• اخبار
  • نشست و همایش
  • معرفی آثار
  • دسترسی سریع

اداره فناوری اطلاعات
ارائه نسخه واکنش‌گرای سایت پژوهشگاه متناسب با دستگاه‌های همراه
به همت واحد سایت و پرتال اداره فناوری اطلاعات، نسخه واکنش‌گرای Bootstarp سایت پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی جهت مشاهده و بهره‌برداری کاربران سایت در دستگاه‌های همراه ارائه گردید.
در گفتگو با مدیر گروه برنامه ریزی و ارزیابی پژوهشگاه مطرح شد؛
فعالیت‌ها و برنامه‌های گروه برنامه‌ریزی و ارزیابی معاونت پژوهشی پژوهشگاه
پایگاه اطلاع رسانی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی(ایسکا): صالحی امیری مدیر گروه برنامه‌ریزی و ارزیابی معاونت پژوهشی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی، در گفتگو با سایت پژوهشگاه از فعالیت‌ها و برنامه‌های این گروه در سال گذشته خبر داد.
از سوی سرپرست اداره نشر پژوهشگاه اعلام شد؛
آثار پرفروش نشر پژوهشگاه در بیست و نهمین نمایشگاه بین المللی کتاب تهران
پایگاه اطلاع رسانی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی(ایسکا): محمدباقر انصاری سرپرست اداره نشر پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی، گزارشی از آثار پرفروش نشر این پژوهشگاه در بیست و نهمین نمایشگاه بین المللی کتاب تهران ارائه داد.
در نمایشگاه بین المللی کتاب تهران؛
درخشش کتاب تعامل شیعیان امامیه با دیگر مسلمانان
پایگاه اطلاع رسانی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی(ایسکا): کتاب تعامل شیعیان امامیه با دیگر مسلمانان به عنوان پرفروش ترین کتاب در بین آثار ارائه شده از سوی پژوهشگاه در نمایشگاه بین المللی کتاب تهران اعلام شد.
به روز سازی کتابخانه دیجیتالی مرکز اطلاعات و مدارک اسلامی:
فرمت گذاری و فهرست نویسی چندین اثر نفیس قرآنی، فلسفی، تاریخی، سیاسی
پایگاه اطلاع رسانی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی(ایسکا): همزمان با اعیاد مبارک شعبان المعظم، کتابخانه دیجیتالی مرکز اطلاعات و مدارک اسلامی روزآمد شد. کتابهای اخیری که در این کتابخانه گنجانده شده است دارای موضوعات متنوع است.
جلسات
شورای مدیران پژوهشگاه برگزار شد
پایگاه اطلاع رسانی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی(ایسکا): جلسه شورای مدیران پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی با حضور کلیه مدیران مراکز و پژوهشکده های این پژوهشگاه برگزار شد.
نشستها و همایشها
کرسی نقد «نظریه‌های وحی در فلسفه سیاسی فارابی» برگزار می شود
پایگاه اطلاع رسانی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی(ایسکا): کرسی نقد «نظریه های وحی در فلسفه سیاسی فارابی» پنج شنبه ۶ خرداد، در مرکز همایش های غدیر شهر قم، برگزار می شود.

سومین پیش‌نشست همایش بین‌المللی گفت‌وگوهای ایران و جهان عرب؛
اولویت گفت‌وگو و مفاهمه میان ملت‌ها
پایگاه اطلاع رسانی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی(ایسکا): سومین پیش‌نشست «گفت‌وگوهای فرهنگی ایران و جهان عرب» به همت رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران، دانشکده حقوق و علوم سیاسی دانشگاه ملی لبنان و مرکز تمدنی برای توسعه اندیشه اسلامی، با حضور شخصیت‌های فرهنگی از کشورهای لبنان، ایران، سوریه، مصر، عراق و اردن، یازدهم اسفندماه ساعت ۹ صبح در دانشگاه ملی لبنان در بیروت برگزار شد.
به همت گروه علوم سیاسی پژوهشکده علوم و اندیشه سیاسی
نشست علمی «انقلاب اسلامی و تحول مفاهیم سیاسی» برگزار شد
پایگاه اطلاع رسانی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی(ایسکا): پنجشنبه مورخ 15 بهمن ماه 1394 نشست علمی «انقلاب اسلامی و تحول مفاهیم سیاسی» در مرکز همایش¬های غدیر با ارایه دکتر سید علی قادری و دبیر علمی دکتر علی اکبری¬معلم و با حضور اساتید و فرهیختگان حوزه و دانشگاه برگزار شد.
نشستها و همایشها
تأملی بر نظریه زمینه سازی ظهور (امکان یا امتناع)
پایگاه اطلاع رسانی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی(ایسکا): نشست علمی تأملی بر نظریه زمینه سازی ظهور (امکان یا امتناع) با حضور اساتید ارائه دهنده: حجت الاسلام و المسلمین دکتر بهروزی لک و حجت الاسلام دکتر الهی نژاد و اساتید منتقد: حجت الاسلام و المسلمین استاد کلباسی و حجت الاسلام والمسلمین استاد پورسیدآقایی و دبیر علمی: حجت الاسلام و المسلمین دکتر سلیمیان برگزار شد.
با همکاری پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی
همایش یک‌روزۀ «گفت‌وگو برای زندگی: بازخوانی تجربۀ امام موسی صدر» در سالن همایش پژوهشگاه برگزار می‌شود
پایگاه اطلاع رسانی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی(ایسکا): همایش یک‌روزۀ «گفت‌وگو برای زندگی: بازخوانی تجربۀ امام موسی صدر» با همکاری پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامیِ دفتر تبلیغات اسلامی قم و مؤسسۀ فرهنگی تحقیقاتی امام موسی صدر روز چهارشنبه، ۲۸ بهمن ۱۳۹۴ از ساعت ۹ تا ۱۲ پیش از ظهر در سالن همایش پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی(قم، ابتدای خیابان معلم) برگزار خواهد شد.

پژوهشکده فلسفه و کلام اسلامی
وظیفه گرایی اخلاق کانت - حسین اترک
کتاب حاضر به تبیین، بررسی و نقد یکی از مهم‌ترین نظریه‌های اخلاقی می‌پردازد. ایمانوئل کانت، با توجه به نیت فاعل و دخالت‌دادن آن در ارزش اخلاقی عمل، ذاتی‌دانستن اوصاف درستی و نادرستی برای اعمال و دخیل‌ ندانستن نتایج در آنها و ارائۀ اصل صوری ناظر به وظیفه، یک نظریۀ اخلاقیِ وظیفه‌گرایانۀ ناب و تمام‌عیار عرضه کرد. گرچه نظریۀ وظیفه‌گرایی اخلاقی به حوزۀ اخلاق هنجاری مربوط است، کانت مباحث فرا‌اخلاقی مهمی دارد که تأثیر مستقیمی در نظریۀ هنجاری او داشته است. ویژگی کتاب حاضر توجه به مباحث فرا‌اخلاقی نظریۀ کانت در کنار مباحث هنجاری اوست. همچنین، با پرداختن به پیش‌فرض‌های وظیفه‌گرایی کانت و لوازم نظری و عملی او تلاش شده است نگاه جامعی به نظریۀ او صورت گیرد.
مرکز فرهنگ و معارف قرآن
نظریه وحدت موضوعی سوره های قرآن نگرش ها و چالش ها - سید علی اکبر حسینی
تناسب آیات و سوره‌های قرآن از جمله مباحث مهم در حوزه اسلوب قرآن است. نقش مؤثر و فزاینده آن موضوع در تفسیر و فهم قرآن، موجب شده در دانشی مستقل به‌بحث و نظر درآید. در این دانش بیش از بیست گونه مناسبت میان سوره‌ها و آیات قرآن مدار توجه قرار گرفته است. «ارتباط و پیوستگی معنایی تمامی آیات یک سوره» از مهم‌ترین گونه‌های تناسب میان آیات است، که به نظریة وحدت موضوعی شهرت دارد. تحقیق حاضر دیدگاه مزبور را به‌تفصیل بررسی و نقد می‌کند.
پژوهشکده تاریخ و سیره اهل‌بیت(ع)
نهاد ولایت عهدی در خلافت اموی و عصر اول عباسی - عباس احمدوند
ولایت عهدی یکی از ارکان نظام خلافت است که نخستین بار در دوره امویان شکل گرفت و طی سده‌های متوالی در عرصه‌های مختلف قدرت، اختیارات، آداب و تشریفات آن، تحولاتی پدید آمد. در تحقیق حاضر ضمن بررسی این تحولات، به پیامدهای سیاسی، اداری، فرهنگی و مالی این نهاد در دوره اموی (40-132ق) و عصر اول عباسی (132-232ق) پرداخته شده است.
پژوهشکده فلسفه و کلام اسلامی
نوبختیان - سیدعلی حسینی‌زاده خضرآباد
ابو‌سهل و ابو‌محمد نوبختی از برجستهترین متکلمان امامیه در عصر غیبت صغرا هستند. آنان پس از افول مدرسۀ کلامیِ کوفه، در محیط معتزلیِ بغداد، مدرسۀ کلامیِ امامیه را پایه‌گذاری کردند که رونق دوبارۀ کلام امامیه را در‌پی‌داشت. کلام نوبختیان در روش و محتوا تفاوت‌هایی با مدرسه کلامیِ کوفه داشت. آنان سر‌آغازی بر مدرسۀ کلامیِ امامیه در بغداد ‌هستند که به دست شیخ مفید، شاگرد با واسطۀ آنان، و در ادامه با سید‌مرتضی به بلوغ کامل رسید. روش و محتوای فکری این مدرسه سال‌ها کلام رسمیِ امامیه را نمایندگی می‌کرد. از‌این‌رو، شناخت زندگی و آثار آنان در درک بهتر تاریخ کلام امامیه به‌خصوص در دوران غیبت صغرا یاری‌رسان است. در این اثر نویسنده تلاش نموده با تکیه بر گزارش‌های پراکندۀ برجای‌مانده از اندیشه‌های نوبختیان در منابع و با توجه به عناوین آثار آنان که در اختیار نیست تا حد ‌امکان مجموعه‌ای از اندیشه‌ها و آرای کلامی آنان را بازیابی نماید و نسبتِ آن اندیشه‌ها را با مدرسۀ کلامیِ کوفه و مدرسة کلامیِ معتزله بسنجد.

  • گزارش تصویری
  • گفتگوهای علمی