• اخبار
  • نشست و همایش
  • معرفی آثار
  • دسترسی سریع
  • شبکه‌های اجتماعی

رئیس پژوهشکده فرهنگ و معارف قرآن پژوهشگاه در گفت‌وگو با ایکنا؛
دولت نقش مهمی در توسعه ابعاد مختلف قرآنی دارد
پایگاه اطلاع رسانی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی(ایسکا): حجت‌الاسلام والمسلمین محمدصادق یوسفی‌مقدم، رئیس پژوهشکده فرهنگ و معارف قرآن پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی در پاسخ به سؤالی در مورد انتظارات شما به عنوان یک فعال قرآنی در حوزه علمیه از دولت جدید و رئیس جمهور چیست؟ گفت: انجام فعالیت‌های قرآنی در وضعیت امروز بر عهده نهادهای مختلفی گذاشته شده است که دولت نیز بخشی از آن را عهده دار است.
در جمع مدیران پژوهشکده مدیریت اطلاعات و مدارک اسلامی مطرح شد:
اهمیت توجه به چشم انداز در برنامه های فناورانه
پایگاه اطلاع رسانی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی(ایسکا): شورای مدیران پژوهشکده مدیریت اطلاعات و مدارک اسلامی با حضور دکتر اله بخش چهارشنبه 25 مرداد ماه سال‌جاری برگزار شد.
مسئول دفتر پژوهش پژوهشکده فقه و حقوق ارائه داد؛
گزارشی از فعالیتهای یکساله اخیر سایت پژوهشکده فقه و حقوق
پایگاه اطلاع رسانی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی(ایسکا): حجت الاسلام نادری مسئول دفتر پژوهش پژوهشکده فقه و حقوق پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی، گزارش مختصری از فعالیتهای سایت این پژوهشکده از خردادماه سال 95 تا مردادماه 96 را اعلام کرد. اهم فعالیتهای انجام شده در این سایت در ادامه می آید:
بخش سوم به روزرسانی بخشهای ثابت سایت پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی در سال 96؛
معرفی ادارات سه گانه منابع انسانی، امور پشتیبانی و امور مالی ذیحسابی معاونت منابع انسانی و پشتیبانی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی به روزرسانی شد
پایگاه اطلاع رسانی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی(ایسکا): معرفی سه اداره منابع انسانی، اداره امور پشتیبانی و اداره امور مالی ذیحسابی معاونت منابع انسانی و پشتیبانی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی به روزرسانی شد. مسئول سایت پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی از به روزرسانی سایر بخشهای ثابت سایت پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی تا پایان شهریورماه خبر داد.
رئيس پژوهشكده فرهنگ و معارف قرآن پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی خبر داد؛
پروژه مطالعات نظام‌سازي قرآني در دستور كار است
پایگاه اطلاع رسانی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی(ایسکا): حجت‌الاسلام و لمسلمین محمد صادق یوسفی‌مقدم رئیس پژوهشکده فرهنگ و معارف قرآن پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی گفت: پروژه مطالعات نظام‌سازی قرآنی به عنوان موضوع مهم در دستور کار این پژوهشکده قرار دارد.
بخش دوم به روزرسانی بخشهای ثابت سایت پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی در سال 96؛
معرفی معاونت منابع انسانی و پشتیبانی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی به روزرسانی شد
پایگاه اطلاع رسانی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی(ایسکا): معرفی معاونت منابع انسانی و پشتیبانی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی به روزرسانی شد. مسئول سایت پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی از به روزرسانی سایر بخشهای ثابت سایت پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی تا پایان شهریورماه خبر داد.
سمینارها؛ گزارش سمینار پژوهشکده فلسفه و کلام؛
سمینار تصویر امامان شیعه در متون زهد و تصوف نخستین
پایگاه اطلاع رسانی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی(ایسکا): سمینار تصویر امامان شیعه در متون زهد و تصوف نخستین توسط دکتر محمد سوری و با حضور رئیس پژوهشکده فلسفه و کلام، اعضای هیات علمی، کارشناسان و نمایندگان معاونت پژوهشی برگزار گردید. مدیر گروه فلسفه پژوهشکده فلسفه و کلام اسلامی ضمن تشریح پروژه تصویر امامان شیعه گفت: اولین بار است که به این مطلب پرداخته می شود و در ایران تا به حال به این متون کهن پرداخته نشده و حتی یک مقاله نیز در این زمینه نوشته نشده است.

برگزار شد؛
گزارش کرسی ترویجی اصالت و اخلاق سازمانی؛ تحلیلی از منظر نظریه خودتعیین گری
پایگاه اطلاع رسانی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی(ایسکا): کرسی ترویجی اصالت و اخلاق سازمانی؛ تحلیلی از منظر نظریه خودتعیین گری با ارائه دکتر سیدبابک علوی در پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی برگزار شد. نوشتار حاضر، متن کامل این گزارش می باشد.
با حضور دکتر عیسی نیا مؤلف کتاب برگزار شد؛
جلسه نقد کتاب «استقلال حوزه علمیه و دولت جمهوری اسلامی ایران»
پایگاه اطلاع رسانی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی(ایسکا): اواخر آذرماه، دفتر مباحثات، میزبان دکتر رضا عیسی‌نیا عضو هیئت علمی پژوهشگاه علوم و فرهنگی اسلامی بود. در این جلسه کتاب اخیر دکتر عیسی نیا با عنوان: «استقلال حوزه علمیه و دولت جمهوری اسلامی ایران» مورد نقد و بررسی قرار گرفت.
برگزار شد؛
کرسی نقد کتاب بررسی آثار هماوردنمایان با قرآن در قرن اخیر
پایگاه اطلاع رسانی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی(ایسکا): کرسی نقد کتاب «بررسی آثار هماوردنمایان با قرآن در قرن اخیر» با حضور آقایان حجج اسلام دکتر محمدعلی محمدی (مؤلف)، دکتر علی مدبّر (ناقد)، دکتر عیسی عیسی‌زاده (دبیر علمی) و نیز بعضی اعضای هیئت علمی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی، چهارشنبه ۲۳/۴/۱۳۹۵ در سالن جلسات پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی برگزار گردید.
برگزار شد؛
کارگاه علمی رویکردهای نوین در بازنمایی اطلاعات
پایگاه اطلاع رسانی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی(ایسکا): نخستین کارگاه علمی مرکز اطلاعات و مدارک اسلامی در سال جاری، با همکاری اداره همکاری‌های علمی و پژوهشی، در سالن کنفرانس مرکز همایش‌های غدیر دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم برگزار شد. سخنرانان این کارگاه آقایان دکتر عبدالرضا نوروزی (عضو هیات علمی و مدیر گروه علم اطلاعات و دانش شناسی و مدیر کل دفتر برنامه ریزی و هماهنگی امور آموزشی دانشگاه شاهد)، دکتر سید مهدی طاهری ( عضو هیات علمی و استادیار گروه علم اطلاعات و دانش شناسی و مدیر کتابخانه مرکزی و مرکز اسناد دانشگاه علامه طباطبایی) و حجت الاسلام و المسلمین سید تقی واردی (عضو هیات علمی و مدیر گروه پژوهشی نمایه سازی و فهرست نویسی مرکز اطلاعات و مدارک اسلامی) بودند.

پژوهشکده فلسفه و کلام اسلامی
وظیفه گرایی اخلاق کانت - حسین اترک
کتاب حاضر به تبیین، بررسی و نقد یکی از مهم‌ترین نظریه‌های اخلاقی می‌پردازد. ایمانوئل کانت، با توجه به نیت فاعل و دخالت‌دادن آن در ارزش اخلاقی عمل، ذاتی‌دانستن اوصاف درستی و نادرستی برای اعمال و دخیل‌ ندانستن نتایج در آنها و ارائۀ اصل صوری ناظر به وظیفه، یک نظریۀ اخلاقیِ وظیفه‌گرایانۀ ناب و تمام‌عیار عرضه کرد. گرچه نظریۀ وظیفه‌گرایی اخلاقی به حوزۀ اخلاق هنجاری مربوط است، کانت مباحث فرا‌اخلاقی مهمی دارد که تأثیر مستقیمی در نظریۀ هنجاری او داشته است. ویژگی کتاب حاضر توجه به مباحث فرا‌اخلاقی نظریۀ کانت در کنار مباحث هنجاری اوست. همچنین، با پرداختن به پیش‌فرض‌های وظیفه‌گرایی کانت و لوازم نظری و عملی او تلاش شده است نگاه جامعی به نظریۀ او صورت گیرد.
مرکز فرهنگ و معارف قرآن
نظریه وحدت موضوعی سوره های قرآن نگرش ها و چالش ها - سید علی اکبر حسینی
تناسب آیات و سوره‌های قرآن از جمله مباحث مهم در حوزه اسلوب قرآن است. نقش مؤثر و فزاینده آن موضوع در تفسیر و فهم قرآن، موجب شده در دانشی مستقل به‌بحث و نظر درآید. در این دانش بیش از بیست گونه مناسبت میان سوره‌ها و آیات قرآن مدار توجه قرار گرفته است. «ارتباط و پیوستگی معنایی تمامی آیات یک سوره» از مهم‌ترین گونه‌های تناسب میان آیات است، که به نظریة وحدت موضوعی شهرت دارد. تحقیق حاضر دیدگاه مزبور را به‌تفصیل بررسی و نقد می‌کند.
پژوهشکده تاریخ و سیره اهل‌بیت(ع)
نهاد ولایت عهدی در خلافت اموی و عصر اول عباسی - عباس احمدوند
ولایت عهدی یکی از ارکان نظام خلافت است که نخستین بار در دوره امویان شکل گرفت و طی سده‌های متوالی در عرصه‌های مختلف قدرت، اختیارات، آداب و تشریفات آن، تحولاتی پدید آمد. در تحقیق حاضر ضمن بررسی این تحولات، به پیامدهای سیاسی، اداری، فرهنگی و مالی این نهاد در دوره اموی (40-132ق) و عصر اول عباسی (132-232ق) پرداخته شده است.
پژوهشکده فلسفه و کلام اسلامی
نوبختیان - سیدعلی حسینی‌زاده خضرآباد
ابو‌سهل و ابو‌محمد نوبختی از برجستهترین متکلمان امامیه در عصر غیبت صغرا هستند. آنان پس از افول مدرسۀ کلامیِ کوفه، در محیط معتزلیِ بغداد، مدرسۀ کلامیِ امامیه را پایه‌گذاری کردند که رونق دوبارۀ کلام امامیه را در‌پی‌داشت. کلام نوبختیان در روش و محتوا تفاوت‌هایی با مدرسه کلامیِ کوفه داشت. آنان سر‌آغازی بر مدرسۀ کلامیِ امامیه در بغداد ‌هستند که به دست شیخ مفید، شاگرد با واسطۀ آنان، و در ادامه با سید‌مرتضی به بلوغ کامل رسید. روش و محتوای فکری این مدرسه سال‌ها کلام رسمیِ امامیه را نمایندگی می‌کرد. از‌این‌رو، شناخت زندگی و آثار آنان در درک بهتر تاریخ کلام امامیه به‌خصوص در دوران غیبت صغرا یاری‌رسان است. در این اثر نویسنده تلاش نموده با تکیه بر گزارش‌های پراکندۀ برجای‌مانده از اندیشه‌های نوبختیان در منابع و با توجه به عناوین آثار آنان که در اختیار نیست تا حد ‌امکان مجموعه‌ای از اندیشه‌ها و آرای کلامی آنان را بازیابی نماید و نسبتِ آن اندیشه‌ها را با مدرسۀ کلامیِ کوفه و مدرسة کلامیِ معتزله بسنجد.

  • گزارش تصویری
  • گفتگوهای علمی

Guest (PortalGuest)

پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامي - دفتر تبليغات اسلامي حوزه علميه قم
مجری سایت : شرکت سیگما