در سومین مجمع ویکی های علوم اسلامی مطرح شد:

تاکید بر استفاده از اصطلاح نامه های علوم اسلامی در تدوین ویکی علوم اسلامی

رییس پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی در سومین نشست مجمع ویکی‌های علوم اسلامی اظهار داشتند برای اینکه ویکی‌ها از ساختار درست و صحیحی پیروی کنند باید در حوزه فعالیت خود از اصطلاحنامه‌های علوم اسلامی استفاده کنند تا نظم درستی در آن‌ها شکل بگیرد و از دوباره‌کاری‌ها جلوگیری شود.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی، سومین نشست مدیران ویکی‌های علوم اسلامی با هدف هم‌افزایی و تقویت ویکی‌های فعال در حوزه علوم اسلامی، با حضور ریاست محترم پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی استاد نجف لک زایی در این پژوهشگاه برگزار شد. در ابتدای این نشست آقای دکتر علی میرعرب ضمن عرض خیر مقدم به حضار جلسه، دلیل تشکیل نشست‌های مدیران ویکی‌های علوم اسلامی و موضوع جلسه بیان نمودند. سپس نمایندگان هریک از ویکی‌ها به بیان فعالیت‌ها و اقدامات خود پرداختند. 
در ادامه ریاست محترم پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی ضمن عرض خیر مقدم و خوش‌آمدگویی به افراد حاضر در جلسه و ابراز خوشحالی و امیداوری نسبت به تشکیل مجمع ویکی‌های علوم اسلامی، چنین اقدامی را لازم و ضروری دانستند. استاد نجف لک‌زایی بیان فرمودند برای هرچه بهتر دیده شدن اقدامات و فعالیت‌های ویکی‌های علوم اسلامی بروشوری تهیه شود که در آن هریک از ویکی‌ها به صورت مختصر معرفی شوند و تمام ویکی‌ها در سایت خود این بروشور را قرار دهند. 
رییس پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی اظهار داشتند برای اینکه ویکی‌ها از ساختار درست و صحیحی پیروی کنند باید در حوزه فعالیت خود از اصطلاحنامه‌های علوم اسلامی استفاده کنند تا نظم درستی در آن‌ها شکل بگیرد و از دوباره‌کاری‌ها جلوگیری شود. ایشان به معرفی اصطلاحنامه‌های علوم اسلامی که در پژوهشکده مدیریت اطلاعات و مدارک اسلامی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی پرداختند و بیان فرمودند بیش از 12 اصطلاحنامه در موضوعات مختلف علوم اسلامی آماده شده است که اعضای مجمع می‌توانند از این دستاورد ارزشمند به صورت کاملا برخط استفاده کنند. 
رییس پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی در پایان از اقدامات انجام شده در مچمع به خصوص در زمینه پیونددادن ویکی‌ها با یکدیگر تشکر کردند و ابراز امیدواری کردند. ایشان بیان داشتند که باید از این قبیل اقدامات بیشتر انجام شود و با جدیت بیشتر تا بتوان در دنیای کنونی که هجمه‌های سنگینی علیه اسلام و جمهوری اسلامی ایران است حرفی برای گفتن داشت.
در این جلسه همچنین حجت الاسلام محمد هادی یعقوب نژاد، معاون پژوهش پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی با تاکید بر استفاده از زبان های کنترل شده مانند اصطلاح نامه ها (تزاروس) در فرایند سازماندهی، مدیریت و اشاعه اطلاعات افزود: بستر ویکی نیز یکی از ابزارهای کاربرمحور بخش اشاعه اطلاعات است که با استفاده از پتانسیل ابزار اصطلاح نامه میتوان افزایش بهره روی قابل توجهی در خروجی و نهایت کار داشت و این مهم به هم افزایی بین مراکز پژوهشی اسلامی نیز کمک شایانی خواهد کرد.
در این نشست حجج اسلام غلامرضا رضایی، معاون پژوهشی پژوهشکده حج و زیارت، مهدی فرمانیان مسئول دانشنامه ویکی شیعه، سید علیرضا موسوی مدیر اجرایی دانشنامه ویکی شیعه، محمد حسین واسطی، مدیر سایت امامت پدیا، محمد ظریفی مدیر  ویکی فقه و آقایان علی میر عرب، مدیر ویکی علوم اسلامی، اسماعیلی نماینده ویکی نور، کامران محمدحسینی  مدیر ویکی حج، زمانی مدیر سایت دانشنامه اسلامی، مصطفی نظرزاده مسئول فنی سایت ویکی حج، سید علی باروتیان و  حسین مدنی نژاد از ویکی وحدت حضور داشتند که در این جلسه به ادامه مباحث مربوط به ارتباط و تبادل اطلاعات و ایجاد سامانه‌‌های مشترک بین ویکی‌های اسلامی پرداخته شد.
 
منبع:پایگاه اطلاع رسانی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی
عكس هاي مرتبط :
كلمات كليدي : اخبار پژوهشکده مدیریت اطلاعات و مدارک اسلامی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی , حجت‌الاسلام‌والمسلمین نجف لک زایی

تاریخ خبر: 1399/7/27 يكشنبه
تعداد بازدید کل: 9 تعداد بازدید امروز: 2
 
امتیاز دهی
 
 

نظر شما
نام
پست الكترونيک
وب سایت
متنی که در تصویر می بینید عینا تایپ نمایید
نظر
[Control]
تعداد بازديد اين صفحه: 10
Guest (PortalGuest)

پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامي - دفتر تبليغات اسلامي حوزه علميه قم
مجری سایت : شرکت سیگما