سه شنبه 21 شهریورماه برگزار شد؛

نشست رسانه ای همایش حوزه انقلابی، مسئولیت های ملی و فراملی

پایگاه اطلاع رسانی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی(ایسکا): نشست رسانه ای حوزه های انقلابی،مسئولیت های فراملی و ملی با حضور اعضای این همایش در پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی برگزار شد.

حجت‌الاسلام‌ والمسلمین دکتر نجف لک‌زایی، رئیس پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی ظهر روز سه شنبه 21 شهریورماه در نشست رسانه‌ای همایش حوزه انقلابی، مسئولیت‌های ملی و فراملی که در سالن جلسات مرکز همایش‌های غدیر برگزار شد، با اشاره به کارهای انجام‌شده از سوی دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم و به‌ویژه پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی در حوزه روحانیت و انقلاب اسلامی اظهار داشت: پیش‌ از این در سال 88 همایش مناسبات روحانیت و نسل جوان و در سال 89 همایش روحانیت و انقلاب اسلامی کار شد که خروجی آن 66 مقاله و 35 نشست علمی و مصاحبه بود.
وی افزود: بر این اساس نتیجه کلان پروژه روحانیت در بخش پژوهشگاه انتشار یک سری تک‌نگاری‌ها در این رابطه بوده است، که جریان شناسی روحانیت نسبت به تجدد صورت گرفت که شاید بتوان گفت نخستین کار جامع نسبت به روحانیت و تجدد همین کار بود که انجام شد، همچنین کارکردهای سیاسی روحانیت در ایران و روحانیت در سایر ادیان و مذاهب موردتوجه قرار گرفت و کتاب روحانیت در دنیای معاصر که منتشر شد.
حجت‌الاسلام‌ والمسلمین لک‌زایی با اشاره به الزامات تحول در حوزه علمیه گفت: بعد از سفر مقام معظم رهبری به قم پروژه‌ای اجرا شد که در این پروژه وظایف روحانیت به دو بخش ذاتی و موقعیتی تقسیم شد تا اینکه در سال 94 مقام معظم رهبری مجدداً در دیداری که با طلاب حوزه علمیه قم داشتند بر ضرورت تحول در حوزه تأکید کردند منتهی این بار بر کلیدواژه حوزه انقلابی تأکید داشتند.
رئیس پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی با تأکید بر مواجهه با آسیب‌های حوزه انقلابی گفت: در سال 95 برنامه‌ریزی برای انجام این همایش انجام دادیم اما به دلیل اینکه مراکز دیگری نیز نشست‌ها و همایش‌های دیگری برگزار کردند از همین رو با کارشناسان و پژوهشگران صحبت شد که کاری پژوهشی و توسعه‌ای نوینی در این زمینه انجام شود.
وی بابیان اینکه تاکنون حدود 20 نفر از پژوهشگران پذیرفته‌اند و در زمینهٔ حوزه انقلابی کار می‌کنند، تصریح کرد: برای همایش 5 پنل در نظر گرفته‌ شده است و این همایش در دی‌ماه 96 برگزار خواهد شد.
 حجت‌الاسلام‌ والمسلمین لک‌زایی خروجی همایش را مجموعه مقالات، مجموعه نشست‌ها و مجموعه مصاحبه بیان کرد و ابراز کرد: با توجه به فرمایشات مقام معظم رهبری 4 هدف برای برگزاری این همایش در نظر گرفته‌ شده است، صیانت از اصالت و ارزش‌های بنیادین حوزه علمیه، توسعه و ترویج بینش انقلابی در حوزه‌های علمیه، نقد اندیشه و جریان‌های تضعیف‌کننده باورهای انقلابی در حوزه و تبیین راهکارهای ارتقاء وجه انقلابی حوزه‌های انقلابی 4 هدف برگزاری این همایش هستند.
رئیس پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی با اشاره به محورهای همایش حوزه انقلابی گفت: مفهوم شناسی، مبانی و شاخص‌های حوزه انقلابی، مسئولیت‌های ملی حوزه انقلابی، مسئولیت‌های فراملی حوزه انقلابی، آسیب‌شناسی حوزه انقلابی و آینده‌پژوهشی و راهکارهای ارتقاء حوزه انقلابی محورهای مهم این همایش هستند.
وی مهلت ارسال چکیده آثار به همایش حوزه انقلابی و مسئولیت‌های ملی و فراملی را 10 مهرماه سال جاری بیان کرد و افزود: همچنین مهلت ارسال مقاله به دبیرخانه این همایش 10 آبان ماه خواهد بود.
وی خاطرنشان کرد: ما امیدواریم که بتوانیم برای تحقق مطالبات مقام معظم رهبری کاری را انجام دهیم و برنامه ما این است که بعد از برگزاری همایش با تشکیل کمیسیونی بتوانیم سندی را به مدیران حوزه علمیه ارائه کنیم که در آن الزامات حوزه انقلابی تبیین شود.
رییس پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی با بیان این که دستاورد اصلی همایش حوزه انقلابی فرهنگ‌سازی و گفتمان سازی در میان طلاب است، گفت: طلاب جوان سرمایه‌های حوزه و ضامن انقلابی ماندن حوزه هستند و نتیجه نشست‌ها این خواهد بود که بدنه حوزه به وظایف حوزه انقلابی آشنا شوند و به آن عمل کنند.
وی تصریح کرد: دغدغه ما این است که فضای گفت‌وگو برای حوزه فراهم شود زیرا آزاداندیشی در ذات حوزه است و انقلاب اسلامی فقط زندانیان سیاسی را از زندان آزاد نکرد بلکه علوم و دانش‌های مختلف را هم از زندان آزاد کرد و حوزه باید فضای آزادی علمی و آزاداندیشی داشته باشد.
حجت‌الاسلام‌والمسلمین لک زایی افزود: پیش‌فرض ما در این همایش این نیست که حوزه از فضای انقلاب فاصله گرفته است بلکه ما معتقدیم که توجه دشمنان انقلاب بیش از گذشته معطوف به حوزه علمیه شده است و این اقدامات می‌طلبد که ما هم حوزه را نسبت به این مسأله هوشیار کنیم تا در این دام گرفتار نشویم.
وی با بیان این که حوزه باید نسبت به شاخصه‌های انقلابی ارتقا پیدا کند، گفت: حوزه نسبت به قبل از انقلاب پیشرفت قابل ملاحظه‌ای داشته است و بیش از 200 مجله علمی دارد ولی نسبت به وظایف و مسؤولیت‌های ملی و فراملی خود فاصله زیادی دارد و حوزه انقلابی می‌خواهد ما را متوجه این شکاف و فاصله کند و باید برای نزدیک شدن به این وظایف اقدام انقلابی کنیم.
رییس پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی با بیان این که لحن ما نباید منتقدانه بلکه باید ایجابی باشد تا خود این کار مانع تحقق تحول در حوزه نشود، گفت: نزدیک شدن به دغدغه‌های مقام معظم رهبری درگرو انجام وظایف انقلابی حوزه‌های علمیه است.
حجت الاسلام والمسلمین لک زایی با اشاره به مجریان برگزاری این همایش گفت: این همایش به همت دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم و پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی و با همکاری دانشگاه باقرالعلوم برگزار خواهد شد.
وی ابراز داشت: این همایش در دی‌ماه 96 برگزار خواهد شد و مهلت ارسال چکیده مقاله تا 10 مهرماه و مهلت ارسال اصل مقاله تا 10 آبان ماه 96 خواهد بود و از امتیازات این همایش این است که آثار برتر در مجلات علمی پژوهشی به چاپ خواهد رسید.
گفتنی است علاقه‌مندان می‌توانند آثار خود را به آدرس اینترنتی h.enghelabi@isca.ac.ir ارسال کنند و برای کسب اطلاعات بیشتر با شماره 025371160 داخلی 1400 تماس بگیرند./ 
منبع:گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان و خبرگزاری رسا

13:441396/6/21
تعداد بازدید: 848
 
امتیاز دهی
 
 

نسخه قابل چاپ
  • مطالب مرتبط
  • پربازدیدترین مطالب

Guest (PortalGuest)

پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامي - دفتر تبليغات اسلامي حوزه علميه قم
مجری سایت : شرکت سیگما