در راستای افزایش تعاملات بین المللی پژوهشگاه

دیدار مسئولان مرکز همکاری های پژوهشگاه از موسسه حکمت

به منظور افزایش تعاملات بین المللی و استفاده از پتانسیل ها و ظرفیت های پزوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی و موسسه حکمت، دکتر اسفندیار رئیس مرکز همکاری های پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی و دکتر عبدی پور رئیس اداره بین المللی پژوهشگاه با حجت الاسلام و المسلمین دکتر محسن ملک افضلی «مدیر موسسه حکمت» به بحث و گفتگو پرداختند.

به گزارش اداره بین المللی مرکز همکاری ها، در ابتدای این دیدار، دکتر اسفندیار با اشاره به سابقه اداره بین الملل پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی به معرفی اجمالی ده پژوهشکده و دو مرکز پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی و تنوع فعالیت های در پژوهشگاه در حوزه های مختلف پرداختند.

در ادامه حجت الاسلام و المسلمین دکتر محسن ملک افضلی، به معرفی موسسه حکمتپرداخته اظهار داشتند: این موسسه تحت عنوان آموزش کوتاه مدت در سال 1384 تاسیس شده است و تاکنون 22 هزار نفر از 135 کشور جهان در دوره های مختلف موسسه حضور داشته اند و بنا به ضرورت، مدت زمان دوره ها برای آنها متفاوت بوده است. میانگین حضور زنان و مردان در این دوره ها تقریبا به طور نصف به نصف می باشد و اخیرا میزان حضور زنان برای آموزش به 60 درصد رسیده است. از ادیان مختلف مذهبی بدون هیچگونه تعصبی در این موسسه حضور دارند.

در کنار این فعالیت های آموزشی، بخش توریسم فرهنگی هم توسط موسسه برگزار می شود، یعنی گردشگران و اساتید مطرح در  کنار دیدار از اماکن سیاحتی و تاریخی و مذهبی ایران با استادی از موسسه همراه می شوند که با معارف اسلامی آشنا می شوند. این موسسه چند اصل مهم را در سرلوحه فعالیت های خود دارد  اول اصل تقریب، دوم اصل زندگی مسالمت آمیز و سوم اصل انعطاف پذیری. آموزش در ا ینجا بدون واسطه و مترجم است و به 8 و 9 زبان به طور مستقیم توسط اساتید آموزش داده می شود.

در کنار آموزش معارف اسلامی و علوم انسانی، این موسسه پذیرای اساتیدی است که به دنبال فرصت مطالعاتی هستند و تاکنون 100 نفر برای فرصت مطالعاتی در این موسسه حضور داشته اند و این دوره ها به صورت دوره های دو تا سه ماهه می باشد.

دوره هایی هم به صورت گفتگو و بحث  تدریس می شود به این صورت که  با مدیریت و هدایت استاد، موضوعی در کلاس مطرح می شود و دانش آموختگان به بحث در خصوص آن می پردازند. دوره ها به صورت سمپوزیوم می باشد به گونه ای که شرکت کنندگان همه موظف به ارائه مقاله و مشارکت در بحث ها هستند. در خصوص دوره ها بازخوردگیری هم انجام می شود و پس از چند روز برگزاری دوره، از شرکت کنندگان نظرسنجی می شود که آیا این دوره ها برای آنها ضرورت دارد یا نه؟ و بعد از آن در خصوص ادامه یا عدم ادامه آن تصمیم گیری می شود.

این موسسه در سال گذشته همایش «اسلام در اروپا» را داشته است که اساتیدی از 8 کشور اروپایی  در این همایش شرکت داشته اند و با توجه به هزینه اندکی که شده بود، استقبال چشمگیری از آن شد.

ایشان در ادامه خواهان فعالیت مشترک با پژوهشگاه و زمینه سازی برای دیدار دانش آموختگان از پژوهشگاه و آشنایی بیشتر با فعالیت های آن و استفاده از فرصت مطالعاتی در پژوهشگاه شدند.

دکتر عبدی پور رئیس اداره بین الملل پژوهشگاه به بحث گفتگوی فرهنگی ایران و جهان عرب پرداختند و اینکه این اداره به دنبال افزایش تعاملات با کشورهای عربی است. از دستاوردهای این تعامل، راه اندازی مجمع اندیشمندان ایران و جهان عرب و فعال تر شدن  دیپلماسی علمی بوده است. این مجمع در حال حاضر حدود 32 عضو فعال دارد. سال گذشته این اداره میزبان همایشی در بیت الحکمه بغداد بوده است و پایان  امسال هم همایش بین المللی گفتگوهای فرهنگی در چشم انداز تمدنی ایران و جهان عرب را پیش رو داریم.

طرح رونمایی از شبکه اجتماعی نخبگان نیز با همکاری دانشگاه زابل در حال راه اندازی می باشد.

در پایان این دیدار رئوسای مرکز همکاری های پزوهشگاه و موسسه حکمت قرار شد با در نظر گرفتن فعالیت های مشترک به عقد تفاهم نامه ای  برای فعالیت های مشترک بیشتر در آینده بپردازند.

در حاشیه این دیدار، مسئولان پژوهشگاه بازدیدی هم از برخی فعالیت های آموزشی موسسه «حکمت» داشتند.

منبع:تولید محتوای مرکز همکاری های علمی و بین المللی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی
كلمات كليدي : اخبار

تاریخ خبر: 1397/4/17 يكشنبه
تعداد بازدید کل: 195 تعداد بازدید امروز: 1
 
امتیاز دهی
 
 

[Control]
تعداد بازديد اين صفحه: 196
Guest (PortalGuest)

پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامي - دفتر تبليغات اسلامي حوزه علميه قم
مجری سایت : شرکت سیگما