• اخبار
  • نشست و همایش
  • معرفی آثار
  • دسترسی سریع
  • شبکه‌های اجتماعی

رئیس پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی در مراسم تجلیل از حماسه آفرینی های ایثارگران؛
زنده نگه داشتن یاد شهدا زنده نگه داشتن ارزشهای معنوی در جامعه است
پایگاه اطلاع رسانی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی(ایسکا): حجت الاسلام والمسلمین دکتر نجف لک زایی رئیس پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی در مراسم تجلیل از حماسه آفرینی های ایثارگران در هشت سال دفاع مقدس در سالن همایشهای غدیر دفتر تبلیغات اسلامی گفت: زنده نگه داشتن یاد شهدا زنده نگه داشتن ارزشهای معنوی در جامعه است.
عضو هیأت علمی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی خبر داد؛
نخستین کنگره بزرگداشت شهدای روحانی مدافع حرم برگزار می‌شود
پایگاه اطلاع رسانی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی(ایسکا): حجت‌الاسلام سعید روستا آزاد عضو هیأت علمی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی روز یکشنبه در جمع خبرنگاران با اشاره به برگزاری اولین کنگره بزرگداشت شهدای روحانی مداقع حرم در قم گفت: این کنگره فرصتی مغتنم در جهت تعظیم شهدای والامقام روحانی و از مدافعین حرم است.
به همت معاونت منابع انسانی و پشتیبانی و روابط عمومی دفتر تبلیغات برگزار می شود؛
مراسم تجلیل از حماسه آفرینی های ایثارگران در هشت سال دفاع مقدس
پایگاه اطلاع رسانی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی(ایسکا): به مناسبت هفته دفاع مقدس، معاونت منابع انسانی و پشتیبانی و اداره روابط عمومی دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم به منظور تجلیل از حماسه آفرینی های ایثارگران در هشت سال دفاع مقدس، مراسم بزرگداشتی در روز سه شنبه ششم مهرماه برگزار می کنند.
معاون منابع انسانی و پشتیبانی پژوهشگاه طی حکمی؛
رزاقی موسوی را به عنوان سرپرست اداره منابع انسانی منصوب کرد
پایگاه اطلاع رسانی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی(ایسکا): دکتر اکبری معلم معاون منابع انسانی و پشتیبانی پژوهشگاه طی حکمی حجت الاسلام دکتر سیدقاسم رزاقی موسوی را به عنوان سرپرست اداره منابع انسانی معاونت منابع انسانی و پشتیبانی پژوهشگاه منصوب کرد.
رئیس اداره کتابخانه ها و اسناد پژوهشگاه در گفتگو با سایت ایسکا اعلام کرد؛
انتقال و ادغام کتابخانه تبلیغ در کتابخانه‌های پژوهشگاه
پایگاه اطلاع رسانی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی(ایسکا): سادات فخر رئیس اداره کتابخانه‌ها و اسناد پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی در گفتگو با خبرنگار اداره کتابخانه های پژوهشگاه گفت: بر اساس بند هفت صورت جلسه حوزه ریاست دفتر تبلیغات اسلامی، کتابخانه تخصصی معاونت فرهنگی و تبلیغی دفتر، در کتابخانه‌های پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی ادغام شد.
با حضور مدیران و معاونین بنیاد ملی نخبگان در پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی؛
راه های تعامل و همکاری بین پژوهشگاه و بنیاد ملی نخبگان بررسی شد
پایگاه اطلاع رسانی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی(ایسکا): با حضور مدیران بنیاد ملی نخبگان در پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی، راه های تعامل و همکاری بین این دو مرکز بررسی شد.
رئیس صدا و سیمای مرکز قم در بازدید از پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی؛
محققان اخلاق حرفه ای رسانه ها را کار کنند
پایگاه اطلاع رسانی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی(ایسکا): حجت الاسلام والمسلمین لطفی نیاسر رئیس صدا و سیمای مرکز قم در نشست صمیمانه ای که روز دوشنبه 29 شهریورماه در محل تالار شیخ انصاری ره پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی، بین مدیران صدا و سیمای مرکز قم و این پژوهشگاه برگزار شد، بر لزوم همکاری های دو جانبه بین این دو مرکز تأکید کرد.

چهارشنبه 23 تیرماه برگزار شد؛
کرسی نقد کتاب بررسی آثار هماوردنمایان با قرآن در قرن اخیر
پایگاه اطلاع رسانی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی(ایسکا): کرسی نقد کتاب «بررسی آثار هماوردنمایان با قرآن در قرن اخیر» با حضور آقایان حجج اسلام دکتر محمدعلی محمدی (مؤلف)، دکتر علی مدبّر (ناقد)، دکتر عیسی عیسی‌زاده (دبیر علمی) و نیز بعضی اعضای هیئت علمی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی، چهارشنبه ۲۳/۴/۱۳۹۵ در سالن جلسات پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی برگزار گردید.
برگزار شد؛
کارگاه علمی رویکردهای نوین در بازنمایی اطلاعات
پایگاه اطلاع رسانی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی(ایسکا): نخستین کارگاه علمی مرکز اطلاعات و مدارک اسلامی در سال جاری، با همکاری اداره همکاری‌های علمی و پژوهشی، در سالن کنفرانس مرکز همایش‌های غدیر دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم برگزار شد. سخنرانان این کارگاه آقایان دکتر عبدالرضا نوروزی (عضو هیات علمی و مدیر گروه علم اطلاعات و دانش شناسی و مدیر کل دفتر برنامه ریزی و هماهنگی امور آموزشی دانشگاه شاهد)، دکتر سید مهدی طاهری ( عضو هیات علمی و استادیار گروه علم اطلاعات و دانش شناسی و مدیر کتابخانه مرکزی و مرکز اسناد دانشگاه علامه طباطبایی) و حجت الاسلام و المسلمین سید تقی واردی (عضو هیات علمی و مدیر گروه پژوهشی نمایه سازی و فهرست نویسی مرکز اطلاعات و مدارک اسلامی) بودند.
سومین پیش‌نشست همایش بین‌المللی گفت‌وگوهای ایران و جهان عرب؛
اولویت گفت‌وگو و مفاهمه میان ملت‌ها
پایگاه اطلاع رسانی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی(ایسکا): سومین پیش‌نشست «گفت‌وگوهای فرهنگی ایران و جهان عرب» به همت رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران، دانشکده حقوق و علوم سیاسی دانشگاه ملی لبنان و مرکز تمدنی برای توسعه اندیشه اسلامی، با حضور شخصیت‌های فرهنگی از کشورهای لبنان، ایران، سوریه، مصر، عراق و اردن، یازدهم اسفندماه ساعت ۹ صبح در دانشگاه ملی لبنان در بیروت برگزار شد.
به همت گروه علوم سیاسی پژوهشکده علوم و اندیشه سیاسی
نشست علمی «انقلاب اسلامی و تحول مفاهیم سیاسی» برگزار شد
پایگاه اطلاع رسانی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی(ایسکا): پنجشنبه مورخ 15 بهمن ماه 1394 نشست علمی «انقلاب اسلامی و تحول مفاهیم سیاسی» در مرکز همایش¬های غدیر با ارایه دکتر سید علی قادری و دبیر علمی دکتر علی اکبری¬معلم و با حضور اساتید و فرهیختگان حوزه و دانشگاه برگزار شد.

پژوهشکده فلسفه و کلام اسلامی
وظیفه گرایی اخلاق کانت - حسین اترک
کتاب حاضر به تبیین، بررسی و نقد یکی از مهم‌ترین نظریه‌های اخلاقی می‌پردازد. ایمانوئل کانت، با توجه به نیت فاعل و دخالت‌دادن آن در ارزش اخلاقی عمل، ذاتی‌دانستن اوصاف درستی و نادرستی برای اعمال و دخیل‌ ندانستن نتایج در آنها و ارائۀ اصل صوری ناظر به وظیفه، یک نظریۀ اخلاقیِ وظیفه‌گرایانۀ ناب و تمام‌عیار عرضه کرد. گرچه نظریۀ وظیفه‌گرایی اخلاقی به حوزۀ اخلاق هنجاری مربوط است، کانت مباحث فرا‌اخلاقی مهمی دارد که تأثیر مستقیمی در نظریۀ هنجاری او داشته است. ویژگی کتاب حاضر توجه به مباحث فرا‌اخلاقی نظریۀ کانت در کنار مباحث هنجاری اوست. همچنین، با پرداختن به پیش‌فرض‌های وظیفه‌گرایی کانت و لوازم نظری و عملی او تلاش شده است نگاه جامعی به نظریۀ او صورت گیرد.
مرکز فرهنگ و معارف قرآن
نظریه وحدت موضوعی سوره های قرآن نگرش ها و چالش ها - سید علی اکبر حسینی
تناسب آیات و سوره‌های قرآن از جمله مباحث مهم در حوزه اسلوب قرآن است. نقش مؤثر و فزاینده آن موضوع در تفسیر و فهم قرآن، موجب شده در دانشی مستقل به‌بحث و نظر درآید. در این دانش بیش از بیست گونه مناسبت میان سوره‌ها و آیات قرآن مدار توجه قرار گرفته است. «ارتباط و پیوستگی معنایی تمامی آیات یک سوره» از مهم‌ترین گونه‌های تناسب میان آیات است، که به نظریة وحدت موضوعی شهرت دارد. تحقیق حاضر دیدگاه مزبور را به‌تفصیل بررسی و نقد می‌کند.
پژوهشکده تاریخ و سیره اهل‌بیت(ع)
نهاد ولایت عهدی در خلافت اموی و عصر اول عباسی - عباس احمدوند
ولایت عهدی یکی از ارکان نظام خلافت است که نخستین بار در دوره امویان شکل گرفت و طی سده‌های متوالی در عرصه‌های مختلف قدرت، اختیارات، آداب و تشریفات آن، تحولاتی پدید آمد. در تحقیق حاضر ضمن بررسی این تحولات، به پیامدهای سیاسی، اداری، فرهنگی و مالی این نهاد در دوره اموی (40-132ق) و عصر اول عباسی (132-232ق) پرداخته شده است.
پژوهشکده فلسفه و کلام اسلامی
نوبختیان - سیدعلی حسینی‌زاده خضرآباد
ابو‌سهل و ابو‌محمد نوبختی از برجستهترین متکلمان امامیه در عصر غیبت صغرا هستند. آنان پس از افول مدرسۀ کلامیِ کوفه، در محیط معتزلیِ بغداد، مدرسۀ کلامیِ امامیه را پایه‌گذاری کردند که رونق دوبارۀ کلام امامیه را در‌پی‌داشت. کلام نوبختیان در روش و محتوا تفاوت‌هایی با مدرسه کلامیِ کوفه داشت. آنان سر‌آغازی بر مدرسۀ کلامیِ امامیه در بغداد ‌هستند که به دست شیخ مفید، شاگرد با واسطۀ آنان، و در ادامه با سید‌مرتضی به بلوغ کامل رسید. روش و محتوای فکری این مدرسه سال‌ها کلام رسمیِ امامیه را نمایندگی می‌کرد. از‌این‌رو، شناخت زندگی و آثار آنان در درک بهتر تاریخ کلام امامیه به‌خصوص در دوران غیبت صغرا یاری‌رسان است. در این اثر نویسنده تلاش نموده با تکیه بر گزارش‌های پراکندۀ برجای‌مانده از اندیشه‌های نوبختیان در منابع و با توجه به عناوین آثار آنان که در اختیار نیست تا حد ‌امکان مجموعه‌ای از اندیشه‌ها و آرای کلامی آنان را بازیابی نماید و نسبتِ آن اندیشه‌ها را با مدرسۀ کلامیِ کوفه و مدرسة کلامیِ معتزله بسنجد.

  • گزارش تصویری
  • گفتگوهای علمی

Guest (PortalGuest)

پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامي - دفتر تبليغات اسلامي حوزه علميه قم
مجری سایت : شرکت سیگما