• اخبار
  • نشست و همایش
  • معرفی آثار
  • دسترسی سریع
  • شبکه‌های اجتماعی

برایند محتوایی و فنی پژوهشکده مدیریت اطلاعات و مدارک اسلامی
پایگاه مدیریت اطلاعات علوم اسلامی رونمایی شد
پایگاه اطلاع رسانی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی(ایسکا): پایگاه مدیریت اطلاعات علوم اسلامی در چهار بخش اصطلاح نامه، فرهنگ نامه، نمایه و منابع با حضور رئیس پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی رونمایی شد.
در جلسه مشترک چهارشنبه 30 فروردین برگزار شد؛
بررسی و تحلیل نرم افزار ثبت فرایند طرح های پژوهشی
پایگاه اطلاع رسانی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی(ایسکا): به منظور بررسی و تحلیل نرم افزار ثبت فرایند طرح های پژوهشی، جلسه ای با حضور برخی مدیران معاونت پژوهشی پژوهشگاه و کارشناسان مرکز برنامه ریزی و نظارت راهبردی دفتر تبلیغات اسلامی حوزه برگزار شد.
سه شنبه 29 فروردین ماه در کشور عراق؛
دیدار رئیس پژوهشکده تاریخ و سیره اهل بیت پژوهشگاه و هیات همراه با نماینده مقام معظم رهبری در عراق
پایگاه اطلاع رسانی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی (ایسکا): حجت الاسلام و المسلمین دکتر حمیدرضا مطهری رئیس پژوهشکده تاریخ و سیره اهل بیت علیهم السلام و هیات همراه در جریان سفر به کشور عراق برای برگزاری هر چه مطلوب تر همایش «سیره و زمانه امام هادی علیه السلام» با آیت الله حسینی دیدار کردند.
به همت پژوهشکده مدیریت اطلاعات و مدارک اسلامی انجام می‌شود:
رونمایی از پایگاه مدیریت اطلاعات علوم اسلامی
پایگاه اطلاع رسانی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی(ایسکا): به منظور سامانمند کردن تدوین و سازماندهی اطلاعات و دانش در حوزه علوم اسلامی، پایگاه مدیریت اطلاعات علوم اسلامی با حضور حجت الاسلام والمسلمین دکتر نجف لک زایی معاون پژوهش دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم و ریاست پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی و جناب آقای دکتر مازیار امیرحسینی رونمایی  می شود.
چهارشنبه 30 فروردین در پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی برگزار می گردد؛
میزگرد علمی مذهب و نقش آن در بازسازی علوم اجتماعی؛
پایگاه اطلاع رسانی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی(ایسکا): میزگرد علمی با عنوان مذهب و نقش آن در بازسازی علوم اجتماعی، توسط پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی و قطب بیناد های نظری دفتر تبلیغات اسلامی برگزار می گردد.
در پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی برگزار می شود؛
میزگرد بررسی اندیشه های لاتور
پایگاه اطلاع رسانی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی(ایسکا): میزگرد علمی با عنوان بررسی اندیشه های لاتور، توسط پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی و قطب بنیادهای نظری دفتر تبلیغات اسلامی برگزار می گردد.
آیت الله اعرافی در جمع مسئولان مجله حوزه:
تولیدات حوزه ، ترجمه و در عرصه بین المللی توزیع شود
پایگاه اطلاع رسانی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی(ایسکا): آیت الله اعرافی در نشستی با مسئولان مجله حوزه که در پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی برگزار شد، ضمن تبریک حلول سال جدید، ماه رجب و اعیاد این ماه، اظهارداشت: در ابتدا از تمام عزیزانی که در بنیانگذاری دفتر تبلیغات اسلامی از امام عزیز، رهبری معظم و بزرگان بسیاری که در مدیریت ها، شوراها و بخش های گوناگون، کارگزار این دستگاه عظیم بوده اند، تقدیر و تشکر داریم.

برگزار شد؛
گزارش کرسی ترویجی اصالت و اخلاق سازمانی؛ تحلیلی از منظر نظریه خودتعیین گری
پایگاه اطلاع رسانی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی(ایسکا): کرسی ترویجی اصالت و اخلاق سازمانی؛ تحلیلی از منظر نظریه خودتعیین گری با ارائه دکتر سیدبابک علوی در پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی برگزار شد. نوشتار حاضر، متن کامل این گزارش می باشد.
با حضور دکتر عیسی نیا مؤلف کتاب برگزار شد؛
جلسه نقد کتاب «استقلال حوزه علمیه و دولت جمهوری اسلامی ایران»
پایگاه اطلاع رسانی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی(ایسکا): اواخر آذرماه، دفتر مباحثات، میزبان دکتر رضا عیسی‌نیا عضو هیئت علمی پژوهشگاه علوم و فرهنگی اسلامی بود. در این جلسه کتاب اخیر دکتر عیسی نیا با عنوان: «استقلال حوزه علمیه و دولت جمهوری اسلامی ایران» مورد نقد و بررسی قرار گرفت.
برگزار شد؛
کرسی نقد کتاب بررسی آثار هماوردنمایان با قرآن در قرن اخیر
پایگاه اطلاع رسانی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی(ایسکا): کرسی نقد کتاب «بررسی آثار هماوردنمایان با قرآن در قرن اخیر» با حضور آقایان حجج اسلام دکتر محمدعلی محمدی (مؤلف)، دکتر علی مدبّر (ناقد)، دکتر عیسی عیسی‌زاده (دبیر علمی) و نیز بعضی اعضای هیئت علمی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی، چهارشنبه ۲۳/۴/۱۳۹۵ در سالن جلسات پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی برگزار گردید.
برگزار شد؛
کارگاه علمی رویکردهای نوین در بازنمایی اطلاعات
پایگاه اطلاع رسانی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی(ایسکا): نخستین کارگاه علمی مرکز اطلاعات و مدارک اسلامی در سال جاری، با همکاری اداره همکاری‌های علمی و پژوهشی، در سالن کنفرانس مرکز همایش‌های غدیر دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم برگزار شد. سخنرانان این کارگاه آقایان دکتر عبدالرضا نوروزی (عضو هیات علمی و مدیر گروه علم اطلاعات و دانش شناسی و مدیر کل دفتر برنامه ریزی و هماهنگی امور آموزشی دانشگاه شاهد)، دکتر سید مهدی طاهری ( عضو هیات علمی و استادیار گروه علم اطلاعات و دانش شناسی و مدیر کتابخانه مرکزی و مرکز اسناد دانشگاه علامه طباطبایی) و حجت الاسلام و المسلمین سید تقی واردی (عضو هیات علمی و مدیر گروه پژوهشی نمایه سازی و فهرست نویسی مرکز اطلاعات و مدارک اسلامی) بودند.

پژوهشکده فلسفه و کلام اسلامی
وظیفه گرایی اخلاق کانت - حسین اترک
کتاب حاضر به تبیین، بررسی و نقد یکی از مهم‌ترین نظریه‌های اخلاقی می‌پردازد. ایمانوئل کانت، با توجه به نیت فاعل و دخالت‌دادن آن در ارزش اخلاقی عمل، ذاتی‌دانستن اوصاف درستی و نادرستی برای اعمال و دخیل‌ ندانستن نتایج در آنها و ارائۀ اصل صوری ناظر به وظیفه، یک نظریۀ اخلاقیِ وظیفه‌گرایانۀ ناب و تمام‌عیار عرضه کرد. گرچه نظریۀ وظیفه‌گرایی اخلاقی به حوزۀ اخلاق هنجاری مربوط است، کانت مباحث فرا‌اخلاقی مهمی دارد که تأثیر مستقیمی در نظریۀ هنجاری او داشته است. ویژگی کتاب حاضر توجه به مباحث فرا‌اخلاقی نظریۀ کانت در کنار مباحث هنجاری اوست. همچنین، با پرداختن به پیش‌فرض‌های وظیفه‌گرایی کانت و لوازم نظری و عملی او تلاش شده است نگاه جامعی به نظریۀ او صورت گیرد.
مرکز فرهنگ و معارف قرآن
نظریه وحدت موضوعی سوره های قرآن نگرش ها و چالش ها - سید علی اکبر حسینی
تناسب آیات و سوره‌های قرآن از جمله مباحث مهم در حوزه اسلوب قرآن است. نقش مؤثر و فزاینده آن موضوع در تفسیر و فهم قرآن، موجب شده در دانشی مستقل به‌بحث و نظر درآید. در این دانش بیش از بیست گونه مناسبت میان سوره‌ها و آیات قرآن مدار توجه قرار گرفته است. «ارتباط و پیوستگی معنایی تمامی آیات یک سوره» از مهم‌ترین گونه‌های تناسب میان آیات است، که به نظریة وحدت موضوعی شهرت دارد. تحقیق حاضر دیدگاه مزبور را به‌تفصیل بررسی و نقد می‌کند.
پژوهشکده تاریخ و سیره اهل‌بیت(ع)
نهاد ولایت عهدی در خلافت اموی و عصر اول عباسی - عباس احمدوند
ولایت عهدی یکی از ارکان نظام خلافت است که نخستین بار در دوره امویان شکل گرفت و طی سده‌های متوالی در عرصه‌های مختلف قدرت، اختیارات، آداب و تشریفات آن، تحولاتی پدید آمد. در تحقیق حاضر ضمن بررسی این تحولات، به پیامدهای سیاسی، اداری، فرهنگی و مالی این نهاد در دوره اموی (40-132ق) و عصر اول عباسی (132-232ق) پرداخته شده است.
پژوهشکده فلسفه و کلام اسلامی
نوبختیان - سیدعلی حسینی‌زاده خضرآباد
ابو‌سهل و ابو‌محمد نوبختی از برجستهترین متکلمان امامیه در عصر غیبت صغرا هستند. آنان پس از افول مدرسۀ کلامیِ کوفه، در محیط معتزلیِ بغداد، مدرسۀ کلامیِ امامیه را پایه‌گذاری کردند که رونق دوبارۀ کلام امامیه را در‌پی‌داشت. کلام نوبختیان در روش و محتوا تفاوت‌هایی با مدرسه کلامیِ کوفه داشت. آنان سر‌آغازی بر مدرسۀ کلامیِ امامیه در بغداد ‌هستند که به دست شیخ مفید، شاگرد با واسطۀ آنان، و در ادامه با سید‌مرتضی به بلوغ کامل رسید. روش و محتوای فکری این مدرسه سال‌ها کلام رسمیِ امامیه را نمایندگی می‌کرد. از‌این‌رو، شناخت زندگی و آثار آنان در درک بهتر تاریخ کلام امامیه به‌خصوص در دوران غیبت صغرا یاری‌رسان است. در این اثر نویسنده تلاش نموده با تکیه بر گزارش‌های پراکندۀ برجای‌مانده از اندیشه‌های نوبختیان در منابع و با توجه به عناوین آثار آنان که در اختیار نیست تا حد ‌امکان مجموعه‌ای از اندیشه‌ها و آرای کلامی آنان را بازیابی نماید و نسبتِ آن اندیشه‌ها را با مدرسۀ کلامیِ کوفه و مدرسة کلامیِ معتزله بسنجد.

  • گزارش تصویری
  • گفتگوهای علمی

Guest (PortalGuest)

پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامي - دفتر تبليغات اسلامي حوزه علميه قم
مجری سایت : شرکت سیگما