با حضور رئیس پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی انجام شد؛

ضبط برنامه تلویزیونی اربعین؛ جهانی دیگر

با حضور حجت الاسلام والمسلمین دکتر نجف لک زایی رئیس پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی در استودیوی مؤسسه آفاق حکمت، برنامه تلویزیونی اربعین؛ جهانی دیگر برای شبکه چهارم سیمای جمهوری اسلامی ایران ضبط شد.
در این برنامه، دکتر لک زایی در خصوص شیوه توسعه و پیشرفتی که پیامبر اسلام ص در پیش گرفته بودند صحبت کرد. وی با اشاره به اسوه بودن پیامبر ص و اشاره به یکی از مسائل مهم کشور یعنی الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت به سیره پیامبر ص در این خصوص پرداختند.
به گفته رئیس پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی، وقتی وارد سیره نبوی می شویم مشاهده می کنیم که ارکان توسعه وارد لایه جدیدتری شده و از دنیوی به معنوی ورود پیدا کرده و ثقل اصلی، توحید و لقای الهی می شود. وی افزود: نظریه پیشرفت متخذ از سیره نبوی یک نظریه متعالیه و توحیدی بوده و پیشرفت اسلامی با گرانیگاه توحید در نقطه مرکزی خودش است؛ در حالی که در نظریه های رایج، ثقل توسعه، توسعه مادی و این جهانی است؛ بنابراین ما با دو نظریه پیشرفت فاقد مسئولیت و یک نظریه مسئولیت پذیر مواجه هستیم. در نظریه فاقد مسئولیت، کشورهای توسعه یافته، توسعه را با غارت کشورهای دیگر پیش برده اند، اما در نظریه پیشرفت توحیدی که متخذ از الگوی نبوی است نظریه پیشرفت مسئولیت آفرین بوده و ما نمی توانیم برای پیشرفت یک کشور به تخریب جامعه دیگر بپردازیم.
رئیس پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی افزود: هیچ توسعه ای در جامعه اتفاق نمی افتد؛ مگر با انسجام معرفتی و انگیزشی که در آیات قرآن هم بدان اشاره شده است.
به گفته دکتر لک زایی، حرکت در قالبهای مختلف اعم از فردی، جمعی و تمدنی می بایست مبتنی بر الله باشد و در این صورت است که به انسجام معرفتی می رسیم اما اگر برای غیر خدا بود تکثر و تنوع گرایی ها و فراوانی اختلافات پیش خواهد آمد و پیشرفت غیر مسئولیت پذیر خواهد بود. و نزاع در سطوح اجتماعی فراوان می شود؛ کما اینکه امروز کشورهای استکباری در دنیا به بهانه تأمین منافع ملی نزاع های مختلف ایجاد می کنند.
لازم به ذکر است سخنرانی کامل دکتر لک زایی رئیس پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی در ساعت 12 ظهر روز سه شنبه 15 آبان از برنامه تلویزیونی اربعین؛ جهانی دیگر، از شبکه چهارم سیما پخش خواهد شد و متن کامل این بحث در پایگاه اطلاع رسانی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی منتشر خواهد شد.
منبع:اختصاصی پایگاه اطلاع رسانی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی

08:151397/8/13
تعداد بازدید: 100
 
امتیاز دهی
 
 


مطالب مرتبط

پربازدید ترین مطالب

مطالب مرتبط

پربازدید ترین مطالب
[Control]
تعداد بازديد اين صفحه: 101
Guest (PortalGuest)

پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامي - دفتر تبليغات اسلامي حوزه علميه قم
مجری سایت : شرکت سیگما