• اخبار
  • نشست و همایش
  • معرفی آثار
  • دسترسی سریع
  • شبکه‌های اجتماعی

پنجشنبه 28 دی ماه در سالن همایش پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی؛
جدول برنامه های پیش نشست کنگره بین المللی علامه محمدحسین کاشف الغطاء
پایگاه اطلاع رسانی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی(ایسکا): جدول برنامه های پیش نشست کنگره بین المللی علامه محمدحسین کاشف الغطاء با عنوان تبیین اندیشه های کلامی علامه محمدحسین کاشف الغطاء و رونمایی از موسوعه کلامی کاشف الغطاء که قرار است در روز پنجشنبه 28 دی ماه ساعت 8 و نیم صبح در محل سالن همایش پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی برگزار شود، اعلام شد.
پنجشنبه 28 دی ماه در سالن همایش پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی؛
مراسم رونمایی از موسوعه کلامی علامه کاشف الغطاء برگزار می شود
پایگاه اطلاع رسانی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی(ایسکا): مراسم رونمایی از موسوعه کلامی علامه کاشف الغطاء در روز پنجشنبه 28 دی ماه ساعت 8 و نیم صبح در سالن همایش پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی برگزار می شود.
آیت الله نوری همدانی در دیدار رئیس پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی و مسئولان تهیه و انتشار موسوعه علامه کاشف الغطا؛
شیخ محمدحسین کاشف الغطا شخصیت مهمی بود و باید کتاب های علما چاپ و دیده شود
پایگاه اطلاع رسانی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی(ایسکا): آیت الله نوری همدانی از مراجع تقلید در دیدار رئیس پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی و مسئولان تهیه و انتشار موسوعه علامه کاشف الغطا، فعالیت در راستای ترویج آثار علما را مقدس و مفید دانست.
آیت الله جوادی آملی تأکید کرد:
سعی تان در انتشار موسوعه علامه محمدحسین کاشف الغطا مشکور باشد
پایگاه اطلاع رسانی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی(ایسکا): آیت الله جوادی آملی در دیدار رئیس دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم و مسئولان تهیه و انتشار موسوعه علامه محمدحسین کاشف الغطا اظهار داشت: فعالیت های دفتر تبلیغات اسلامی از برکات انقلاب اسلامی و حوزه ها است.
دوشنبه 25 دی ماه برگزار شد؛
جلسه هماهنگی برگزاری پیش همایش کنگره علامه محمدحسین کاشف الغطاء
پایگاه اطلاع رسانی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی(ایسکا): جلسه هماهنگی برگزاری پیش همایش کنگره علامه محمدحسین کاشف الغطاء بعد از ظهر روز دوشنبه 25 دی ماه برگزار شد.
نماینده آیت الله سیستانی در ایران:
علامه کاشف الغطا قدم های زیادی برای حوزه و مذهب و مکتب برداشت
پایگاه اطلاع رسانی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی(ایسکا): رئیس پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی و مسئولان تهیه موسوعه علامه محمدحسین کاشف الغطا با حجت الاسلام والمسلمین شهرستانی دیدار کردند.
بازدید معاون اجتماعی نیروی انتظامی شهر مقدس قم از پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی؛
تقدیر از نیروی انتظامی قم به مناسبت همکاری در برنامه های هفته پژوهش
پایگاه اطلاع رسانی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی(ایسکا): معاون نیروی انتظامی و معاون اجتماعی نیروی انتظامی شهر مقدس قم از پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی بازدید و از سوی رئیس پژوهشگاه به مناسبت همکاری این نیرو در برنامه های هفته پژوهش مورد تجلیل و قدردانی قرار گرفتند.

برگزار شد؛
گزارش کرسی ترویجی اصالت و اخلاق سازمانی؛ تحلیلی از منظر نظریه خودتعیین گری
پایگاه اطلاع رسانی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی(ایسکا): کرسی ترویجی اصالت و اخلاق سازمانی؛ تحلیلی از منظر نظریه خودتعیین گری با ارائه دکتر سیدبابک علوی در پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی برگزار شد. نوشتار حاضر، متن کامل این گزارش می باشد.
با حضور دکتر عیسی نیا مؤلف کتاب برگزار شد؛
جلسه نقد کتاب «استقلال حوزه علمیه و دولت جمهوری اسلامی ایران»
پایگاه اطلاع رسانی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی(ایسکا): اواخر آذرماه، دفتر مباحثات، میزبان دکتر رضا عیسی‌نیا عضو هیئت علمی پژوهشگاه علوم و فرهنگی اسلامی بود. در این جلسه کتاب اخیر دکتر عیسی نیا با عنوان: «استقلال حوزه علمیه و دولت جمهوری اسلامی ایران» مورد نقد و بررسی قرار گرفت.
برگزار شد؛
کرسی نقد کتاب بررسی آثار هماوردنمایان با قرآن در قرن اخیر
پایگاه اطلاع رسانی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی(ایسکا): کرسی نقد کتاب «بررسی آثار هماوردنمایان با قرآن در قرن اخیر» با حضور آقایان حجج اسلام دکتر محمدعلی محمدی (مؤلف)، دکتر علی مدبّر (ناقد)، دکتر عیسی عیسی‌زاده (دبیر علمی) و نیز بعضی اعضای هیئت علمی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی، چهارشنبه ۲۳/۴/۱۳۹۵ در سالن جلسات پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی برگزار گردید.
برگزار شد؛
کارگاه علمی رویکردهای نوین در بازنمایی اطلاعات
پایگاه اطلاع رسانی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی(ایسکا): نخستین کارگاه علمی مرکز اطلاعات و مدارک اسلامی در سال جاری، با همکاری اداره همکاری‌های علمی و پژوهشی، در سالن کنفرانس مرکز همایش‌های غدیر دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم برگزار شد. سخنرانان این کارگاه آقایان دکتر عبدالرضا نوروزی (عضو هیات علمی و مدیر گروه علم اطلاعات و دانش شناسی و مدیر کل دفتر برنامه ریزی و هماهنگی امور آموزشی دانشگاه شاهد)، دکتر سید مهدی طاهری ( عضو هیات علمی و استادیار گروه علم اطلاعات و دانش شناسی و مدیر کتابخانه مرکزی و مرکز اسناد دانشگاه علامه طباطبایی) و حجت الاسلام و المسلمین سید تقی واردی (عضو هیات علمی و مدیر گروه پژوهشی نمایه سازی و فهرست نویسی مرکز اطلاعات و مدارک اسلامی) بودند.

پژوهشکده مهدویت و آینده پژوهی
روش نقد و بررسی روايات مهدويّت - خدامراد سلیمیان
وضعيت‌سنجي روايات مهدويّت و منابع موجود برای بازنمايي روشي فراگير در راستاي نقد اين سخنان از جهت سند و محتوا محور نوشتار حاضر است و می‌کوشد گستره‌هاي دگرگون‌شدة برخی روايات و منابع را مد توجه قرار دهد، دگرگونی‌هايی که گاهي خواسته و ناخواسته صورت گرفته و گاهي از سر بی‌دقّتي و گاهي از سر سوء نيّت. نقل به معنا، تقطيع، تصحيف، تحريف و گاهي جعل روايت نقش پراهميتی در این تغییر و تحول‌ها دارند. غور در ژرفاي اين دگرگوني‌ها و انگيزه‌هاي آن، راهبرد بررسی روايات بر پاية نقد سند و متن را بايسته می‌نمايد. تشکيل خانوادة حديث، گرداگرد يک روايتِ محوري، می‌تواند آغازي بر اعتبارسنجي پذيرفته در اين زمينه باشد.
پژوهشکده فرهنگ و معارف قرآن
فقه قرائت (فقه ادا و فقه موسيقى ادا) -محمد صادق یوسفی مقدم
پيامبر اعظم ص و صحابه آن حضرت به قرائت صحيح قرآن اهميت فراوانى مى‌دادند. در اين ميان برخى صحابه برتری خاصى در زمينه قرائت كسب كردند و به امتياز مرجعيت تعليم يا تصحيح قرائت ديگران دست يافتند. اين اهتمام سبب شد قرائت ميراث نبوی تلقی گردد و در طول قرن‌ها ابعاد مختلف آن واكاوی شود و دانش‌هاى گوناگونی در زمینه آن پديد آيد و تأليفات گسترده‌ای از نثر و نظم تدوين شود. اين امر برای آن مهم بوده كه افزون بر نقش قرائت در درك معنا، پايه صحيح صيانت از قرآن كريم، حفظ‌كردن، درست‌نويسى به ويژه قرائت صحيح آن مطابق احكام و قواعد قرائت است. این اثر مباحث مربوط به پيامبر اعظم ص و صحابه آن حضرت به قرائت صحيح قرآن اهميت فراوانى مى‌دادند. در اين ميان برخى صحابه برتری خاصى در زمينه قرائت كسب كردند و به امتياز مرجعيت تعليم يا تصحيح قرائت ديگران دست يافتند. اين اهتمام سبب شد قرائت ميراث نبوی تلقی گردد و در طول قرن‌ها ابعاد مختلف آن واكاوی شود و دانش‌هاى گوناگونی در زمینه آن پديد آيد و تأليفات گسترده‌ای از نثر و نظم تدوين شود. اين امر برای آن مهم بوده كه افزون بر نقش قرائت در درك معنا، پايه صحيح صيانت از قرآن كريم، حفظ‌كردن، درست‌نوي
پژوهشکده مهدویت و آینده پژوهی
رؤیا انگاری وحی - ابوالفضل ساجدی و حامد ساجدی
دكتر عبدالکريم سروش در رويكرد اخیر وحي را رؤياي پيامبر9 و لذا زبان آن را غيرواقع شمرده است؛ بر اين اساس نمي‌توان توصيفات آن در مورد دنيا يا جهان آخرت را در خارج از عالم رؤیا واقعي دانست؛ به‌علاوه در فهم تمام آيات (اعم از ايات ناظر به عقايد، احكام، و اخلاق) نبايد ظاهر آن را پذيرفت، بلكه بايد همچون هر خوابنامۀ ديگري آن را تعبير كرد نه تفسير. نوشتار حاضر پرداختی ارزیابانه به اين نظريه است.
پژوهشکده علوم و اندیشه سیاسی
روایات سیاسی - حکومتی غررالحکم -سید سجاد ایزدهی
کتب روایی شیعه، مشتمل بر روایاتی مرتبط با عرصه سیاست و حکومت است که در عرصه مدیریت امور جامعه کاربرد دارند؛ بخش مهمی از این میراث روایی، احادیثی است که حضرت علی7 به عنوان حاکم اسلامی در اموری چون «هدایت و تدبیر جامعه»، «دیدگاه‌های شریعت درخصوص ارکان و مؤلفه‌های حکومت»، «تبیین اخلاق سیاسی حاکم و کارگزاران» و «عوامل مؤثر در زوال و بقای حکومت دینی»، بیان کرده است. این تحقیق درصدد است با گزینش روایات عرصه سیاست و حکومت از کتاب غرر الحکم و با دسته‌بندی و ایجاد نظام منطقی برای این روایات، نظامی از روایات تخصّصی گستره سیاست را به محققان، سیاستمداران، کارگزاران و حاکمان اسلامی بنماید.

  • گزارش تصویری
  • گفتگوهای علمی

Guest (PortalGuest)

پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامي - دفتر تبليغات اسلامي حوزه علميه قم
مجری سایت : شرکت سیگما