• اخبار
  • نشست و همایش
  • معرفی آثار
  • دسترسی سریع
  • شبکه‌های اجتماعی

رئیس مرکز فرهنگ و معارف قرآن کریم پژوهشگاه با ارسال نامه ای انجام داد؛
تشکر و قدردانی از حضور ریاست محترم دفتر تبلیغات اسلامی حوزه در مرکز فرهنگ و معارف قرآن کریم
پایگاه اطلاع رسانی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی(ایسکا): حجت الاسلام والمسلمین یوسفی مقدم رئیس مرکز فرهنگ و معارف قرآن کریم پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی طی نامه ای از حضور حجت الاسلام والمسلمین دکتر احمد واعظی ریاست محترم دفتر تبلیغات اسلامی تشکر و قدردانی کرد.
انتصابات
سردبیر جدید فصلنامه علمی- پژوهشی کاوشی نو در فقه منصوب شد
پایگاه اطلاع رسانی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی(ایسکا): طی حکمی از سوی حجت الاسلام والمسلمین عبدالرضا ایزدپناه مدیر مسول فصلنامه علمی- پژوهشی کاوشی نو در فقه، حجت الاسلام والمسلمین سیف الله صرامی عضو هیات علمی و رئیس پژوهشکده فقه و حقوق پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی به عنوان سردبیر این فصلنامه منصوب شد.
در اخبار صبحگاهی سیمای جمهوری اسلامی ایران پخش شد؛
معرفی اجمالی بخشهای مختلف پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی
پایگاه اطلاع رسانی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی(ایسکا): اخبار سیمای جمهوری اسلامی ایران در خبر بخش صبحگاهی خود، بخشهای مختلف پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی را در قالب گفتگو با رئیس پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی و سایر مدیران و روسای پژوهشکده ها و مراکز این پژوهشگاه معرفی کرد.
رئیس پژوهشکده مطالعات اسلامی اصفهان خبر داد:
شماره 42 فصلنامه اخلاق از نشریات پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی منتشر شد
پایگاه اطلاع رسانی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی(ایسکا): به گزارش روابط عمومی دفتر تبلیغات اسلامی اصفهان، حجت الاسلام و المسلمین حسن سراج زاده رئیس پژوهشکده مطالعات اسلامی اصفهان درباره شماره اخیر فصلنامه اخلاق گفت: شماره 42 این فصلنامه که مربوط به زمستان 94 است چاپ و در دسترس علاقه مندان قرار گرفته است. به گفته وی: فصلنامه «اخلاق» دارای رتبه علمی-ترویجی است و از معدود نشریاتی است که در سطح کشور در حوزه اخلاق منتشر می شود.
در 20 شهریور ماه سال جاری برگزار می شود؛
همایش «بررسی ابعاد سیاسی – حقوقی فاجعه منا»
پایگاه اطلاع رسانی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی(ایسکا): همایش بررسی ابعاد سیاسی- حقوقی فاجعه منا به پیشنهاد هیات امنای پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی و حمایت‌های ریاست محترم دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم در تاریخ 20 شهریور 1395 از سوی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی برگزار خواهد شد.
در گفتگو با رئیس پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی بررسی شد؛
آسیب‌شناسی وضعیت فقه حکومتی در حوزه‌های علمیه
پایگاه اطلاع رسانی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی(ایسکا): حجت‌الاسلام نجف لک‌زایی، رییس پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی، طی گفتگویی با پایگاه اطلاع رسانی وسائل، وضعیت فقه حکومتی در حوزه‌های علمیه را آسیب‌شناسی کرده است. متن این گفت‌وگو در ادامه می آید.
دبیرخانه هشتمین جشنواره بین المللی فارابی اعلام کرد؛
تمدید مهلت ثبت آثار در سامانه الکترونیک هشتمین جشنواره بین المللی فارابی
پایگاه اطلاع رسانی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی(ایسکا): دبیرخانه هشتمین جشنواره بین المللی فارابی، مهلت ثبت آثار پژوهشـگران داخلی در حوزه علـوم انسـانی و اسـلامی را در سامانه این جشنواره یک هفته تمدید کرد.

چهارشنبه 23 تیرماه برگزار شد؛
کرسی نقد کتاب بررسی آثار هماوردنمایان با قرآن در قرن اخیر
پایگاه اطلاع رسانی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی(ایسکا): کرسی نقد کتاب «بررسی آثار هماوردنمایان با قرآن در قرن اخیر» با حضور آقایان حجج اسلام دکتر محمدعلی محمدی (مؤلف)، دکتر علی مدبّر (ناقد)، دکتر عیسی عیسی‌زاده (دبیر علمی) و نیز بعضی اعضای هیئت علمی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی، چهارشنبه ۲۳/۴/۱۳۹۵ در سالن جلسات پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی برگزار گردید.
برگزار شد؛
کارگاه علمی رویکردهای نوین در بازنمایی اطلاعات
پایگاه اطلاع رسانی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی(ایسکا): نخستین کارگاه علمی مرکز اطلاعات و مدارک اسلامی در سال جاری، با همکاری اداره همکاری‌های علمی و پژوهشی، در سالن کنفرانس مرکز همایش‌های غدیر دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم برگزار شد. سخنرانان این کارگاه آقایان دکتر عبدالرضا نوروزی (عضو هیات علمی و مدیر گروه علم اطلاعات و دانش شناسی و مدیر کل دفتر برنامه ریزی و هماهنگی امور آموزشی دانشگاه شاهد)، دکتر سید مهدی طاهری ( عضو هیات علمی و استادیار گروه علم اطلاعات و دانش شناسی و مدیر کتابخانه مرکزی و مرکز اسناد دانشگاه علامه طباطبایی) و حجت الاسلام و المسلمین سید تقی واردی (عضو هیات علمی و مدیر گروه پژوهشی نمایه سازی و فهرست نویسی مرکز اطلاعات و مدارک اسلامی) بودند.
سومین پیش‌نشست همایش بین‌المللی گفت‌وگوهای ایران و جهان عرب؛
اولویت گفت‌وگو و مفاهمه میان ملت‌ها
پایگاه اطلاع رسانی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی(ایسکا): سومین پیش‌نشست «گفت‌وگوهای فرهنگی ایران و جهان عرب» به همت رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران، دانشکده حقوق و علوم سیاسی دانشگاه ملی لبنان و مرکز تمدنی برای توسعه اندیشه اسلامی، با حضور شخصیت‌های فرهنگی از کشورهای لبنان، ایران، سوریه، مصر، عراق و اردن، یازدهم اسفندماه ساعت ۹ صبح در دانشگاه ملی لبنان در بیروت برگزار شد.
به همت گروه علوم سیاسی پژوهشکده علوم و اندیشه سیاسی
نشست علمی «انقلاب اسلامی و تحول مفاهیم سیاسی» برگزار شد
پایگاه اطلاع رسانی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی(ایسکا): پنجشنبه مورخ 15 بهمن ماه 1394 نشست علمی «انقلاب اسلامی و تحول مفاهیم سیاسی» در مرکز همایش¬های غدیر با ارایه دکتر سید علی قادری و دبیر علمی دکتر علی اکبری¬معلم و با حضور اساتید و فرهیختگان حوزه و دانشگاه برگزار شد.

پژوهشکده فلسفه و کلام اسلامی
وظیفه گرایی اخلاق کانت - حسین اترک
کتاب حاضر به تبیین، بررسی و نقد یکی از مهم‌ترین نظریه‌های اخلاقی می‌پردازد. ایمانوئل کانت، با توجه به نیت فاعل و دخالت‌دادن آن در ارزش اخلاقی عمل، ذاتی‌دانستن اوصاف درستی و نادرستی برای اعمال و دخیل‌ ندانستن نتایج در آنها و ارائۀ اصل صوری ناظر به وظیفه، یک نظریۀ اخلاقیِ وظیفه‌گرایانۀ ناب و تمام‌عیار عرضه کرد. گرچه نظریۀ وظیفه‌گرایی اخلاقی به حوزۀ اخلاق هنجاری مربوط است، کانت مباحث فرا‌اخلاقی مهمی دارد که تأثیر مستقیمی در نظریۀ هنجاری او داشته است. ویژگی کتاب حاضر توجه به مباحث فرا‌اخلاقی نظریۀ کانت در کنار مباحث هنجاری اوست. همچنین، با پرداختن به پیش‌فرض‌های وظیفه‌گرایی کانت و لوازم نظری و عملی او تلاش شده است نگاه جامعی به نظریۀ او صورت گیرد.
مرکز فرهنگ و معارف قرآن
نظریه وحدت موضوعی سوره های قرآن نگرش ها و چالش ها - سید علی اکبر حسینی
تناسب آیات و سوره‌های قرآن از جمله مباحث مهم در حوزه اسلوب قرآن است. نقش مؤثر و فزاینده آن موضوع در تفسیر و فهم قرآن، موجب شده در دانشی مستقل به‌بحث و نظر درآید. در این دانش بیش از بیست گونه مناسبت میان سوره‌ها و آیات قرآن مدار توجه قرار گرفته است. «ارتباط و پیوستگی معنایی تمامی آیات یک سوره» از مهم‌ترین گونه‌های تناسب میان آیات است، که به نظریة وحدت موضوعی شهرت دارد. تحقیق حاضر دیدگاه مزبور را به‌تفصیل بررسی و نقد می‌کند.
پژوهشکده تاریخ و سیره اهل‌بیت(ع)
نهاد ولایت عهدی در خلافت اموی و عصر اول عباسی - عباس احمدوند
ولایت عهدی یکی از ارکان نظام خلافت است که نخستین بار در دوره امویان شکل گرفت و طی سده‌های متوالی در عرصه‌های مختلف قدرت، اختیارات، آداب و تشریفات آن، تحولاتی پدید آمد. در تحقیق حاضر ضمن بررسی این تحولات، به پیامدهای سیاسی، اداری، فرهنگی و مالی این نهاد در دوره اموی (40-132ق) و عصر اول عباسی (132-232ق) پرداخته شده است.
پژوهشکده فلسفه و کلام اسلامی
نوبختیان - سیدعلی حسینی‌زاده خضرآباد
ابو‌سهل و ابو‌محمد نوبختی از برجستهترین متکلمان امامیه در عصر غیبت صغرا هستند. آنان پس از افول مدرسۀ کلامیِ کوفه، در محیط معتزلیِ بغداد، مدرسۀ کلامیِ امامیه را پایه‌گذاری کردند که رونق دوبارۀ کلام امامیه را در‌پی‌داشت. کلام نوبختیان در روش و محتوا تفاوت‌هایی با مدرسه کلامیِ کوفه داشت. آنان سر‌آغازی بر مدرسۀ کلامیِ امامیه در بغداد ‌هستند که به دست شیخ مفید، شاگرد با واسطۀ آنان، و در ادامه با سید‌مرتضی به بلوغ کامل رسید. روش و محتوای فکری این مدرسه سال‌ها کلام رسمیِ امامیه را نمایندگی می‌کرد. از‌این‌رو، شناخت زندگی و آثار آنان در درک بهتر تاریخ کلام امامیه به‌خصوص در دوران غیبت صغرا یاری‌رسان است. در این اثر نویسنده تلاش نموده با تکیه بر گزارش‌های پراکندۀ برجای‌مانده از اندیشه‌های نوبختیان در منابع و با توجه به عناوین آثار آنان که در اختیار نیست تا حد ‌امکان مجموعه‌ای از اندیشه‌ها و آرای کلامی آنان را بازیابی نماید و نسبتِ آن اندیشه‌ها را با مدرسۀ کلامیِ کوفه و مدرسة کلامیِ معتزله بسنجد.

  • گزارش تصویری
  • گفتگوهای علمی

Guest (PortalGuest)

پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامي - دفتر تبليغات اسلامي حوزه علميه قم
Powered By Sigma ITID.