آرشیو

مجموعه مقالات همایش اصطلاح‌نامه و کاربرد آن در محیط الکترونیکی

نگاهی کوتاه به مجموعه مقاله‌های ارائه شده در همایش اصطلاحنامه بر این نکته تاکید دارد که مبحث اصطلاحنامه از زوایای گوناگون نظری و کاربردی مورد توجه حرفه کتابداری و اطلاع رسانی قرار گرفته است. هرچند که پوشش مقاله‌ها گسترده است و می‌تواند اشارتی باشد بر عمومی بودن رویکرد همایش نسبت به موضوع اصطلاحنامه، اما با توجه به این واقعیت که همایش نخستین همایش در این زمینه است می‌توان استدلال کرد که هدف اصلی این رخداد محقق شده است. همچنین، توجه به محتوای تک تک مقاله‌ها و کشف این امر که آنها از رویکردهای علمی و پژوهشی نوین در برخورد با موضوع اصطلاحنامه استفاده کرده‌اند می‌تواند نشان دهنده نقطه قوت تلاشهای کتابداران و اطلاع رسانان ایران باشد.

کارنامه اهل بیت علیه السلام در قرآن

مسئله‌اصلی‌پژوهش،آن‌است که: اگرعترت پيامبر، عِدلِ قرآن وآگاه‏ترين‏ انسان‏ها به‌حقايق وحى‌ِقرآنى هستند،چه راهبردها، کاربست‌ها و اقدامات مشخصی انجام‌داده‌اند تا قرآن ماندگاربماند و از‌كژى‌ها وانحراف‌های‌احتمالی؛ نگاهداری شود؟واصولا درباره‌ی قرآن چه نقش مهمی‌دارند که جایگاه رفیع هم‌طرازی قرآن را یافته‌اند؟

  فرهنگ موضوعات و چکیده آثار شهید مطهری

از آنجا که آثار شهید مطهری (ره) مشتمل بر موضوعات و مباحث متنوعی است از مسائل فلسفی گرفته تا مسائل جزیی دنیوی و اخروی، عبادی و اعتقادی، اخلاقی و ارشادی، فردی و اجتماعی، طبیعی و تاریخی، همچنین اشخاص، مکان‌ها و سازمان‌های خاص. صحیح نیست که موضوعات مختلف را در تنگنای چند مقوله و سر موضوع معدود بگنجانیم

   منهج تدوین معجم مصطلحات العلوم الاسلامیه

بر اساس تجربه‌های علم مدیریت اطلاعات و دانش شناسی یکی از بهترین منابع و ابزار بسیار با اهمیت در مدیریت اطلاعات و دانش مدون، اصطلاح نامه‌ها به شمار می‌روند که با مدیریت اصطلاحات علمی بر اساس اصولی مشخص؛ به مدیریت اطلاعات یعنی؛ فراهم آوری، سازماندهی، ذخیره، پردازش، بازیابی، اشاعه و ترویج اطلاعات به صورتی پویا کمک شایان توجهی می‌کنند.

 اخلاقی زیستن و تبیین ادلّۀ آن

این پژوهش می‌کوشد با روش توصیفی تحلیلی پاسخ‌های دو دین بزرگ الهی، یعنی اسلام و مسیحیت را به این پرسش اصلی که «چرا باید اخلاقی زندگی کرد» جویا شود.

درآمدی بر مبانی اصطلاحنامه علوم اسلامی

این اثر پس از مشورت فراوان با اساتید معروف این رشته تدوین و درسال 1375 منتشر شد تا برای شناخت اصطلاحات علوم اسلامی، طبقه بندی درون علمی، تعیین محدوده علوم اسلامی و رشد و گسترش و تعلیم آن‌ها و ارائه الکترونیکی اطلاعات علوم اسلامی بکار آید. از این رو، این کتاب با تبعیت از استاندارد ایزو 2788 در حوزه مدیریت اطلاعات با توجه به اصول و قواعد جهانی، تهیهو همانند دستنامه ای استاندارد بکار رفته برای تدوین اصطلاح نامه های علوم اسلامی و دیگر اصطلاح نامه های اورژینال است

نظریه علم دینی در آثار آیت الله جوادی آملی

مناسبات فکری و سیاسی اصحاب با امامان شیعه

جامعه اسلامی در قرون نخست شاهد ظهور جریان‌های مختلف فکری و سیاسی بود. با نگاهی گذرا به تاریخ اندیشه های کلامی میتوان منشأ اختلافات را در مسائلی همچون امامت، قضا و قدر، جبر و اختیار، ایمان و کفر، صفات الهی و فروعات آن و دیگر مسائل دانست. این پدیده به نحوی در ظهور فرقه‌ها و اختلافات شیعی و نیز تفاوت‌های فکری و روشی اصحاب امامیه دخیل بود. رسالت اصلی اثر حاضر بررسی این مهم است و تلاش شده تا با استناد به منابع اصیل اسلامی و عمدتاً شیعی نگاشته شود و تاریخ تفکر شیعی را در قالب گزارش مواردی از اختلافات اصحاب امامان در عرصه‌های مختلف کلامی و فقهی پی‌گیری کند.

ملاعبدالرزاق لاهیجی

بی گمان ملاعبدالرزاق لاهیجی از بزرگ¬ترین متکلمان تاریخ تفکر امامیه است که در حوزه‌‌های مختلفی صاحب¬نظر بوده است. این کتاب دربردارندۀ نظریات کلامی اوست. جستجو در این نظریات از آزاداندیشی و بلندای فکر وی حکایت دارد، ضمن آنکه او را می‌توان کاوش‌گری کم‌نظیر به شمار آورد که تسلطی فوق‌العاده بر نظریات فلاسفۀ متقدم و معاصر خود و نیز متکلمان پیش از خود داشته است. لاهیجی در تمام عرصه‌های دانش کلام ورود پیدا کرده است؛ ازاین‌رو نوشتار حاضر پرداختی به دیدگاه‌های فیاض لاهیجی در باب بخش‌های علم کلام از مبدأ تا معاد است.

مکتب فقهی محقق اردبیلی

مجموعه مصاحبه های همایش ملی معنویت های نوظهور

قلمروهای هستی از نگاه فیلسوفان تحلیلی

رویکرد فرهنگی ـ تربیتی در یادگیری

چکیده مقالات همایش ملی معنویت های نوظهور

تحلیل مسئله ازدواج امام مهدی

تبیین و تحلیل گرایش مدنیان به ائمه(ع) در عصر حضور

بازخوردهای نظریه علم دینی آیت الله جوادی آملی

تصرفات حقوقی منافی با حق متعهدله

نويسنده در اين پژوهش چند هدف را دنبال مي‌كند: نخست تحليل جامع احكام راجع به معاملات معارض؛ دوم غنابخشيدن به ادبيات حقوقي و فقهي در ادبيات فارسي؛ 3. پاسخگويي به نيازهاي علمي و عملي در محدوده تحقيق. در اين پژوهش علاوه بر آن دسته از تصرفات حقوقي كه اثر اصلي‌شان ايجاد تعهد و حق عهدي است، تصرفاتي كه اثر اصلي آنها ايجاد يا انتقال عيني است نيز مورد بررسي قرار گرفته‌اند و موضوع بحث در اينجا، تصرفات حقوقي است، نه تصرفات مادي. پرسش‌هايي كه نويسنده در صدد پاسخ به آنهاست، چنين است: ضمانتِ اجرايِ تصرفاتِ حقوقيِ مغاير با يك عقد تمليكي يا عهدي چيست؟ اعمال حقوقي مغاير با شرط فعل يا نتيجه چه وضعي دارد؟ اعمال حقوقي مغاير با حق خيار چه وضعي دارد؟

استنتاج بهترین تبیین  

همه فصل های کتاب حاضر به طور کلی به بحث دربارۀ دیدگاه لیپتون دربارۀ استنتاج بهترین تبیین اختصاص دارد. البته، مسئلۀ توصیف در تبیین دغدغۀ اصلی او را تشکیل می‏دهد؛ از همین رو، بار اصلی مباحث وی را مسئلۀ توصیف تشکیل داده است و مباحث مربوط به مسئلۀ توجیه در استقراء و نیز مسئلۀ توجیه در تبیین،بخش اندکی از تلاش او را تشکیل می‌دهند. با توجه به نکات فوق، مضمون اصلیِ کتاب حاضر را نیز مباحث مربوط به مسئلۀ توصیف در استدلال‏های استقرایی و تبیین تشکیل می د‏هد. این کتاب از یک مقدمه و شش فصل و یک پس گفتار تشکیل شده است. 

چکیده نشست‌ها و کرسی‌های پژوهشکده  فلسفه و کلام اسلامی

پژوهشکده فلسفه و کلام اسلامی در بیش از دو دهه از فعالیت خود در راستای معرفی و تبیین آموزه‌های نظری اسلام، تعمیق و تحکیم باورهای دینی، بازشناسی و توانمندسازی میراث فلسفی و کلامی و در نهایت ترسیم مبانی عقلی و چارچوب‌های تحلیلی حوزۀ اخلاق گام‌های مهمی برداشته است.از این رو بازنگری اندیشه‌های فلسفی و کلامی و بسط و توسعه این میراث قویم و ماندگار از یک سو و پایش چالش‌ها، مسائل و نیازهای معرفتی جامعۀ کنونی را از سوی دیگر وجهۀ همت خود ساخته است.
12345678910...>>>

مطالب مرتبط

پربازدید ترین مطالب

مطالب مرتبط

پربازدید ترین مطالب
[Control]
تعداد بازديد اين صفحه: 36014
Guest (PortalGuest)

پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامي - دفتر تبليغات اسلامي حوزه علميه قم
مجری سایت : شرکت سیگما