• اخبار
  • نشست و همایش
  • معرفی آثار
  • دسترسی سریع
  • شبکه‌های اجتماعی

در بیست و ششمین روز از ماه مبارک رمضان؛
بیانات مقام معظم رهبری در دیدار جمعی از استادان، نخبگان و پژوهشگران دانشگاه‌ها
پایگاه اطلاع رسانی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی(ایسکا): حضرت آیت الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی عصر روز چهارشنبه 31 خرداد در نشستی با صدها نفر از استادان، اعضای هیأت های علمی، پژوهشگران و نخبگان دانشگاهی که بیش از دو ساعت به طول انجامید، ضمن اشاره به روز جهانی قدس به بحث درباره مسئولیّت معلّمی و مسئولیّت استادی پرداختند. مشروح سخنرانی ایشان در ادامه می آید.
عضو هیات علمی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی در گفت‌وگوی مشروح با خبرگزاری فارس:
جمهوری اسلامی تلفیقی از نظریه ولایت‌فقیه انتصابی و انتخابی است
پایگاه اطلاع رسانی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی(ایسکا): دکتر شریف لک‌زایی عضو هیأت علمی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی در گفت‌وگو با خبرگزاری فارس بیان داشت: «مشروعیت» در هر جایی که گروهی از مردم برای انجام عملی براساس نقش‌های اجتماعی خویش گرد آیند، طرح می‌شود. اقتدار مشروع، اقتداری است که از جانب کسانی که تحت کاربرد آن قرار می‌گیرند، معتبر یا موجه تلقی شود. چنین اقتداری، قانونی، عادلانه و بر حق شناخته می‌شود.
عضو هیات علمی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی در برنامه تلویزیونی راز پاسخ داد؛
چرا از صدر و نظام فکری او چیزی نمی‌دانیم؟
پایگاه اطلاع رسانی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی(ایسکا): پانزدهمین شب برنامه راز به نام شهید محمدباقر صدر به روی آنتن رفت. حجج اسلام سیدامید موذنی و سعید بهمنی عضو هیات علمی پژوهشکده فرهنگ و معارف قرآن کریم پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی، مهمانان نادر طالب‌زاده در این برنامه بودند. موضوع هم نظام فکری و اندیشه‌ای شهید صدر بود.
در مراسم اختتامیه بیست و پنجمین نمایشگاه بین المللی قرآن کریم
غرفه پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی برگزیده شد
پایگاه اطلاع رسانی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی(ایسکا): در مراسم اختتامیه بیست و پنجمین نمایشگاه بین المللی قرآن کریم که در محل نمایشگاه در مصلای بزرگ امام خمینی(ره) برگزار شد، غرفه پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی به عنوان غرفه برتر بخش حوزوی بیست و پنجمین نمایشگاه بین المللی قرآن کریم شناخته شد.
در حاشیه بیست و پنجمین نمایشگاه بین المللی قرآن برگزار شد؛
کرسی ترویجی راهکارهای ترویج فرهنگ عفاف و حجاب
پایگاه اطلاع رسانی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی(ایسکا): کرسی ترویجی عرضه و نقد ایده علمی «راهکارهای ترویج فرهنگ عفاف و حجاب» عصر روز یکشنبه ۲۱ خرداد ۹۶ با حضور حجت‌الاسلام والمسلمین عیسی عیسی زاده، ارائه دهنده، حجت الاسلام والمسلمین محمدمهدی فیروزمهر، ناقد و حجت الاسلام والمسلمین محمد سحرخوان، دبیر علمی این جلسه، در حاشیه بیست و پنجمین نمایشگاه بین المللی قرآن برگزار شد.
یادداشت محقق پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی به مناسب شهادت امام علی علیه السلام؛
خسارت‌های جبران‌ناپذیر شهادت مولای متقیان
پایگاه اطلاع رسانی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی(ایسکا): بر اساس گزارش‌های منابع کهن و معتبر تاریخی و روایی، امیرمؤمنان(ع) در شب نوزدهم ماه مبارک رمضان با شمشیر مسموم ابن ملجم مرادی که بر فرق سر مبارک فرود آمد، در مسجد کوفه ضربت خورد و درشب بیست و یکم [ آن ماه،] شب جمعه، از سال چهلم هجرت، به فیض شهادت رسید.
آیت الله مقتدایی در جلسه رونمایی از جدیدترین آثار پژوهشکده فرهنگ و معارف قرآن پژوهشگاه؛
آثار پژوهشکده فرهنگ و معارف قرآن از افتخارات حوزه علمیه قم محسوب می‌شود
پایگاه اطلاع رسانی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی(ایسکا): جدیدترین آثار مکتوب و نرم افزاری پژوهشکده فرهنگ و معارف قرآن پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی با حضور آیت‌الله مرتضی مقتدایی عضو مجلس خبرگان رهبری در حاشیه بیست و پنجمین نمایشگاه بین‌المللی قرآن کریم رونمایی شد.

برگزار شد؛
گزارش کرسی ترویجی اصالت و اخلاق سازمانی؛ تحلیلی از منظر نظریه خودتعیین گری
پایگاه اطلاع رسانی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی(ایسکا): کرسی ترویجی اصالت و اخلاق سازمانی؛ تحلیلی از منظر نظریه خودتعیین گری با ارائه دکتر سیدبابک علوی در پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی برگزار شد. نوشتار حاضر، متن کامل این گزارش می باشد.
با حضور دکتر عیسی نیا مؤلف کتاب برگزار شد؛
جلسه نقد کتاب «استقلال حوزه علمیه و دولت جمهوری اسلامی ایران»
پایگاه اطلاع رسانی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی(ایسکا): اواخر آذرماه، دفتر مباحثات، میزبان دکتر رضا عیسی‌نیا عضو هیئت علمی پژوهشگاه علوم و فرهنگی اسلامی بود. در این جلسه کتاب اخیر دکتر عیسی نیا با عنوان: «استقلال حوزه علمیه و دولت جمهوری اسلامی ایران» مورد نقد و بررسی قرار گرفت.
برگزار شد؛
کرسی نقد کتاب بررسی آثار هماوردنمایان با قرآن در قرن اخیر
پایگاه اطلاع رسانی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی(ایسکا): کرسی نقد کتاب «بررسی آثار هماوردنمایان با قرآن در قرن اخیر» با حضور آقایان حجج اسلام دکتر محمدعلی محمدی (مؤلف)، دکتر علی مدبّر (ناقد)، دکتر عیسی عیسی‌زاده (دبیر علمی) و نیز بعضی اعضای هیئت علمی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی، چهارشنبه ۲۳/۴/۱۳۹۵ در سالن جلسات پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی برگزار گردید.
برگزار شد؛
کارگاه علمی رویکردهای نوین در بازنمایی اطلاعات
پایگاه اطلاع رسانی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی(ایسکا): نخستین کارگاه علمی مرکز اطلاعات و مدارک اسلامی در سال جاری، با همکاری اداره همکاری‌های علمی و پژوهشی، در سالن کنفرانس مرکز همایش‌های غدیر دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم برگزار شد. سخنرانان این کارگاه آقایان دکتر عبدالرضا نوروزی (عضو هیات علمی و مدیر گروه علم اطلاعات و دانش شناسی و مدیر کل دفتر برنامه ریزی و هماهنگی امور آموزشی دانشگاه شاهد)، دکتر سید مهدی طاهری ( عضو هیات علمی و استادیار گروه علم اطلاعات و دانش شناسی و مدیر کتابخانه مرکزی و مرکز اسناد دانشگاه علامه طباطبایی) و حجت الاسلام و المسلمین سید تقی واردی (عضو هیات علمی و مدیر گروه پژوهشی نمایه سازی و فهرست نویسی مرکز اطلاعات و مدارک اسلامی) بودند.

پژوهشکده فلسفه و کلام اسلامی
وظیفه گرایی اخلاق کانت - حسین اترک
کتاب حاضر به تبیین، بررسی و نقد یکی از مهم‌ترین نظریه‌های اخلاقی می‌پردازد. ایمانوئل کانت، با توجه به نیت فاعل و دخالت‌دادن آن در ارزش اخلاقی عمل، ذاتی‌دانستن اوصاف درستی و نادرستی برای اعمال و دخیل‌ ندانستن نتایج در آنها و ارائۀ اصل صوری ناظر به وظیفه، یک نظریۀ اخلاقیِ وظیفه‌گرایانۀ ناب و تمام‌عیار عرضه کرد. گرچه نظریۀ وظیفه‌گرایی اخلاقی به حوزۀ اخلاق هنجاری مربوط است، کانت مباحث فرا‌اخلاقی مهمی دارد که تأثیر مستقیمی در نظریۀ هنجاری او داشته است. ویژگی کتاب حاضر توجه به مباحث فرا‌اخلاقی نظریۀ کانت در کنار مباحث هنجاری اوست. همچنین، با پرداختن به پیش‌فرض‌های وظیفه‌گرایی کانت و لوازم نظری و عملی او تلاش شده است نگاه جامعی به نظریۀ او صورت گیرد.
مرکز فرهنگ و معارف قرآن
نظریه وحدت موضوعی سوره های قرآن نگرش ها و چالش ها - سید علی اکبر حسینی
تناسب آیات و سوره‌های قرآن از جمله مباحث مهم در حوزه اسلوب قرآن است. نقش مؤثر و فزاینده آن موضوع در تفسیر و فهم قرآن، موجب شده در دانشی مستقل به‌بحث و نظر درآید. در این دانش بیش از بیست گونه مناسبت میان سوره‌ها و آیات قرآن مدار توجه قرار گرفته است. «ارتباط و پیوستگی معنایی تمامی آیات یک سوره» از مهم‌ترین گونه‌های تناسب میان آیات است، که به نظریة وحدت موضوعی شهرت دارد. تحقیق حاضر دیدگاه مزبور را به‌تفصیل بررسی و نقد می‌کند.
پژوهشکده تاریخ و سیره اهل‌بیت(ع)
نهاد ولایت عهدی در خلافت اموی و عصر اول عباسی - عباس احمدوند
ولایت عهدی یکی از ارکان نظام خلافت است که نخستین بار در دوره امویان شکل گرفت و طی سده‌های متوالی در عرصه‌های مختلف قدرت، اختیارات، آداب و تشریفات آن، تحولاتی پدید آمد. در تحقیق حاضر ضمن بررسی این تحولات، به پیامدهای سیاسی، اداری، فرهنگی و مالی این نهاد در دوره اموی (40-132ق) و عصر اول عباسی (132-232ق) پرداخته شده است.
پژوهشکده فلسفه و کلام اسلامی
نوبختیان - سیدعلی حسینی‌زاده خضرآباد
ابو‌سهل و ابو‌محمد نوبختی از برجستهترین متکلمان امامیه در عصر غیبت صغرا هستند. آنان پس از افول مدرسۀ کلامیِ کوفه، در محیط معتزلیِ بغداد، مدرسۀ کلامیِ امامیه را پایه‌گذاری کردند که رونق دوبارۀ کلام امامیه را در‌پی‌داشت. کلام نوبختیان در روش و محتوا تفاوت‌هایی با مدرسه کلامیِ کوفه داشت. آنان سر‌آغازی بر مدرسۀ کلامیِ امامیه در بغداد ‌هستند که به دست شیخ مفید، شاگرد با واسطۀ آنان، و در ادامه با سید‌مرتضی به بلوغ کامل رسید. روش و محتوای فکری این مدرسه سال‌ها کلام رسمیِ امامیه را نمایندگی می‌کرد. از‌این‌رو، شناخت زندگی و آثار آنان در درک بهتر تاریخ کلام امامیه به‌خصوص در دوران غیبت صغرا یاری‌رسان است. در این اثر نویسنده تلاش نموده با تکیه بر گزارش‌های پراکندۀ برجای‌مانده از اندیشه‌های نوبختیان در منابع و با توجه به عناوین آثار آنان که در اختیار نیست تا حد ‌امکان مجموعه‌ای از اندیشه‌ها و آرای کلامی آنان را بازیابی نماید و نسبتِ آن اندیشه‌ها را با مدرسۀ کلامیِ کوفه و مدرسة کلامیِ معتزله بسنجد.

  • گزارش تصویری
  • گفتگوهای علمی

Guest (PortalGuest)

پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامي - دفتر تبليغات اسلامي حوزه علميه قم
مجری سایت : شرکت سیگما