• اخبار
  • نشست و همایش
  • معرفی آثار
  • دسترسی سریع
  • شبکه‌های اجتماعی

به روز رسانی کتابخانه دیجیتالی مرکز اطلاعات و مدارک اسلامی:
فرمت گذاری و فهرست نویسی چند اثر قرآنی و فقهی
پایگاه اطلاع رسانی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی(ایسکا): همزمان با ماه بهار قرآن، کتابخانه دیجیتالی مرکز اطلاعات و مدارک اسلامی با موضوعات قرآنی، اهل بیت، فقهی و فلسفی به روز شد.
نمایشگاه بین المللی قرآن کریم
مراسم رونمایی از آثار جدید مرکز فرهنگ و معارف قرآن پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی برگزار شد
پایگاه اطلاع رسانی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی(ایسکا): 9 اثر مکتوب و یک نرم افزار از آثار جدید مرکز فرهنگ و معارف قرآن پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی، طی مراسمی در نمایشگاه بین المللی قرآن کریم رونمایی شد.
مراسم اختتامیه چهارمین نمایشگاه قرآن و عترت استان قم
تقدیر از غرفه پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی
پایگاه اطلاع رسانی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی(ایسکا): غرفه پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی در چهارمین نمایشگاه قرآن و عترت، مورد تقدیر قرار گرفت. چهارمین نمایشگاه قرآن و عترت همچون سالهای قبل، از ابتدای ماه مبارک رمضان به مدت 15 روز در محل دائمی نمایشگاه‌های استان قم، انتهای خیابان خاکفرج دایر بود، و همزمان با مولود سبط اکبر امام حسن مجتبی (ع) به کار خود پایان داد.
در مراسم اختتامیه چهارمین نمایشگاه قرآن و عترت استان قم مطرح شد؛
برپایی نمایشگاه جامع بین المللی کتاب برای نخستین بار در استان قم
پایگاه اطلاع رسانی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی(ایسکا): به گزارش خبرگزاری رسا، حجت الاسلام عباس دانشی در مراسم اختتامیه چهارمین نمایشگاه قرآن و عترت استان قم که شامگاه سه شنبه در سالن نمایشگاه بین المللی این استان برگزار شد، گفت: این رویداد عظیم و معنوی امسال در مکان مناسبی نسبت به سال های گذشته برگزار شد.
در پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی؛
هم اندیشی تخصصی مطالعات قرآن و تمدن برگزار شد
پایگاه اطلاع رسانی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی(ایسکا): در این هم اندیشی که در پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی برگزار شد، اساتید مهدوی راد، سبحانی، و بهجت پور سخنرانی کردند و دیگر اساتید حاضر آقایان الویری، میرزایی، بادکوبه، پیروزمند، بیات و دیگر فضلای حاضر در جلسه به طرح ایده ها و ملاحظات خود پرداختند.
چهارشنبه دوم تیرماه در نمایشگاه بین المللی قرآن تهران برگزار می شود؛
مراسم رونمایی از برنامه جدید نرم افزار پرسمانهای قرآنی پژوهشگاه
پایگاه اطلاع رسانی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی(ایسکا): مراسم رونمایی از برنامه جدید نرم افزار پرسمانهای قرآنی و نیز آثار جدید مرکز فرهنگ و معارف قرآن پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی با حضور ریاست محترم پژوهشگاه و دیگر مسؤلین پژوهشگاه در محل غرفه این مرکز واقع در بخش حوزوی بیست و چهارمین نمایشگاه بین المللی قرآن کریم برگزار می گردد.
مدیر گروه‌ فرهنگ‌نامه‌ها و معاجم قرآنی پژوهشگاه خبر داد؛
انتشار بزرگ‌ترین معجم موضوعات و مفاهیم قرآن به زبان اردو
پایگاه اطلاع رسانی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی(ایسکا): حجت‌الاسلام دکتر عیسی عیسی‌زاده، مدیر گروه‌ فرهنگ‌نامه‌ها و معاجم قرآنی از انتشار جلد سوم از بزرگ‌ترین معجم موضوعات و مفاهیم قرآن به زبان اردو، از سوی مؤسسه امام المنتظر خبر داد.

سومین پیش‌نشست همایش بین‌المللی گفت‌وگوهای ایران و جهان عرب؛
اولویت گفت‌وگو و مفاهمه میان ملت‌ها
پایگاه اطلاع رسانی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی(ایسکا): سومین پیش‌نشست «گفت‌وگوهای فرهنگی ایران و جهان عرب» به همت رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران، دانشکده حقوق و علوم سیاسی دانشگاه ملی لبنان و مرکز تمدنی برای توسعه اندیشه اسلامی، با حضور شخصیت‌های فرهنگی از کشورهای لبنان، ایران، سوریه، مصر، عراق و اردن، یازدهم اسفندماه ساعت ۹ صبح در دانشگاه ملی لبنان در بیروت برگزار شد.
به همت گروه علوم سیاسی پژوهشکده علوم و اندیشه سیاسی
نشست علمی «انقلاب اسلامی و تحول مفاهیم سیاسی» برگزار شد
پایگاه اطلاع رسانی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی(ایسکا): پنجشنبه مورخ 15 بهمن ماه 1394 نشست علمی «انقلاب اسلامی و تحول مفاهیم سیاسی» در مرکز همایش¬های غدیر با ارایه دکتر سید علی قادری و دبیر علمی دکتر علی اکبری¬معلم و با حضور اساتید و فرهیختگان حوزه و دانشگاه برگزار شد.
نشستها و همایشها
تأملی بر نظریه زمینه سازی ظهور (امکان یا امتناع)
پایگاه اطلاع رسانی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی(ایسکا): نشست علمی تأملی بر نظریه زمینه سازی ظهور (امکان یا امتناع) با حضور اساتید ارائه دهنده: حجت الاسلام و المسلمین دکتر بهروزی لک و حجت الاسلام دکتر الهی نژاد و اساتید منتقد: حجت الاسلام و المسلمین استاد کلباسی و حجت الاسلام والمسلمین استاد پورسیدآقایی و دبیر علمی: حجت الاسلام و المسلمین دکتر سلیمیان برگزار شد.
با همکاری پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی
همایش یک‌روزۀ «گفت‌وگو برای زندگی: بازخوانی تجربۀ امام موسی صدر» در سالن همایش پژوهشگاه برگزار می‌شود
پایگاه اطلاع رسانی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی(ایسکا): همایش یک‌روزۀ «گفت‌وگو برای زندگی: بازخوانی تجربۀ امام موسی صدر» با همکاری پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامیِ دفتر تبلیغات اسلامی قم و مؤسسۀ فرهنگی تحقیقاتی امام موسی صدر روز چهارشنبه، ۲۸ بهمن ۱۳۹۴ از ساعت ۹ تا ۱۲ پیش از ظهر در سالن همایش پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی(قم، ابتدای خیابان معلم) برگزار خواهد شد.

پژوهشکده فلسفه و کلام اسلامی
وظیفه گرایی اخلاق کانت - حسین اترک
کتاب حاضر به تبیین، بررسی و نقد یکی از مهم‌ترین نظریه‌های اخلاقی می‌پردازد. ایمانوئل کانت، با توجه به نیت فاعل و دخالت‌دادن آن در ارزش اخلاقی عمل، ذاتی‌دانستن اوصاف درستی و نادرستی برای اعمال و دخیل‌ ندانستن نتایج در آنها و ارائۀ اصل صوری ناظر به وظیفه، یک نظریۀ اخلاقیِ وظیفه‌گرایانۀ ناب و تمام‌عیار عرضه کرد. گرچه نظریۀ وظیفه‌گرایی اخلاقی به حوزۀ اخلاق هنجاری مربوط است، کانت مباحث فرا‌اخلاقی مهمی دارد که تأثیر مستقیمی در نظریۀ هنجاری او داشته است. ویژگی کتاب حاضر توجه به مباحث فرا‌اخلاقی نظریۀ کانت در کنار مباحث هنجاری اوست. همچنین، با پرداختن به پیش‌فرض‌های وظیفه‌گرایی کانت و لوازم نظری و عملی او تلاش شده است نگاه جامعی به نظریۀ او صورت گیرد.
مرکز فرهنگ و معارف قرآن
نظریه وحدت موضوعی سوره های قرآن نگرش ها و چالش ها - سید علی اکبر حسینی
تناسب آیات و سوره‌های قرآن از جمله مباحث مهم در حوزه اسلوب قرآن است. نقش مؤثر و فزاینده آن موضوع در تفسیر و فهم قرآن، موجب شده در دانشی مستقل به‌بحث و نظر درآید. در این دانش بیش از بیست گونه مناسبت میان سوره‌ها و آیات قرآن مدار توجه قرار گرفته است. «ارتباط و پیوستگی معنایی تمامی آیات یک سوره» از مهم‌ترین گونه‌های تناسب میان آیات است، که به نظریة وحدت موضوعی شهرت دارد. تحقیق حاضر دیدگاه مزبور را به‌تفصیل بررسی و نقد می‌کند.
پژوهشکده تاریخ و سیره اهل‌بیت(ع)
نهاد ولایت عهدی در خلافت اموی و عصر اول عباسی - عباس احمدوند
ولایت عهدی یکی از ارکان نظام خلافت است که نخستین بار در دوره امویان شکل گرفت و طی سده‌های متوالی در عرصه‌های مختلف قدرت، اختیارات، آداب و تشریفات آن، تحولاتی پدید آمد. در تحقیق حاضر ضمن بررسی این تحولات، به پیامدهای سیاسی، اداری، فرهنگی و مالی این نهاد در دوره اموی (40-132ق) و عصر اول عباسی (132-232ق) پرداخته شده است.
پژوهشکده فلسفه و کل�م اسلامی
نوبختیان - سیدعلی حسینی‌زاده خضرآباد
ابو‌سهل و ابو‌محمد نوبختی از برجستهترین متکلمان امامیه در عصر غیبت صغرا هستند. آنان پس از افول مدرسۀ کلامیِ کوفه، در محیط معتزلیِ بغداد، مدرسۀ کلامیِ امامیه را پایه‌گذاری کردند که رونق دوبارۀ کلام امامیه را در‌پی‌داشت. کلام نوبختیان در روش و محتوا تفاوت‌هایی با مدرسه کلامیِ کوفه داشت. آنان سر‌آغازی بر مدرسۀ کلامیِ امامیه در بغداد ‌هستند که به دست شیخ مفید، شاگرد با واسطۀ آنان، و در ادامه با سید‌مرتضی به بلوغ کامل رسید. روش و محتوای فکری این مدرسه سال‌ها کلام رسمیِ امامیه را نمایندگی می‌کرد. از‌این‌رو، شناخت زندگی و آثار آنان در درک بهتر تاریخ کلام امامیه به‌خصوص در دوران غیبت صغرا یاری‌رسان است. در این اثر نویسنده تلاش نموده با تکیه بر گزارش‌های پراکندۀ برجای‌مانده از اندیشه‌های نوبختیان در منابع و با توجه به عناوین آثار آنان که در اختیار نیست تا حد ‌امکان مجموعه‌ای از اندیشه‌ها و آرای کلامی آنان را بازیابی نماید و نسبتِ آن اندیشه‌ها را با مدرسۀ کلامیِ کوفه و مدرسة کلامیِ معتزله بسنجد.

  • گزارش تصویری
  • گفتگوهای علمی

Guest (PortalGuest)

پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامي - دفتر تبليغات اسلامي حوزه علميه قم
Powered By Sigma ITID.