نسخه آزمایشی

مرکز اطلاعات و مدارک اسلامی

اصطلاحنامه فقه با بیش از پنجاه هزار اصطلاح

اشاره: اصطلاح نامه، مجموعه اصطلاحات کنترل شده در یک حوزه معرفتی است که فهرستی از واژه های کلیدی و کاربردی آن حوزه را ارائه می دهد. با توجه به انتشار اصطلاحنامه فقه در آینده ای نزدیک، مصاحبه ای با حجت الاسلام و المسلمین حسین حسن زاد ، مدیر گروه پژوهشی اصطلاحنامه مرکز اطلاعات و مدارک اسلامی ، انجام داده ایم که بخشی از آن در ادامه می آید:


حجت الاسلام «حسین حسن زاده» ، مدیرگروه پژوهشی اصطلاحنامه مرکز اطلاعات و مدارک اسلامی، با اشاره به آغاز فعالیت بخش اصطلاح نامه مرکز اطلاعات و مدارک اسلامی از سال 1371 بیان داشت: معیارها و دستورالعمل های کارشناسی و هماهنگ با استانداردهای جهانی در تدوین اصطلاح نامه علوم اسلامی برای کنترل و تضمین دقت و هماهنگی بین محققان در بخش های مختلف اصطلاح نامه نگاری ضروری است.
وی با اشاره به تعریف اصطلاح نامه گفت: اصطلاح نامه، مجموعه اصطلاحات کنترل شده در یک حوزه معرفتی است که فهرستی از واژه های کلیدی و کاربردی آن حوزه را ارائه می دهد.

مدیر گروه اصطلاح نامه مرکز اطلاعات و مدارک اسلامی تصریح کرد: اصطلاح نامه روابط سلسله مراتبی، ترادف و وابستگی بین مفاهیم را به نمایش می گذارد و از نظر ساختاری، گنجینه واژگان کنترل شده و سازمان یافته از مباحث خاص دانش بشری است.

وی با بیان اینکه اصطلاح نامه ها نقش بسیار مهمی در نمایه سازی دارد، گفت: نمایه سازی هایی که واژگان کنترل شده (اصطلاح نامه)  را ملاک ذخیره اطلاعات قرار داده اند در بازیابی نیز دچار مشکل نمی شوند در غیر این صورت با مشکل جدی مواجه خواهد شد.

حجت الاسلام حسن زاده خاطرنشان کرد: اصطلاح نامه ها نقش هادی و واسطه در اطلاع رسانی را ایفا کرده و با تولیدکنندگان و مصرف کنندگان اطلاعات هم زبانی می کنند و جستجوگر را در کمترین زمان ممکن به بیشترین اطلاعات مورد نظر رهنمون می سازند.

مدیر گروه اصطلاح نامه مرکز اطلاعات و مدارک اسلامی به اهداف اصطلاح نامه ها اشاره و تصریح کرد: اصطلاح نامه ها به ترسیم ساختار کلی علم به کمک برقراری روابط منطقی میان مفاهیم اصطلاحات آن علم می پردازند و واژگانی استاندارد برای حوزه و موضوعی خاص، به منظور یکسان سازی مدخل های نظام ذخیره و بازیابی اطلاعات تهیه می کنند.


حجت الاسلام حسن زاده با بیان اینکه تا کنون (نه) 9 اصطلاح نامه چاپ و منتشر شده است، گفت:
اصطلاح نامه علوم قرآنى؛اصطلاح نامه فلسفه اسلامى‏؛ اصطلاح نامه منطق‏؛ اصطلاح نامه کلام اسلامى‏؛ اصطلاح‏نامه اصول فقه‏؛ اصطلاح نامه اخلاق اسلامی؛ اصطلاح‏نامه علوم حدیث؛ اصطلاح‏نامه معارف مهدوی؛ اصطلاح نامه اصلاح الگوی مصرف؛ از جمله اصطلاح نامه های منتشر شده هستند.

وی در پایان از اتمام اصطلاح‏نامه فقه ‏خبر داد و افزود:  تدوین اصطلاح نامه فقه به جهت گستردگى و تنوع موضوعات فقهى و وسعت منابع از شیعه و سنی, و نیز حساسیّت ویژه‌اى که درباره این علم وجود دارد, متوقف بر تدوین اصطلاح نامه¬هاى سایرعلوم اسلامى گردید تا از تجارب آن‌ها استفاده شده و راه تدوین اصطلاح نامه فقه آسان‌تر گردد. لذا طرح تدوین آن در سال 1376 و پس از تدوین اصطلاح نامه‌هاى دیگر علوم اسلامى مطرح و تصویب شد و تدوین آن از سال 1378 با همکارى اساتید مشاور شروع شد.

وی در پایان تصریح کرد : این اصطلاحنامه با بررسى بیش از 600 عنوان کتاب فقهى اعم از شیعه و سنی, تحقیق آن به انجام رسیده و تکلیف 50 باب فقهى با بیش از 50000 اصطلاح به همراه روابط آن (رابطه ترادف, اعم و اخص, وابسته, تعیین مشترکات لفظی, ذکر یادداشت دامنه و لحاظ تقسیم) معین شده است, و هم اکنون در دست انتشار است.

کد77

منبع: سایت مرکز اطلاعات و مدارک اسلامی، وابسته به پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی

14:221394/4/9
تعداد بازدید: 6330
 
امتیاز دهی
 
 

[Control]
تعداد بازديد اين صفحه: 6331
Guest (PortalGuest)

پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامي - دفتر تبليغات اسلامي حوزه علميه قم
مجری سایت : شرکت سیگما