سبک زندگي هر جامعه‌ای، نمای ظاهر و آشکار هويت آن جامعه است، جامعه کنونی زماني مي‌تواند شیوه زندگی خویش را بر اساس هویت اسلامی سامان ببخشد که بتواند حوزه‌های گوناگون زندگی را بر اساس آموزه‌های نورانی اسلام شکل دهد. در اثر حاضر تلاش شده است آموزه‌های قرآن و اهل‌بیت(ع) درباره سبک زندگی سالمندی مورد بررسی قرار گیرد.

«مختارات من نصوص الفقه السیاسی»

یحاول الکتاب إضاءة الآراء الفقهیة لعلماءالشیعة حول منهج التعاطی مع السلاطین غیر المعصومین، والقیام ببعض الوظائف والتکالیف الدینیة الاجتماعیة مثل إقامة صلاة الجمعة والأمر بالمعروف والنهی عن المنکر، و إقامة الحدود، و جمع الأخماس والزکوات و الاُمور الحسبیة و عرض تلک الآراء بصورة دوریة.

مرجع امنیت در فقه امامیه  و فقه اساسی جمهوری اسلامی

این کتاب ضمن جمع‌بندی مطالعات درباره تعاریف، ابعاد، موضوعات و سطوح امنیت به بررسی مبانی فقهی و حقوقی «مرجع امنیت» در نظام حقوقی جمهوری اسلامی ایران پرداخته و سعی کرده است تصویری کلان و نمایی کلی از منظومه امنیتی در این نظام را با توجه به آموزه‌های فقه شیعه ارائه نماید.

قبیله نخع در تاریخ اسلام و تشیع

بررسی نقش و جایگاه اجتماعی، فرهنگی، سیاسی و اقتصادی قبایل عرب در تاریخ اسلام موضوع بنیادین تاریخی به شمار می‌رود. قبیله نخع یکی از شاخه‌های قبیله بزرگ مذحج، در دگرگونی‌های تاریخ اسلام مشارکتی فعال و مؤثر داشت

فرهنگ برنامه درسی مبتنی بر تفسیرتسنیم

در این کتاب ویژگی‌های عناصر فرهنگ برنامه درسی شامل مفروضات بنیادی، برنامه‌ریزی، محیط، محتوا، ارزشیابی، معلم و یادگیرنده تعیین می‌شود و سپس بر اساس آن، شبکه‌ای مفهومی برای درک بهتر روابط عناصر فرهنگ برنامه درسی مطرح می‌گردد. نتایج پژوهش حاکی از این است که از دغدغه¬های اصلی این فرهنگ رسیدن به غایت الهی می‌باشد که همان شهود و معرفت است.

در آمدی بر مولفه های نظام اخلاقی قرآن

پژوهش پیش رو مبتنی بر این فرضیه است که تنها با اتکا به قرآن و مبانی و معیارهای وحیانی، امکان تدوین نظام اخلاقی برتر و کارآمد وجود دارد

حجیت خبر واحد

هدف از آنچه در این نوشتار به رشته تحریر درآمده، اثبات این موضوع است که خبر واحد به عنوان دلیل ظنی (ظن شخصی نه نوعی) حجت و معتبر است و حجیت آن به سیرۀ عقلا از ابتدای خلقت تا کنون است. آیات و روایات و اجماع و شهرت ناظر به عقل و سیره عقلا هستند. عقلا به میزانی که خبر اطمینان ایجاد کند، پایبندی و استناد به آن را تأیید می‌نمایند. این رویه در همه فرهنگ‌ها و گزاره‌ها و شئونات زندگی جریان دارد.

تفسیر تربیتی قرآن

این کتاب می‌کوشد به تبیین بخشی از مباحث نظری و بنیادین آن بپردازد؛ مباحثی چون چیستی، قلمرو، گونه‌ها، رسالت‌ها، ویژگی‌های نگرشی و ابزارهای تفسیر تربیتی. باشد که به عنوان گامی در جهت خدمت به اهداف قرآن کریم مقبول درگاه حضرت احدیت قرار گیرد.

بررسی جامعه شناختی الگوی اسلامی پیشرفت

نتیجه مأخوذ از این تحقیق منجر به توسعه مفهومی پیشرفت مبتنی بر متغیر کنش اجتماعی شد و به شش دسته از کنش‌ها دست یافت؛ کنش‌های اخلاقی، اجتماعی، حمایتی، اقتصادی، عبادی و ارت

آسیب شناسی  تسامح

در اين نوشتار بدون آنکه به شخص خاصی گمان يا نسبت تسامح و سهل‌انگاری داده شود، با بررسی شماری از روايات مهدوی در پاره‌ای از منابع در دست، پديده سهل‌انگاری در نقل روايات مهدوی بازنمايی شده است تا پژوهش‌گران اين گستره با اهتمام هرچه بيشتر به نقل روايات معتبر در اين زمينه بپردازند.

«معنویت علوی و دنیای امروز»

 اثر حاضر دربردارنده مقالاتی است که در همایش «امام علی(علیه السلام) الگوی عدالت و معنویت برای جهان امروز» معنویت علوی(علیه السلام) را بررسی نموده و تلاش می‌کند نمونه ارزشمندی به جامعه امروز ارائه دهد

«امام علی (علیه السلام) و حکمرانی عادلانه»

کتاب حاضر مجموعه مقالاتی است که عدالت علوی در حوزه حکمرانی را کاویده و به مناسبت هزار و چهار صدمین سال شهادت حضرت علی(علیه السلام) در همایش «امام علی(علیه السلام) الگوی عدالت و معنویت برای جهان امروز» ارائه گردیده است و تلاش می‌کند این موضوع را در حاکمیت علوی به تصویر بکشد.

«تحول سیره نگاری پیامبر (صلی‌الله‌علیه‌و‌آله) نزد مورخان مسلمان»

این کتاب به بررسی منابعی می‌پردازد که سیره پیامبر(ص) را از صدر اسلام مورد توجه قرار داده‌اند. برخی از این منابع، جامع و کامل به سیره نبوی از ولادت تا وفات آن حضرت پرداخته‌اند و برخی دیگر به تک‌نگاری‌هایی در مورد ولادت، اهل بیت(ع)، همسران، ... و نشانه‌های نبوت آن حضرت دست زده‌اند. این کتاب به ابعادی از مباحث سیره پرداخته است که پژوهشگران معاصر کمتر به آن توجه کرده‌اند و حاوی اطلاعات و نقدهایی است که در مباحث پیشینیان کمتر دیده می‌شود. این پژوهش تلاشی برای پرکردن خلأهای موجود در تحقیقات مربوط به سیره نبوی(ص) است و در سطح پژوهش‌هایی قرار می‌گیرد که ضمن نقد و بررسی کتاب‌های پیشین، مزایا، معایب و تأثیر آنها را در تحول سیره‌نگاری گزارش کرده است.

ظرفیت های تمدنی علم کلام در گفتگو با محمدتقی سبحانی

آنچه در این مجموعه به عنوان فاز نخست (از پروژه ظرفیت‌های تمدنی در علوم عقلی اسلام) آمده است در گفتگو با حجه الاسلام و المسلمین استاد محمدتقی سبحانی و به همت فاضل ارجمند حجه الاسلام و المسلمین عباس حیدری‌پور صورت یافته است.

 درآمدی بر هنجارسازی اجتماعی

 هدف کلی از انجام این بررسی  از یکسو اهمیت شناسایی شرایط و عوامل خرد و کلانی است که در ایجاد هنجارها چه به‌صورت عاملی و چه فرآیندی مؤثر هستند و از سوی دیگر واشکافی جنبه‌های مختلف هنجارسازی اجتماعی و به‌کارگیری آن در تحقق امور مورد مطلوب فرهنگی توسط سازمان‌ها و کارگزاران فرهنگی و تبلیغی است.

نظریه معنویت در قرآن

انگیزۀ اولیۀ پژوهش حاضر فهمیدن این نکته بوده است که آیا می‌توان دیدگاه قرآن دربارۀ معنویت را به گونه‌ای تحصیل کرد که با دیدگاه گروه‌های دینی و معنویِ جدید دربارۀ آن، تا جایی که ممکن است بی‌طرفانه و جامع‌گرایانه قابل مقایسه باشد؛ مقایسه‌ای که بتواند برای کسانی که در این گروه‌ها هستند نیز حتی‌المقدور الزام‌آور باشد. بنابراین، هدف این پژوهش به‌دست آوردن نظر قرآن دربارۀ معنویت با اتخاذ رویکردی تطبیقی بوده است.

کتاب نظریه های زبان شناسی دانشمندان مسلمان

هدف یا اهداف مد نظر نویسنده در درجه نخست، بیان سهم مسلمانان در پژوهش‌های زبان‌شناختی می‌باشد. لذا هدف پژوهش مبتنی بر این فرضیه است که آن چه امروزه تحت نام زبان‌شناسی در دنیای جدید مطرح است به زبان دیگر در تمدن اسلامی توسط زبان‌شناسان مسلمان ـ عرب و غیر عرب ـ مورد بحث و بررسی قرار گرفته است. پژوهش حاضر در حقیقت نوعی پژوهش کشفی است. بدین معنا که کشف و استخراج تلاش مسلمانان در شکل‌گیری دانش زبان‌شناسی می‌باشد.

کتاب مکتب های عرفانی حوزه های علمی شیعه در هند و پاکستان

هدف از نشر این اثر نشان دادن فراگیری عرفان شیعه در جغرافیای شبه قاره هند و پاکستان است. مهاجرت عرفای شیعی به این سرزمین ها که از قرنها سوم و چهارم هجری آغاز شده بود، تا دوره های اخیر ادامه یافته است. البته وضعیت عقاید مذهبی درمیان مسلمانان ساکن هند، این گونه بوده است که شیعه و سنی مانند شیر و شکر درهم آمیخته اند و کنار هم زندگی می‌کنند. با این حال بیشتر عرفا و موسسین طریقت ها، در زمره سادات و منسوبین به اهل بیت علیهم السلام بوده اند و نگاه ولایی آنها نسبت به ائمه دوازده گانه شیعه سبب شکل گیری یک جامعه ای منعطف و متفاوت در این جغرافیای پهناور از جهان شده است. طریقت های چشتیه و سهروردیه و قادریه که امروزه از بیشترین پیروان در میان مردم هند و پاکستان برخوردارهستند؛ علیرغم این که اهل سنت هستند، به اهل بیت و دوازده امام ارادت می ورزند. عرفاندر واقع یک دست آورد اسلامی و منبعث از خود اسلام و مکتب اهل بیت است و مروجین آن بیشتر از سادات و منسوبین به اهل بیت بوده اند که از راه ایران به هند وارد شدند. شاید بتوان تصوف را از این منظر؛ یک حرکت متشیّعانه دردل جهان اهل سنت دانست.
12345678910...>>>

مطالب مرتبط

پربازدید ترین مطالب

مطالب مرتبط

پربازدید ترین مطالب
[Control]
تعداد بازديد اين صفحه: 52229
Guest (PortalGuest)

پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامي - دفتر تبليغات اسلامي حوزه علميه قم
مجری سایت : شرکت سیگما